Название: Wprowadzenie do metodologii badań pedagogicznych
Автор: Mieczysław Łobocki
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-7850-282-1
isbn:
Oczywiście pomiar na niższym poziomie powszechnie używany w pedagogice ma również niemałe znaczenie dla coraz lepszych osiągnięć naukowych. W tym zakresie pedagogika uczyniła w ostatnich latach pewien postęp. Prawdopodobnie będzie on widoczny z czasem także w stosowaniu pomiaru na poziomie skali interwałowej. Znacznym uproszczeniem badań pedagogicznych byłby wyłącznie pomiar z uwzględnieniem najwyższych jego skal jako jedyna lub najważniejsza miara naukowego rozwoju pedagogiki.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
Podsumowując to, co sygnalizowano wyżej, można powiedzieć słowami R. L. Ackoffa (1969, s. 41) – że „sprawdzenie zadania o fakcie zakłada zawsze pewną teorię i stąd wiarygodność pewnego opisu faktu zależy zawsze od tego, czy wiarogodna jest przyjęta teoria”. Dalej R. L. Ackoff (1969, s. 41) pisze: „Dawniej uznawano (a niektórzy nadal tak utrzymują), że jeśli fakty i teorie nie zgadzają się ze sobą, to teorie są fałszywe. Jednakże, jak wskazuje historia nauki, uczony jest skłonny w równej – jeśli nie w większej – mierze kwestionować prawdziwość zadań opisujących fakty, jak i teorii”. Nie może być inaczej, skoro teoria jest wyjaśnieniem faktów i z nich się wywodzi.
2
O możliwościach stosowania statystyki i testów statystycznych dla potrzeb badań pedagogicznych można dowiedzieć się z podręczników takich autorów, jak m.in.: H. M. Blalock (1975), G. Clauss i H. Ebner (1972), A. M. Colman (1995), G. A. Ferguson i Y. Takane (1997), J. P. Guilford (1960) i C. Nowaczyk (1985).