Промови, що змінили світ. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Промови, що змінили світ - Отсутствует страница 25

СКАЧАТЬ йдучи до здобуття автономії. Покажу вам іншу картину. Його величність магараджа, що керував учора нашою дискусією, говорив про бідність індійського народу. На цьому наголошували й інші оратори. Але чому ми стали свідками в пандалі12, де віце-король заклав перший камінь університету? Безперечно, видовище було чудове: виставка коштовностей, розкішний бенкет для зору найбільшого ювеліра, що зволив прибути з Парижа. Я ж порівнюю пишно вичепурених аристократів і мільйони бідняків, і мені хочеться сказати знаті: «Індії немає порятунку, доки ви не зірвете із себе ці коштовності і не віддасте їх, щоб поліпшити становище ваших співвітчизників». Переконаний, що ні королю, ані лорду Гардінґу13 не потрібно, щоб на знак найглибшої поваги до них ми спустошували свої скриньки й обвішувалися коштовностями від голови до п’ят. Візьму на себе сміливість донести до вас думку самого короля Ґеорґа: йому не потрібний подібний вияв вірнопідданських почуттів.

      Коли я чую, що в одному з великих індійських міст зводиться величезний палац – неважливо де, у Британській Індії чи в Індії, керованій нашими великими вождями, – мені стає прикро, і я думаю: «От на що витрачаються гроші, здобуті працею хліборобів». Але ж хлібороби – понад три чверті населення нашої країни, і вчора пан Хіггінботам сказав нам своєю чудовою рідною мовою, що це ті люди, котрі «замість одного колоска вирощують два». Та якщо ми відбираємо в них або ж дозволяємо комусь відбирати майже всі плоди їхньої праці, чи живий у нас дух незалежності? Наш порятунок – у селянах. Його не дадуть нам ні юристи, ні лікарі, ані багаті поміщики.

      Сатьяграха (у перекладі з санскриту – «прагнення до істини»), створена Махатмою Ґанді філософія ненасильницької боротьби, зіграла величезну роль не тільки у звільненні Індії від колоніального гноблення, але й вплинула на боротьбу за права людини в усьому світі. В основі цієї філософії – прагнення впливати на совість супротивника шляхом відмови від насильства й готовності переносити страждання. У 1919 році англійська влада прийняла так званий «закон Роулетта», яким розширювалися надзвичайні повноваження англійського уряду в Індії й визначалися покарання за антиурядові акції. Цей закон призвів до масових акцій протесту, центром яких стало місто Ахмедабад. Під час заворушень індійські робітники спалили більш ніж півсотні урядових будинків, загинули ні в чому не повинні люди. Ці дії обурили Ґанді, який розумів, що насильство викличе ще більше насильства. У своїй промові, виголошеній на зборах громадян Ахмедабада в його ашрамі (резиденції) у Сабарматі 14 квітня 1919 року, він засудив дії своїх одноплемінників. Ця промова стала однією з яскравих сторінок історії Індії, справжнім проявом філософії сатьяграха, принципи якої Ґанді відстоював усе життя.

      Промова, виголошена в Ахмедабаді

14 квітня 1919 року

      Брати, я звертаюся головним чином до вас. Брати, події, що сталися за останні кілька днів, були вкрай ганебні для Ахмедабада, а позаяк усе це робилося від мого імені, то я відчуваю СКАЧАТЬ



<p>12</p>

Пандал – прикрашений квітами намет для урочистих церемоній.

<p>13</p>

У той час – віце-король Індії.