21 maailmakuulsat kunstnikku. Annus Raud
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу 21 maailmakuulsat kunstnikku - Annus Raud страница 9

Название: 21 maailmakuulsat kunstnikku

Автор: Annus Raud

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949496327

isbn:

СКАЧАТЬ harmoneeruvad või ka kontrastsed toonid moodustavad terviku, millest sünnivad vormid ja summutatud toonid. Tiziani hilist novaatorlikku maalitehnikat ei suutnud kaasaegsed veel mõista. Seda õpiti hindama alles aastaid hiljem.

      Elu lõpul pöördub Tizian veel kord religioossete teemade juurde ning süveneb inimkannatuste kujutamise saladustesse. Ta maalib uue versiooni oma 1542. aastal lõpetatud tööst “Kroonimine okaskrooniga”. 1570.–1576. aastail valminud “Okaskroon” asub praegu Münchenis ning see kujutab endast suure meistri õnnestunud katset valada vormi enda pika elu kogemused ja elutarkus. Kompositsiooni juures on määravaks kunstniku valitud vaatepunkt, kust vaadates näeme kõike toimuvat kahest aspektist ja see omandab kaks erinevat mõtet.

      Kristust ümbritsevad tiheda ringina teda alandavad ja peksvad vaenlased: vasakul poolpaljas kohtuteener, paremal teine kohtuteener ja veel üks paljaspäine mees, kes otsib õelal ilmel Kristuse kehal kohta, kuhu järgmine hoop suunata. Figuurid on grupeeritud nii, et jääb mulje, nagu ei saaks piinajad Kristuse kallal vägivalda tarvitada. Kristuse kuju on niivõrd võimsaks maalitud, et ta võiks iga hetk köidikuist vabaneda, kuid siiski talub igasuguse vastupanuta kõiki kannatusi ja alandamist. Sellega kaotab maalil selgelt kujutatud stseen osaliselt mõtte ja muutub pigem vaimsete väärtuste sümboolseks kujutamiseks.

      Tiziani maneeri iseloomustab ka pealiku kuju maali keskel. See on oluline pühapildile nn couleur locale’i andmiseks. Pealiku uhke rõivastus on kontrastiks ja tõstab esile Kristuse alastust, ta tume kuub paneb Kristuse valge särgi veel rohkem helendama. Pealiku kuju sissetoomine avas maalis veel ühe kõrgema mõtte: lihtne üllas inimene saavutab võidu ametniku üle, igavik ajalise üle.

      Kunstniku loodud maailmas saab kõik kõrgema mõtte, alandlik võidab vastase, alandus muutub ausäraks, legendaarne juhtum saab inimliku mõtte. Tõelise humanistina õnnestus Tizianil saavutada lepitus selle maailmaga ilma ebamaiste jõudude vahelesegamist ja sügavaid allegooriaid kasutamata.

      Kroonimine okaskrooniga, 1570–1576

      Nagu ülal juba mainitud, on Tizian loonud “Okaskroonist” kaks versiooni. Võrreldes varasema, Louvre’is asuva tööga, on Müncheni “Okaskroon” mähitud poolhämarusse. Stseeni valgustavad ainult üleval olevad tõrvikud, mille valgus langeb figuuridele ning helgib vastu relvadelt ja riietuselt. Maailmas, kus kõik meeleline vaimseks muutub, on valgus ja pimedus alati olnud hea ja kurja võrdkujudeks. Leegitsevad tõrvikud on hea ja kurja vahelise võitluse lahutamatu osa. Napi, öise valgusega on maal nagu nokturn. Värvid on eriti nüansirikkad, põhitoonid sügavtumedas värvigammas. Tiziani viimaste aastate töödele ongi iseloomulik kontuuride kadumine ja lokaaltoonide täielik kokkusulamine kuldpruuni üldtooniga – värvimaali asemele tuleb toonmaal. Viimased tööd justkui ennustavad Rembrandti tulekut.

      1562. ja 1567. aastast pärinevad kaks Tiziani suurepärast autoportreed, kus ta kujutab end vanas eas. Need tööd on teostatud ülima meisterlikkuse, elukogemuse ja väärikusega, mis on kogunenud pikkade eluaastate jooksul. Tizian ei olnud kaugeltki mitte askeet. Ta kirjavahetusest ilmneb, et ta hoolis nii heast söögist ja joogist, muusikast ja luksusest kui ka kergemeelsete naiste seltskonnast.

      Tizian suri 27. augustil 1576. aastal. Ta maeti auavalduste saatel Fraris Santa Maria kirikusse.

      PETER PAUL RUBENS

      (1577–1640)

       PETER PAUL RUBENSI TEOSEID

      Autoportree Isabella Brantiga, 1609

      Kristus ristil, 1609–1612

      Maa ja vee liit, 1615

      Lõvijaht, 1615–1618

      Amatsoonide võitlus, 1618–1620

      Hukkamõistetute põrgussetõukamine, u 1620

      Leukippose tütarde röövimine, 1620

      Maria de Medici elu, 1621–1625

      Daam õlgkübaraga, 1623

      Sõjakoledused, 1630

      Maastik vikerkaarega, 1632–1635

      Parise kohus, 1635

      Venus ja Adonis, 1635

      Helene Fourment lastega, 1636–1638

      Talupoegade tants, 1636–1640

      Sõja tulemused, 1637–1638

      Kasukake (Helene Fourmenti portree), 1638–1639

      Kolm graatsiat, 1639

Flaami maalikunstnik ja graafik, baroki rajaja Madalmaades, Antwerpeni koolkonna tähtsaim kunstnik

      Peter Paul Rubensi isa oli jurist ja teenis Antwerpeni magistraadis nõunikuna. Kuid 1577. aastal pärast hertsog Alba ja Hispaania vägede sissetungi Madalmaadesse oli ta sunnitud põgenema Kölni. Nii sündis ka tulevane kunstnik 28. juunil 1577. aastal Saksamaal ja veetis lapsepõlve Kölnis.

      Pärast isa surma naaseb perekond 1587. aastal Antwerpenisse. Üheteistkümneaastane Peter Paul anti koos vanema venna Filipiga ladina kooli. Ta õpib võõrkeeli, tutvub antiikajaloo ja kirjandusega. Juba poisieas tärganud huvi kunsti vastu ja kalduvus joonistada viivad neljateistkümneaastase nooruki looduspilte maaliva Tobias Verhaechti ateljeesse, seejärel õppis ta Adam van Hoorti ja veel mõne kohaliku tähtsusega kunstniku juures.

      1594. aastal satub nooruke Rubens õuekunstnik Otto Veniuse, tolleaegse suurima Madalmaade romantistist kunstniku ateljeesse. Pärast nelja Veniuse juures veedetud aastat võetakse Rubens vastu Püha Luca gildi liikmeks. See annab talle õiguse asuda iseseisvalt tööle, kuid ta jääb veel kaheks aastaks Veniuse ateljeesse, valmistades ette uute valitsejate, Hispaania ertshetrsog Alberti ja tolle abikaasa Isabella vastuvõttu.

      1600. aastal sõidab Rubens Itaaliasse, kus Madalmaade kunstnikud end pikaajalise traditsiooni järgi täiendamas tavatsesid käia. Varsti pärast saabumist asub ta tööle hertsog Vincencio Gonzaga juures. Tellimusi sai ta tööandjalt esialgu vähe, kuid hertsog nägi noormehes diplomaadile vajalikke jooni ja saatis ta 1603. aastal ülesandega Hispaania kuninga juurde.

      Seejärel veetis Rubens mõned aastad Roomas. Juba seal avaldub ta mitmekülgsus – altarimaalid, portreed, mütoloogilise ja allegoorilise sisuga maalid ning usuteemalised kompositsioonid. Noore Rubensi töödes avaldub see suur puhttehnilise, maalilise ja ka hingelise külje rikkus, mille tõttu kaasaegsed nägid temas uue ajastu rajajat maalikunstis.

      Rubensi varajase loomingu perioodist on kuulsaim 1612. aastal valminud suur triptühhon Antwerpeni katedraalis, mille keskel on kujutatud Kristuse ristilt võtmist, tiibadel külastust ja templisse toomist.

      Juba kunstialase tegevuse alguses saavutab Rubens tohutu populaarsuse ja õigustatud tunnustuse. Ta maalib vürstide õukondades Mantovas, Madridis, Pariisis, Londonis ja eelkõige Antwerpenis. Kuid tohutul ja üllatuslikul menul olid ka varjuküljed. Rubensi loominguline vaimustus igast uuest ülesandest oli nii suur, et ta ei suutnud enam ise tellimusi täita. Tema ateljee kujunes suureks maalitööstuseks, mis oli mastaapidelt ja toodangu hulgalt ainulaadne. Rubensi juurde töölesaamist peeti suureks õnneks ja auasjaks.

      Töökojas kujunes välja kindel töökorraldus. Saanud tellimuse, СКАЧАТЬ