Стратегії геніїв. П’ять найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса. Майкл Кусумано
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Стратегії геніїв. П’ять найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса - Майкл Кусумано страница 15

СКАЧАТЬ найкращих продуктах і в Pixar – анімаційній студії, яку придбав 1986 року. Випуск фільмів на студії Pixar відбувався неквапливо, ніхто не гнався за кількістю фільмів на рік. Такий темп дозволяв виробляти продукт вищого ґатунку. До кожного фільму залучали найпрофесійніших аніматорів, сценаристів та інженерів студії. Джобс говорив: «Якість важливіша за кількість… один хоум-ран набагато кращий за два дабли[55]».[56] Хоча бейсбольна метафора була не зовсім вдалою (адже один хоум-ран насправді дорівнює двом послідовним даблам), Джобс, безсумнівно, був упевнений, що переможним може бути лише той удар, у який вкладають усю силу.

      Ви не можете просто запитати у споживачів, чого вони хочуть, а потім намагатися дати їм це. На той час, як вам це вдасться, вони вже хотітимуть чогось іншого.[57]

Стів Джобс [1989]

      Зазирай уперед: передбач потреби споживачів

      Для того щоб розпочати бізнес і потім успішно вести справи, ви маєте розуміти запити споживачів і постійно підвищувати споживчу цінність свого товару. Отже, ви отримуєте інформацію від споживача щодо наявних продуктів і послуг. Ви дослухаєтеся (маємо надію, так і є) до відгуків споживачів. Ви визначаєте проблемні моменти й намагаєтеся усунути їх.

      Щоб опрацювати стратегію на майбутнє, ви маєте робити все це, навіть більше. Ви маєте не тільки розуміти, чого споживач потребує сьогодні, але й передбачити його завтрішні потреби. Це непросто, адже споживач сам часто не усвідомлює, що мріє про якусь річ, доки не побачить її. У світі хай-теку завдання ускладнюється, оскільки мало хто з пересічних людей розуміє потенціал нових технологій. У цих умовах опитуваня та фокус-групи не спрацьовують. Натомість видатні стратеги задіюють свої виняткові знання тендецій розвитку технології для створення продуктів і послуг, що задовольнять потреби й бажання покупця, про які той сам навіть і гадки не має. Таким чином вони не тільки передбачають, а й формують споживацькі смаки.

      1975 року Біллу Ґейтсу і Полу Аллену вдалося зазирнути в майбутнє: вони побачили в продажу новий аматорський комплект для виготовлення ПК і дійшли висновку, що це зумовить попит на мови програмування та інші засоби для розробки програмного забезпечення. Проте що не рік по тому Ґейтс здебільшого успішно (а інколи й не дуже) копіював новації інших компаній: стратегія Microsoft полягала переважно в тому, щоб дочекатися появи масового ринку, скопіювати базові пристрої лідерів галузі – операційні системи, застосунки, сервери, інтернет-браузери, а також інші товари й послуги, вийти на ринок з «досить непоганими» продуктами, а потім поступово вдосконалювати їх.[58]

      Стів Джобс, навпаки, удосконалював мистецтво передбачення та формування споживацьких потреб. Як він розповідав своєму біографу, «деякі люди кажуть: “Дайте споживачу те, що він хоче”. Та це не мій підхід. Наше завдання полягає в тому, щоб зрозуміти бажання споживачів ще до того, як воно виникне. Здається, Генрі Форд колись сказав: “Якби я запитав у споживачів, чого вони хочуть, вони СКАЧАТЬ



<p>55</p>

Хоум-ран та дабл – різновиди ударів у бейсболі.

<p>56</p>

Цит. за: Burrows P. “Steve Jobs’ Magic Kingdom.” / Burrows P., Grover R. [Electronic resource] //Bloomberg Businessweek, February 5, 2006 – Mode of access: http://www.businessweek.com/stories/2006-02-05/steve-jobs-magic-kingdom. – Last access: January 22, 2013.

<p>57</p>

Burlingham B. “The Entrepreneur of the Decade: An Interview with Steve Jobs” / Burlingham B., Gendron G. [Electronic resource] // Inc., April 1, 1989. – Mode of access: http://www.inc.com/magazine/19890401/5602.html/5. – Last access: October 9, 2013.

<p>58</p>

Cusumano M. Microsoft Secrets: How the World’s Most Powerful Software Company Creates Technology, Shapes Markets, and Manages People/ Cusumano M., Selby R. – New York: Free Press/Simon & Schuster, 1995. – P. 130–145.