Поміж двох орлів. Петро Лущик
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Поміж двох орлів - Петро Лущик страница 8

Название: Поміж двох орлів

Автор: Петро Лущик

Издательство: Фолио

Жанр: Историческая литература

Серия:

isbn: 978-966-03-7936-7

isbn:

СКАЧАТЬ різні страви. Богдан найперше накинувся на рибу і відзначив, що вона дуже смачна.

      Розмова не клеїлася, та й, зрештою, не дуже зручно говорити з ротом, повним наїдками. Коли перший голод дещо відступив, Павло Щасливий поцікавився справами його величності короля.

      – Кажуть, сеймики не дали йому дозвіл на війну, – сказав він.

      – Не дали, – підтвердив Жолкевський. – Сеймики, слава Богу, порозумнішали і вже не піддаються на чергову авантюру з Московією.

      – Дмитрій[9] ще живий? – запитав Данилович.

      – Ще живий, але не думаю, що надовго. Він уже не задовольняє нікого: ні його величності, ні московитів. Тобто його смерть – лише питання часу.

      – А що король?

      – А що король! Не дають сеймики війська – збере власне військо!

      – А ви? – запитав Михайло Хмельницький.

      Запитати так він мав право. Станіслав Жолкевський практично одразу після смерті короля Стефана Баторія[10] самовіддано служив новому королю Сигізмунду Третьому Вазі.[11] Теперішнього гетьмана можна було бачити то під Бичиною, де він воював проти Максиміліана Австрійського, то у Молдові, де він виступав проти татар, то громив Северина Наливайка. Коли ж два роки тому Зебжидовський посмів виступити проти короля, Жолкевський у битві під Гузовим розбив заколотників. Король Сигізмунд, хоч і осипав гетьмана щедро і посадами, і землями, але ніколи не підпускав його близько до себе. Велика «заслуга» у цьому була генерального старости Яна Потоцького. Взагалі між родами Потоцьких і Жолкевських здавна тривала нездорова конкуренція за вплив на королів Речі Посполитої. Останніми роками верх взяли Потоцькі – брати Ян та Стефан міцно обступили короля і не пропускали жодного указу, який би підносив становище польного гетьмана. Саме це звання – найбільше, на що міг сподіватися Станіслав Жолкевський. Причиною такої нелюбові Сигізмунда ІІІ була незалежна позиція гетьмана, не завжди спільна з позицією корони. Ось і в цьому питанні – війни з Московією – Жолкевський дотримувався тієї думки, що нічого шляхті лізти у московські хащі за всякими самозванцями; нічого доброго з того не вийде. Сигізмунд же Третій Ваза хотів бачити на московському троні свого сина Владислава. Здавалося, невдачі обох самозванців остудять запал короля, але у лютому московський цар несподівано запросив для боротьби з Дмитрієм шведського генерала Якуба Делаґарді.[12] Оскільки під орудою Дмитрія перебувало немало посполитої шляхти, Сигізмунд розцінив це як виклик собі. Сам факт запрошення шведів свідчив, що ослаблена роками смути Московія вже не така сильна, як недавно. Виникла можливість повернути відібраний 1514 року Смоленськ.

      А сеймики відмовили у війську!

      – Я слуга короля, – відповів гетьман. – Запросить – піду на Москву, хоч це і суперечить моїм принципам. Тому мені й потрібне військо.

      – Ви наберете місцевих? – поцікавився Павло Щасливий.

      – Це вас хвилює?

      – Ви заберете чоловіків, які будують костел.

      – Всіх СКАЧАТЬ



<p>9</p>

 Димитрій, Лжедмитрій ІІ (? – 1610) – самозванець на московський трон у часи Смути.

<p>10</p>

 Стефан Баторій (1533–1586) – польський король.

<p>11</p>

 Сигізмунд ІІІ Ваза (1566–1632) – польський король, наступник Баторія.

<p>12</p>

 Якуб Делаґарді (1583–1652) – шведський військовий і державний діяч, граф, активний учасник подій Смутного часу.