Название: Aatomharjumused
Автор: James Clear
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная образовательная литература
isbn: 9789949624812
isbn:
Eesmärgi saavutamine muudab teie elu ainult hetkeks. Vaistlikult eeldame vastupidist. Me arvame, et vaja on muuta tulemusi, aga tegelikult ei ole probleemiks mitte tulemus. Vaja on hoopis muuta süsteeme, mis neid tulemusi põhjustavad. Kui lahendate probleeme tulemuste tasandil, siis lahendate need ainult ajutiselt. Selleks, et asju jäädavalt parandada, tuleb lahendada probleemid süsteemide tasandil.
Parandage sisendit ja väljund paraneb iseenesest.
Iga eesmärgi taga on kaudne eeldus: kui ma selle eesmärgi saavutan, siis olen õnnelik. Eesmärgikeskse suhtumise häda on, et te lükkate pidevalt õnne edasi kuni järgmise verstapostini. Ma ise olen sellesse lõksu nii mitu korda langenud, et ei jaksa kõiki kordi üles lugedagi. Aastaid oli õnn midagi, mida pidi saama nautida minu tuleviku mina. Lubasin endale, et kui kasvatan kümme kilo lihasmassi või kui mu äri pääseb New York Timesi veergudele, siis saan lõpuks end lõdvaks lasta.
Peale selle tekitavad eesmärgid kas-kõik-või-mitte-midagi-konflikti: te kas saavutate oma eesmärgi ja olete edukas või kukute läbi ja valmistate pettumuse. Te kahandate mõttes oma õnnevõimalusi. See on ekslik. On väga ebatõenäoline, et teie tegelik elutee kattub täpselt sellega, mida lähtepunktis lootsite. Ei ole mingit mõtet kuulutada rahuldavaks ainult üht stsenaariumi, kui tegelikult viib eduni mitu teed.
Süsteemikeskne mõtteviis pakub sellele vastumürki. Kui te armastate protsessi, mitte selle tulemust, siis ei pea te ootama selleks, et anda endale luba õnnelik olla. Võite olla rahul iga hetk, kui teie süsteem toimib, ning süsteem võib olla edukas mitmel moel, mitte ainult nii, nagu te seda esialgu ette kujutasite.
Viimaks võib eesmärgile keskenduv mõtteviis tekitada jojoefekti. Paljud jooksjad näevad kuude viisi kõvasti vaeva, kuid niipea, kui ületavad finišijoone, lõpetavad treenimise. Enam ei ole võistlust, mis motiveeriks. Kui kogu raske töö on keskendunud kindlale eesmärgile, mis teid siis pärast selle saavutamist edasi tõukab? Seepärast pöörduvad paljud oma vanade harjumuste juurde tagasi, kui on eesmärgi saavutanud.
Eesmärkide seadmise mõte on mäng võita. Süsteemide ehitamise mõte on mängimist jätkata. Tõeline kaugele vaatav mõtlemine on ilma eesmärkideta mõtlemine. See ei keerle ühe kindla saavutuse ümber, vaid on lõputu timmimise ja pideva parandamise tsükkel. Kokkuvõtteks, pühendumine protsessile on see, mis määrab progressi.
Kui teil on raske oma harjumusi muuta, siis ei ole küsimus teis. Küsimus on teie süsteemis. Halvad harjumused korduvad ikka uuesti ja uuesti mitte sellepärast, et te ei taha muutuda, vaid sellepärast, et teil on vale muutmissüsteem.
Pole vaja tõusta oma eesmärkide kõrgusele, tuleb langeda oma süsteemide tasemele.27
Üks selle raamatu peamisi teemasid on keskendumine üldisele süsteemile, mitte kindlale eesmärgile. See peegeldab muu hulgas ka sõna „aatom“ üht sügavamat tähendust. Nüüdseks olete küllap juba mõistnud, et aatomharjumused viitavad tillukestele muudatustele, väikestele võitudele, üheprotsendisele paranemisele. Aatomharjumused ei ole aga mitte lihtsalt mis tahes vanad harjumused, olgu need kui tahes väikesed. Need on väikesed harjumused, mis on suure süsteemi osa. Just nagu aatomid on molekulide osad, on aatomharjumused suurte saavutuste osad.
Harjumused on nagu meie elu aatomid. Igaüks on tähtis osa, mis aitab kaasa üldisele paranemisele. Esmapilgul tunduvad need tillukesed rutiinid tähtsusetud, kuid õige pea võimendavad need üksteist ja toidavad suuremaid võite, mis kasvavad nii mitmekordseks, et ületavad suurel määral algse panuse hinna. Need on ühekorraga väikesed ja võimsad. Termini „aatomharjumus“ tähendus on järgmine: see on regulaarne tegevus või rutiin, mis ei ole ainult väike ja lihtne, vaid samas ka uskumatult võimas allikas; see on kumulatiivse kasvusüsteemi osa.
• Harjumused on eneseparandamise liitintress. Kui te parandate end iga päev ühe protsendi võrra, siis annab see pika aja jooksul võimsa tulemuse.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
Te võite küsida, kuidas jääb õnnega. Muidugi õnn loeb. Harjumused ei ole ainsad, mis edu mõjutavad, aga need on tõenäoliselt tähtsaim teie kontrolli all olev tegur. Ja ainus mõttekas eneseparandamise strateegia on keskenduda sellele, mida te saate kontrollida.
2
Huvi korral leiab lisainfot siit: habitsacademy.com.
3
Naval Ravikant (@naval), „To write a great book, you must first become the book“, Twitter, 15. mai 2018, https://twitter.com/naval/status/996460948029362176.
4
B. F. Skinner, The Behavior of Organisms (New York: Appleton-Century-Crofts, 1938).
5
Charles Duhigg, The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business (New York: Random House, 2014). Eesti keeles: Harjumuse jõud (Äripäev, 2013).
6
Matt Slater, „How GB Cycling Went from Tragic to Magic“, BBC Sport, 14. aprill 2008, http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/olympics/cycling/7534073.stm.
7
Tom Fordyce, „Tour de France 2017: Is Chris Froome Britain’s Least Loved Great Sportsman?“ BBC Sport, 23. juuli 2017, https://www.bbc.com/sport/cycling/40692045.
8
Richard Moore, Mastermind: СКАЧАТЬ
27
See lause on inspireeritud Archilochose tsitaadist: „Me ei tõuse oma ootuste tasandile, vaid langeme oma ettevalmistuse tasandile.“