Wprowadzenie do logopedii. Grażyna Gunia
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Wprowadzenie do logopedii - Grażyna Gunia страница 6

Название: Wprowadzenie do logopedii

Автор: Grażyna Gunia

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Учебная литература

Серия:

isbn: 978-83-7587-851-6

isbn:

СКАЧАТЬ (tj. holistycznie ukierunkowanej).

      1.4.3. Logopedyczna profilaktyka

      Naturalnie, jeżeli jest to możliwe, priorytet przed terapią ma prewencja – zapobieganie ZZK. W logopedii można stosować metody profilaktyki pierwotnej, wtórnej i trzeciorzędowej.

      1. Jak piszą P. Hartl i H. Hartlová (2000), prewencja pierwotna jest to zapobieganie sytuacjom zagrażającym w całej obserwowanej populacji. Może być niespecyficzna, wspomagająca pożądane formy zachowania w ogólności (np. propagowanie prawidłowej troski o mowę dziecka ogólnie), i specyficzna, zamierzona przeciwko konkretnemu ryzyku, zagrożeniu konkretnym ZZK (np. zapobieganie jąkaniu, dysfonii).

      2. Prewencja wtórna ukierunkowuje się na grupę ryzyka szczególnie zagrożoną negatywnym zjawiskiem. Może tu chodzić na przykład o dzieci z rozwojową niepłynnością mowy, u których istnieje zwiększone ryzyko powstania jąkania początkowego, o zapobieganie zaburzeń głosu u profesjonalistów głosowych, o opóźnienie rozwoju mowy u dzieci w żłobkach itd.

      3. Prewencja trzeciorzędowa ukierunkowuje się na ludzi, u których ZZK już się pojawiły, ale staramy się zapobiec dalszemu negatywnemu ich rozwojowi, ewentualnie ich dalszym negatywnym następstwom.

      Oprócz tradycyjnych metod i technik wyjaśniania, które mogą być stosowane przy prewencji (wykłady, artykuły, różne ulotki, publikacje, relacje w mediach), używane są programy komputerowe, programy wideo, informacje w internecie itd. W nowoczesnej logopedii coraz częściej stosuje się model doradztwa symetrycznego: rodzice, krewni, ewentualnie osoba z ZZK jest partnerem logopedy ze wszystkimi prawami, ale także obowiązkami współterapeuty (V. Lechta 2002).

      Rola prewencji wychodzi dziś na czoło w takim stopniu, że w niektórych koncepcjach troski o ludzi z ZZK mówi się paradoksalnie o „terapii prewencyjnej”. W ramach procesów prewencyjnych dochodzi tu właściwie do przeplatania się prewencji z niektórymi technikami terapeutycznymi. Na przykład u dzieci, które są zagrożone jąkaniem, można już w ramach prewencji stosować we współpracy z rodzicami i nauczycielami pewne elementy, zasady terapii, więc wynikiem jest zazwyczaj ich bardzo efektywne przenikanie: „terapia prewencyjna”.

      1.5. Sens terapii logopedycznej

      Znaczenie logopedii jest wielowymiarowe. Wymieńmy tylko niektóre dziedziny:

      – Egzystencja jako taka. ZZK funkcjonuje często jako bariera komunikacyjna. To jednakże może mieć negatywny wpływ na całe życie człowieka; osoba z ZZK jest często w różnym stopniu ograniczana w tych najbardziej podstawowych dziedzinach przeżywania życia: w zasadzie przeżywania życia jako takiego i swojego własnego życia (aspekt ontologiczny) i w zasadzie poznawania świata jako takiego (aspekt gnozeologiczny, aspekt świadomości poznawczej).

      – Dziedzina medyczna. ZZK jest często pierwszym wskaźnikiem poważnych chorób; pierwszym symptomem, którego manifestowanie umożliwia wczesną interwencję lekarską lub może być następstwem różnych chorób (przy czym terapia logopedyczna jest nierozdzielną częścią kompleksowej opieki medycznej).

      – Dziedzina kognitywna. Dialektyczne powiązanie myślenia i mowy jest dostatecznym i wyraźnym dowodem na zapotrzebowanie logopedii, która interweniuje właściwie w obydwu dziedzinach.

      – Dziedzina emocjonalna. Można wspomnieć na przykład emocjonalne problemy wielu ludzi z afazją, jąkaniem itd. lub powszechnie znane doświadczenie z „dobrych” domów dziecka o pozostawaniu w tyle wychowanków w rozwoju mowy i rozwoju emocjonalnym oraz pozytywne następstwa interwencji logopedycznej również w tej dziedzinie.

      – Dziedzina społeczna. ZZK jest częstą przyczyną dezadaptacji emocjonalno–społecznej w szkole, rodzinie, pracy, grupie społecznej. Likwidacja ZZK eliminuje często również te niepowodzenia. Za pośrednictwem swojej pracy logopedzi pomagają ludziom powrócić do życia w szkole – w pełnieniu funkcji ucznia, studenta, do życia zawodowego, społecznego i kulturalnego.

      – Dziedzina ekonomiczna. Logopedzi pomagają ludziom także z ciężkim stopniem ZZK, aby mogli stać się produktywnymi, zdolnymi do pracy obywatelami.

      – Dziedzina pojmowania estetycznego. Komunikacja funkcjonuje m.in. jako pośrednik piękna – ZZK jest więc możliwym czynnikiem hamującym w tej sferze.

      Ta wielowymiarowość świadczy o tym, że logopedia ma (i z pewnością będzie mieć nadal) także w nowoczesnym społeczeństwie swoje znaczenie i swoje wielostronne posłannictwo.

      Schemat 1. ZZK

      Źródło: V. Lechta 1990.

      Pytania i zalecenia kontrolne:

      1. Jaka jest różnica między kierunkiem biologicznym/medycznym a kierunkiem filozoficznym w logopedii?

      2. Na czym polega współczesna zmiana paradygmatu w logopedii?

      3. Dlaczego w logopedii trzeba uprzywilejować trend emancypacyjny przed praktycystycznym?

      4. Zapoznaj się z Początkami i rozwojem polskiej logopedii w opracowaniu E.M. Minczakiewicz (Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 1998) oraz opracowaniem tej samej autorki: Wsparcie logopedyczne w ujęciu historycznym w wybranych obszarach i zakresach działalności specjalistycznej [w:] J.J. Błeszyński, D. Baczała, J. Binnebesel (red.), Historyczne dyskursy nad pedagogiką specjalną – w ujęciu pedagogicznym, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej w Łodzi 2008.

      5. Na które grupy populacyjne ukierunkowuje się opieka logopedyczna?

      6. Na jakich stanowiskach pracy działają logopedzi?

      7. Na czym polega istota zaburzeń zdolności komunikacyjnej?

      8. Jakie są części interwencji logopedycznej?

       Słownik terminów fachowych

      Logopedia: dziedzina nauki, która bada prawidłowości powstania, eliminowania i prewencji zaburzonej zdolności komunikacyjnej.

      Zaburzona zdolność komunikacyjna (ZZK): zjawisko, przy którym pewna płaszczyzna przejawów językowych człowieka (lub kilka płaszczyzn równocześnie) interferuje z jego zamierzeniem komunikacyjnym.

      Interwencja logopedyczna: specyficzne działanie, które realizuje logopeda w celu ziden-tyfikowania zaburzonej zdolności komunikacyjnej, wyeliminowania, złagodzenia ZZK, ewentualnie zapobieżenia mu.

      Diagnostyka logopedyczna: identyfikowanie specyfiki ZZK w celu późniejszej realizacji terapii logopedycznej lub prewencji logopedycznej.

      Terapia logopedyczna: działanie, które jest realizowane specyficznymi metodami w specyficznej sytuacji zamierzonego nauczania w celu eliminacji ZZK lub rozwijania zdolności komunikacji jako takiej.

      Prewencja logopedyczna: zapobieganie ZZK metodami profilaktyki pierwotnej, wtórnej i trzeciorzędowej.

       Wykaz skrótów

      CPLOL – Stała Komisja Logopedów przy Unii Europejskiej (Comité Permanent de Liaison des Orthophonistes / Logopèdes de l‘Union Européenne)

      MPD СКАЧАТЬ