Название: Kodaniku kanepilugemik. Kõik, mida igaüks peaks teadma kannabinoididest
Автор: Publius
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Эссе
isbn: 9789949388493
isbn:
Keemiaravi puhul on väga oluline suutlikkus toitu sees hoida ja vältida vedelikukaotust. Oksendamine oli probleem – kanep oli lahendus. Tahtsin oma arstiga sellest tõhusast raviviisist rääkida. Aga ei saanud.
Meie valitsus on pikka aega kanepipatsientide eest varjanud teaduslikke tõendeid, mis kinnitavad kanepi ja kannabinoidide ravitoimeid. Föderaalsed instantsid lähevad koguni nii kaugele, et ei tunnista „marihuaanat“ mitte mingil moel meditsiiniliselt väärtuslikuks, mida näitab ka kanepi jätkuv püsimine narkootiliste ainete esimeses nimekirjas. Teadusavastuste ja – uuringute valguses on tegu tahtliku rumalusega. Igaüks, kellel on juurdepääs arvutile ja internetile, võib end kannabinoidide koha pealt harida. Kas riigiametnikud pole selleks suutelised?
Neljateistkümne osariigi10 valitsused on võtnud vastu patsiente, arste ja hooldajaid kaitsvad seadused. Oregoni, Colorado ja Michigani osariigis avatakse eriapteeke ning tuhanded patsiendid ja hooldajad on nüüd seadustega kaitstud. Minevikus on meie valitsus ravikanepi- osariikides taga kiusanud arste, korraldanud haaranguid apteekidele ja ähvardanud patsiente. Praegu oleme selle olukorra muutumise tunnistajateks. Kodanikud on asunud teed näitama, nagu meie riigi rajajad ette nägid – nüüd on valitsuse asi neile järele tulla.
Publius
(2010)
Otsinguterminid
Keemiaravi, vähktõved ja kannabinoidid (chemotherapy, cancers and cannabinoids); iiveldus (nausea); närvikoekasvaja ehk glioom (glioma); kannabidiool (cannabidiol); aurustamine ehk vaporiseerimine (vaporization); Americans for Safe Access (ASA).
Uurimused ja valitud allikad
2010: M. Niki jt, Reciprocal modulation of sweet taste by leptin and endocannabinoids, Results and Problems in Cell Differentiation, 2010:52:101–14.
2010: R. Yoshida jt, Endocannabinoids selectively enhance sweet taste, Proceedings of the National Academy of Sciences USA, jaanuar 2010:107(2):935–9.
2009: N. Olea-Herrero jt, Inhibition of tumor prostrate PC-3 cell growth by cannabinoids R (+) Methanandamide and JWH-015: involvement of CB2, British Journal of Cancer, september 2009:101(6):940–50.
2008: K. Gustafsson jt, Expression of cannabinoid receptors type 1 and type 2 in non-Hodgkin lymphoma: growth inhibition by receptor activation, International Journal of Cancer, september 2008:123(5):1025–33.
2007: R. Mechoulam jt, Cannabidiol – recent advances, Chemistry & Biodiversity, august 2007:4(8):1678–92.
2007: G. Velasco jt, Cannabinoids and gliomas, Molecular Neurobiology, august 2007:36(1):60–7.
2005: D. Zamora-Valdes jt, The endocannabinoid system in chronic liver disease, Annals of Hepatology, oktoober–detsember 2005:4(4):248–54.
2005: N. Kogan, Cannabinoids and cancer, Mini Reviews in Medicinal Chemistry, oktoober 2005:5(10):941–52.
2003: S. Jones ja J. Howl, Cannabinoid receptor systems: therapeutic targets for tumor intervention, Expert Opinions on Therapeutic Targets, detsember 2003:7(6):749–68.
2001: V. Di Marzo jt, Leptin-regulated endocannabinoids are involved in maintaining food intake, Nature, aprill 2001:410(6830):822–5.
2000: D. Piomelli, Pot of gold for glioma therapy, Nature Medicine, märts 2000:6(3):255–6.
8
Kannatlikud patsiendid
Miks peetakse kannatlikku meelt kõige võimsamaks ja keerulisemaks spirituaalseks praktikaks? Sest kannatlikkus on vastumürk vihkamisele. Kui oleme kannatlikud, ei tantsi me maiste olude jõnksleva, igimuutuva rütmi järgi. Selle asemel mõtleme, kõneleme ja käitume tasakaalukal viisil, ühtlase sisemise pulsi tempos – tempos, mis lähtub meie sügavaimast, salajasimast olemusest. Kuidas saaksime lasta enda üle võimust võtta vihal või lasta end häirida tühistest ärritustest, kui oleme saavutanud sellise kannatlikkuse määra?
Kanep mitte ainult ei aita mitmesuguste haiguste põdejaid ja paljude eri tervisehäirete all kannatajaid – osa patsiente hoiab see suisa elus. Olen 44-aastane ja elanud hulgisklerootikuna umbes pool elu. Selle aja jooksul olen õppinud olema kannatlik patsient. Võtsin kuulda arstide nõuandeid ja manustasin nende määratud farmatseutilisi ravimeid. Haiguse sümptomite ohjeldamise nimel võtsin üht ravimit teise järel, samas kui mind ikka ja jälle kimbutasid üha uued luupainajalikud kõrvalnähud. Sellepärast kutsutaksegi mind kannatlikuks patsiendiks – ma olen määratud kannatama ja kui olen piisavalt kannatlik, saavad mulle osaks leevendus ja parem elukvaliteet.
Ülikooli ajal suitsetasin seda, mida me toona „marihuaanaks“ nimetasime, tööle asudes jätsin selle täielikult maha. 1998. aastal suitsetasin seda pärast mitme nurjunud ravimikombinatsiooni läbiproovimist meditsiinilistel põhjustel uuesti. Panin tähele, et see leevendas mu jalgade spastilisust. Hulgiskleroos paneb närvid tõrkuma, mis väljendub jalgade tõmblustes. Kanepis sisalduvad kannabinoidid leevendasid seda probleemi, aidates samas üle saada korduvatest unetusehoogudest.
Aga alles siis, kui hakkasin 2004. aastal sööma kanepiküpsetisi, märkasin täiendavaid hüvesid. Sain parema kontrolli oma põie üle ning surinad ja halvav valu – hulgiskleroosi lakkamatud sümptomid – vaibusid.
Avastasin ka, et endokannabinoidsüsteemi aktiveerimine küpsetistega muutis mind rahulikumaks. Näiteks hoidsid kannabinoidid ära närvisüsteemi ülekoormuse lärmakates ja rahvarikastes paikades. Reeglina hakkasid mu närvid sellistes oludes üle reageerima ja mu keha tabas n-ö krahh, mis sageli väljendus värinatena. Teatud mõttes on see sarnane arvuti kokkujooksmisega. Arvuti võib jälle töökorda viia väljalülitamine, mina otsisin oma süsteemi „taaskäivitamiseks“ pimeda, vaikse ja rahuliku koha. Need „kokkujooksmised“ polnud mitte ainult valulised, vaid kiirendasid ka haiguse kulgu, nii et ma sõna otseses mõttes tundsin, kuidas mu närvid läbi põlevad.
Elu hulgiskleroosipatsiendina on õpetanud mulle vastupidavust. Tänu kanepile saan ma märkimisväärselt paremini sirgelt seista ja ringi kõndida. Mul on parem tasakaal ja kõndides suudan jalga jala ette tõsta. Ilma selle ravimita pean enamasti toetuma jalutusraamile ja ülakehaga ettepoole viskuma, krampitõmbunud jalad kasutult järel lohisemas. Kanepi abiga saan parematel päevadel kõndida – kand ja varvas, kand ja varvas. Suudan püsti seistes jalgu lõdvestada. Suudan reipal sammul korteris ringi liikuda. Kui ilma kanepita liigun nagu raudrüüsse pakitud plekkmees, siis kanepi abil suudan oma keha paremini valitseda.
Vahest kõige olulisem on asjaolu, et sestpeale, kui hakkasin manustama kanepiküpsetisi, on kadunud depressioon. Depressioon teeb hulgiskleroosi hullemaks, koormates niigi kurnatud immuunsüsteemi ülemäärase stressiga. Meie immuunsüsteemi seisund mõjutab kesk- ja perifeerset närvisüsteemi. Nagu isolatsioonikiht ümber elektrijuhtme, ümbritseb ja kaitseb meie närvikiude rasvkude, mida nimetatakse müeliiniks. Müeliin aitab närvikiududel elektrilisi impulsse juhtida. Hulgiskleroosi puhul on müeliin mitmest kohast kadunud ja asendunud armkoega. Seda protsessi nimetataksegi skleroosiks ehk kõvastuseks või tihkestumiseks. Kui müeliinikiht kahjustub, ei suuda närvid enam korralikult elektriimpulsse juhtida. Sellest tulenevadki mitmed hulgiskleroosi sümptomid. Viimase aja teadusuuringud on näidanud, et endokannabinoidsüsteem aitab müeliinil taastuda – СКАЧАТЬ
10
2015. aasta augusti seisuga on ravikanep legaliseeritud 23 osariigis ja Columbia ringkonnas.