Рослини. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Рослини - Отсутствует страница 10

СКАЧАТЬ 2,5 м і заввишки 3 м.

      Але найдивовижніший стовбур має пляшкове дерево, що росте в лісах Австралії. Щоб протистояти страшним посухам, воно утворило стовбур, подібний до пляшки, і не тільки за формою.

      Баобаб

      Під час дощів у ньому скупчується багато вологи, що допомагає дереву пережити спекотний період. Більш детально про нього ми поговоримо в статті «Між гілеями та пустелями».

      Стебло, як і вся рослина, зазвичай буває захищене епідермою. Але в багатолітніх рослин уже наприкінці першого року життя її замінюють клітини кори. Кора складається з великих, нещільно поєднаних клітин, відстань між якими частково заповнюється повітрям. Це дає можливість газам повільно циркулювати. Клітини кори дуже різноманітні і утворюють різні тканини, які розташовуються шарами. Зазвичай вирізняють шкірку, корок і луб. Перші два шари є покривними тканинами і захищають рослину від випаровування, проникнення шкідливих мікроорганізмів та комах в її організм.

      Гілочка секвої

      У лубі розташовані дуже міцні луб’яні волокна, між якими проходять ситовидні трубки. Разом вони утворюють флоему – комплекс трубок, якими переміщуються розчини органічних речовин, що утворилися під час фотосинтезу.

      Вони дуже коротенькі – 0,1—0,2мм – і функціонують недовго. Взимку ситовидні трубки перестають діяти. їхні пори закриваються спеціальною речовиною і відкриваються знову лише навесні.

      Пляшкове дерево камбію.

      Глибше всередині розташований шар  Спробуйте відділити кору від стебла. Ви відчуєте, що воно вологе і слизьке. Це розірвалися ніжні клітини камбію, а їх вміст зволожив поверхню. Клітини камбію активно діляться. З часом вони з обох боків перетворюються на луб чи деревину. А стебло потроху товстішає.

      Під корою і камбієм знаходиться деревина, клітини якої схожі на клітини кори. Втім, їх оболонки потовщені, тому деревина щільніша за кору.

      Малюнки на корі дерев

      В цій частині стебла проходять судинні трубки. Вони несуть воду з поживними речовинами й утворюють комплекс, який називається ксилемою. В їхніх стінках є пори, завдяки чому вода легко просочується через деревину в різних напрямках. Окремі судинні трубки мають різну довжину – від 10 см до 2 м, залежно від розмірів рослини. Втім, вони ніколи не йдуть безперервно від кореня до листя. На певній відстані трубки закінчуються сліпим кінцем, але прилягають поперечною перегородкою до іншої трубки. Через пори вода з них потрапляє до сусідньої трубки і йде далі. Цікаво, що у водних рослин таких судин немає. Вони вбирають воду усією поверхнею.

      Усередині рослини знаходиться серцевина, яка служить скринею поживних речовин і складається з великих клітин з тонкими оболонками. Зазвичай тканини серцевини є пухкими.

СКАЧАТЬ