Osav Peter ja tema Fantastilised Silmad. Jonathan Auxier
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Osav Peter ja tema Fantastilised Silmad - Jonathan Auxier страница 5

Название: Osav Peter ja tema Fantastilised Silmad

Автор: Jonathan Auxier

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Детская фантастика

Серия:

isbn: 9789949962822

isbn:

СКАЧАТЬ Seamus mühatas ja virutas riivid ette, kui Mõrvariga tagasi kööki vantsis. Kui Peter veendus, et oli jäänud üksi, rahustas ta end ja roomas karbini. Ta tõstis kaane ja kartis juba ette, et tunneb munavalgete läga – kuid kõik kuus muna olid terved. Ta võttis ühe sõrmede vahele ja loksutas seda õrnalt kõrva juures. Huvitav, mis sellest küll koorub – ehk mõni haruldane lind? Või äkki oli see maailma rammusaim muna, mis sobiks ka kuninga omleti sisse.

      Omlettidele mõtlemine ajas Peteri näljaseks. Väikesed poisid, nagu teate, söövad rohkem kui tavalised inimesed – või vähemalt nad peaksid seda tegema. Peter oli aga hr Seamuse poolt pandud rangele kalapeade ja sibulakoorte dieedile, sest isanda väitel kasvatas näljatunne iseloomu. Poiss raputas muna veidi kõvemini. Sobiks ka kuningale? Keelega huuli niisutades lõi ta muna katki ja lasi sisul kurku libiseda.

      Kõva, ümar objekt jäi talle kõrri kinni. Midagi oli valesti. Ta köhis ja sülitas selle poolikusse munakoorde tagasi. See polnud tavaline muna. Peter puudutas selle pinda ja seda tehes tundis ta üle kogu keha tulvavat suurt soojust. Ta tundis vastupandamatut tungi teada saada, kas samasugune pentsik ese peitus ka teistes munades. Ettevaatlikult mune sõrmede vahel hoides lõi ta need täiuslikult pooleks. Ta valas igaühe sisu alumisse koorepoolikusse ja asetas need karbi pehmendatud põhja. Peter hoidis oma pead nende kohal ja ootas imet.

      Siinkohal oleks ülitore, kui Peter teaks, mida ta parajasti vaatab. Ehkki teatud asjad elus näivad minu- ja sinusugustele ilmselgetena, polnud see Peteri jaoks sugugi nii. Näiteks raamatud oma seikluste ja imedega olid talle täiesti püüdmatud. Ehkki ta võis ainuüksi köidet käes hoides öelda, mitu lehte seal oli või pelgalt nuusutades teada selle vanust või lihtsalt lehti lapates mõista, kes on seda lugenud, polnud tal mingit viisi teadmaks, mis on raamatu pealkiri (kui see polnud just pressitud kullatud kirjas raamatuseljale). Aga neil kuuel munal polnud selga, kullatud tähti ega üldse midagi muud, mis aidanuks Peteril neid tuvastada.

      „Mis te küll olete?” küsis ta avatud karpi kätte võttes. Kui Peter oleks ometi näinud, oleks tal süda seisma jäänud. Naeratus libiseks üle ta näo ja tema kuiv kurk laseks vallanduda esimesel ehtsal naeruhool pärast kümmet viletsat aastat. Sest Osav Peter komistas millegi sellise otsa, mis on ette kujutamiseks liiga imeline – seda võiks kirjeldada vaid fantastilisena.

      3. peatükk

      PETER NOAMÄNGU-JÕUGU VASTU

      Vihm lakkas öö hakul. Peter lahkus majast just siis, kui kohtumaja kell lõi kümmet kellalööki. Poiss oli raisanud väärtuslikke unetunde kübarameistri karpi uurides ja seega oli ta kurnatud juba enne, kui üldse jala õue tõstis. Ta võpatas, mõeldes sellele, kui raske öö ees seisis. Hr Seamus ei ähvardanud iialgi niisama ja kui Peter keretäit ei soovinud, pidi ta enne päikesetõusu suure noosi pihta panema.

      Peter leidis, et parim paik alustamiseks olekski kübarameister. Ta teadis omast käest, et mehe kukrust lausa valgus münte üle ja juba sellest sametpaunast piisaks hr Seamuse rahustamiseks. Kuigi poiss sisendas endale, et just seepärast lähebki ta kübarameistrit otsima, peitus tegelik põhjus hoopis muus. Õigupoolest oli nii, et Peterit kannustas põletav soov saada teada rohkemat nende imelike väikeste munade kohta selles imelikus väikeses karbis. Iga tilk vargavaistu kinnitas talle, et need kuus muna on kaugelt enam väärt kui kogu elu jooksul varastatud kraam kokku.

      Hiilinud mööda Onu Pudi-Padi Pandimajast (kus ta käis sageli „äri” ajamas) ja Turuplatsi tänava suletud lettidest (kus ta käis samuti „äri” ajamas), jõudis Peter viimaks paika, kus kübarameister oli enne peatunud. Ta nuhkis külmast õhust mõnda märki mehe teekonnast. Ei midagi. Ta laskus maha ja kompis vankrirataste jälgi lompides. Mitte midagi. Ta pühkis läbi tänavate, kummitas kõrtsides ja soris sadamas, kuid ei leidnud ainsatki vihjet. Justkui poleks meest iial olemas olnud. Ainsaks tõendiks tema ehedusest oli karp kaenla all ja sellega kaasnev suur saladus.

• • •

      Peteri kannatus hakkas katkema. Ta kulutas tunde salapärase kübarameistri leidmiseks ja ees ootas vaid kaks tundi varastamiseks. „Kui ainult keegi oskaks öelda, milleks neid mune tegelikult vaja on,” pomises ta ühest ülakorruse aknast nelja küünlajala, kahe käokella ja odava nahast peakattega välja lipsates. Tema mõtteid segas ootamatu karje.

      Karjed, nagu teate isegi, on hirmsad, kiledad helid, mida tüütud inimesed tähelepanu võitmiseks teevad. Need töötavad harva, sest enamik lihtsalt katab oma kõrvad ja jätkab tegevust. Aga on veel üks karje tüüp, mida nii kergesti eirata ei saa: see on surmaga silmitsi seisja kisa – ürgne, meeleheitlik õhu ahmimine, mis ei kõneta üksnes kõrvu, vaid meie sisimat olemust. Peter oli varem sellist heli pelgalt ühe korra kuulnud, kui vabastas end uppuvate kassipoegadega kotist. Nüüd kuulis ta seda hirmsat karjet uuesti ja see oli väga lähedal.

      Peter seisis liikumatult katuseäärel. Üheks tähtsaimaks oskuseks, mida iga murdvaras peab meisterlikult valdama, on liikumatuks jäämine. Ehkki see pole nii uhke kui seifi lahti murdmine ja seinu mööda ronimine, on see täpselt sama kasulik. Pärast hr Seamuse koolitust õppis poiss koguni oma südamelööke peatama, et valvekoerad ta pimedas rahule jätaks. (Mõrvari peal polnud see trikk seni töötanud.) Peter kuulatas külmas öises õhus. Esimene karje oli nii üürike, et ta ei suutnud tabada selle täpset asukohta.

      Mõned hetked hiljem kuulis ta seda uuesti. Üks loomadest linna tallis. Peter kaalus üle õla rippuvat pooltühja kotti. Ta pidi veel kõvasti pätsama ja ei saanud lubada järjekordset kõrvalepõiget. Kisa jätkus, kuni ta ei suutnud seda enam taluda. Ta peitis noosi ära ja läks asja uurima.

      Peter kihutas läbi linna, kuni leidis talli taga lookleva väikese kõrvaltänava. Ta kuulis midagi, mis meenutas hobuste hirnumist. Ta kuulis muidki helisid – mõnitavaid hääli ja aeg-ajalt metalli kõlksumist munakividel. Tänav pöördus järsult ja Peteri jalg takerdus vana kannu taha. Ta komistas ja pillas peaaegu oma kalli munakarbi. Saanud tasakaalu tagasi, pistis ta pea kuuvalguses ümber nurga, et paremini kuulatada.

      „Oli alles vise!” hõiskas keegi. „Otse triibule!”

      „See oli sohk! Nuga peab kaks korda keerlema,” vingus keegi teine.

      „Vait, viska juba!”

      Peter nihkus lähemale ja üritas olukorda hinnata. Loom lõhnas nagu poni või muul – tallide vahetus läheduses ei saanud kindel olla. Mis iganes tõust see oli, pani ta igatahes kõvasti vastu. Siis kõneles teisi osalejaid vaigistav madal hääl. „Astuge kõrvale, tited. Las ma näitan, kuda see käib.” Need sõnad tõmbasid külmajudinaid Peteri selgroole. Ta tundis seda häält. See kuulus Pliiats Cooksonile.

      Pliiats Cookson oli kogu sadama kõige õelam, vastikum ja ohtlikum poiss. Ta oli Peterist mitu aastat vanem ja kaks korda sama suur. Pliiats oli samuti orb, aga hoopis teistel põhjustel. Räägiti, et kui ta sai kaheksa, müüs ta isa – võlavanglat peljanud joodik – poja kohalikule laevakaptenile teenriks. Pliiats kartis vett jubedal kombel ja keeldus minemast. Kui vanemad üritasid teda jõuga sundida, pani poisirajakas nii isa kui ka ema pikali, ja tegi neile otsa peale pliiatsiga, millega oli just grammatikaharjutusi teinud. (Sealt ta oma nime saigi.) Varsti pärast enda orvuks jätmist pani Pliiats linna kõige jälgimatest, kalgimatest poistest kokku kamba. Nad kutsusid end Noamängu-jõuguks.

      Kui keegi teist pole veel seda mänginud, siis noamäng on karmidele poistele. Selline erutav mäng, kus proovitakse nuga maapinda kinni loopida. See on suhteliselt ohutu meelelahutus – muidugi välja arvatud juhul, kui seda mängivad Pliiats Cookson ja tema Noamängu-jõuk. Kõik teadsid, et need poisid olid nii karmid, et maapinna sihtimise СКАЧАТЬ