Название: Kodaniku kanepilugemik. Kõik, mida igaüks peaks teadma kannabinoididest
Автор: Publius
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Эссе
isbn: 9789949388493
isbn:
• aitab öösel magada,
• distsiplineerib,
• lõhub rutiini,
• aitab akusid laadida,
• võimaldab eesmärke püstitada…
• …ja leida innustust nende elluviimiseks,
• aitab püsida nooruslikuna,
• teeb reipamaks,
• lisab eneseväärikust ning
• parandab väljanägemist ja enesetunnet.
Samas intervjuus uuriti presidendilt, kuidas tervisejooks aitas tal alkoholist loobuda. POTUS nr 43 vastas:
„See kahtlemata aitas. Tervisejooksjana taipasin kiiresti, mis tunne on olla hea tervise juures, ebatervisliku elu tunnet ma juba teadsin. Kui jood liiga palju ja käid jooksmas selleks, et pohmelust peletada, tuleb peagi teha valik. Kas sa tahad pidevalt pohmellis vaevelda või tunda end nagu pärast jooksmist. Nii et jooksmine on üks inimeste ravimise viis. Jooksmine annab fantastilise enesetunde.“
Jah, EKS on imeline. Suur tänu, president Bush, seda tunnistamast. Sedasama ütles ka 2003. aastal kognitiivse neuroloogia ja neuro- psühholoogia ajakirjas NeuroReport ilmunud uurimus. Georgia tehnoloogiainstituudi ja California Irvine’i ülikooli teadlaste uurimus näitas, et „nn spordikaifi mõistatuse puuduvaks detailiks, mida teadlased on ammugi otsinud, võib olla rühm kemikaale, mida nimetatakse kannabinoidideks“.
Just nimelt – uue spordieufooria-hüpoteesi kohaselt on seda nähtust põhjustavaks kehasiseseks keemiliseks süsteemiks just EKS.
Kas see üllatab teid? Tegelikult ei peaks. Kannabinoidid moduleerivad organismi muid süsteeme. Näiteks higistamine on ilmne märk sellisest muutusest. Kui organism hakkab kohanema jooksmisest johtuva koormusega, aktiveerub EKS. 2003. aastal avaldatud uurimuse raames tegid 24 meeskatsealust 45 minutit trenni. Nad jooksid või väntasid pedaale, samal ajal kui kontrollrühm püsis puhkeseisundis. Kõigi jooksjate ja ratturite anandamiiditase oli pärast mõõdukat kehalist pingutust märkimisväärselt kõrgem. Tsiteerin ajakirja NeuroReport: „Anandamiid tungib kergesti läbi hematoentsefaalbarjääri, vältides seega endorfiinihüpoteesi peamist ebakõla.“
Me vaatleme karjuvat irooniat, mida kujutab endast rohkem kui 800 000 kaaskodaniku vahistamine selle eest, et nad „treenivad“ oma isiklikke EKSe, moduleerides tervislikku seisundit taimsete kannabinoididega – mida rahvasuus nimetatakse „pilvetõmbamiseks“. Me võtame „pilvesoleku“ kontseptsiooni selles raamatus vaatluse alla hiljem, jaotistes „Vabadus“ ja „Õnnepüüdlused“. Praegu aga mõelgem sellele, kui narr on kannabinoidide keelustamine meie kultuuris, milles on aukohal sport, mis rajaneb higistamisel ja sõltub EKSi toimimisest. Kui inimestel poleks kannabinoidsüsteemi, ei saaks me moduleerida teisi süsteeme. Teiste süsteemide moduleerimises osaledes aitab EKS meie kehal kohaneda muutuvate tingimustega – südant kiiremini lööma ärgitavast jooksust rahustava-lõdvestava massaažini. Lihtsamalt öeldes on kannabinoidide ülesandeks reguleerida närviimpulsside amplituudi, sagedust ja/või tugevust.
Ning POTUS nr 43 jäi kuni lõpuni eraviisilise kannabinoidipruukimise ehk tervisejooksmise toetajaks. 2007. aastal kirjutas nädalalehe Weekly Standard tegevtoimetaja Fred Barnes, et president Bush püsib hea tervise juures tänu oivalisele füüsilisele vormile, spordile ja heale unele, mis aitavad tal ülevat meeleolu säilitada.
Jah, POTUS nr 43, me oleme sinuga nõus – ja treeni ikka edasi! Sest POTUS nr 44 soosib samuti tervisesporti ja kehalist aktiivsust, mis on alati olnud kannabinoide pooldav seisukoht!
Publius
(2009)
Otsinguterminid
Kannabinoidid ja sport (cannabinoids and exercise); spordikaif (runner’s high); hematoentsefaalbarjäär ehk aju-vere tõke (blood-brain barrier); presidentide kehaline vorm (presidential physical fitness); POTUS nr 43 ja alkohol (POTUS 43 and alcohol).
Uurimused ja valitud allikad
2009: S. Rossi jt, Exercise attenuates the clinical, synaptic and dendritic abnormalities of experimental autoimmune encephalomyelitis, Neurobiology of Disease, oktoober 2009:36(1):51–9.
2009: T. Biro jt, The endocannabinoid system of the skin in health and disease: novel perspectives and therapeutic opportunities, Trends in Pharmacological Sciences, august 2009:30(8):411–20.
2008: M. Solinas jt, The endocannabinoid system in brain reward processes, British Journal of Pharmacology, mai 2008:154(2):369
2008: L. Chaitow, Bodywork high: the cannabinoid connection, Massage Today, veebruar 2008:8(2).
2007: W. Stern, The General Motors: in Iraq with General Petreaus, Runner’s World, detsember 2007.
2004: A. Burfoot, Runner’s High, Runner’s World, juuni 2004.
2004: A. Dietrich ja W. McDaniel, Endocannabinoids and exercise, British Journal of Sports Medicine, 2004:38(5):536–41.
2003: P. Sparling jt, Exercise activates the endocannabinoid system, NeuroReport, detsember 2003:14(17):2209–11.
2002: intervjuu, Running with President George Bush, Runner’s World, oktoober 2002.
4
„DSI võhikutele“
Kõik on näinud võhikute-sarja raamatuid stiilis „XXX võhikutele“. Need on menukad, sest selgitavad keerulisi teemasid kõigile arusaadavas keeles ja üksikasjalikult. Sedasama püüame teha ka selles raamatus ja aitame teil koos teie endokannabinoidsüsteemiga teha lõppu riiklikult pealesurutud teadmatusele.
Taimsed kannabinoidid on muidugi alati olemas olnud. Nende ühendite teaduslik uurimine sai aga alguse rohkem kui sada aastat tagasi. 1896. aastal eraldasid mõned laborikitlites tegelased, täpsemalt härrad Wood, Spivey ja Easterfield Bostonis esimese taimse kannabinoidi ja andsid sellele nime. Muu hulgas charas’iks nimetatavat India kanepivaiku analüüsinud autorid kirjeldasid füsioloogiliselt aktiivset ainet, millele nad panid nimeks kannabinool (CBN).
Möödub umbes neli aastakümmet, mille vältel kanepiteadus edusamme ei tee, küll aga muutuvad mitmel moel seadused. 1937. aastal kehtima hakanud marihuaana maksustamise seadusega sai sisuliselt alguse föderaalne kanepikeelurežiim. Teadusetegemine aga jätkus. 1939. aastal hankis üks Ameerika juhtivaid orgaanilise keemia spetsialiste Roger Adams USA maksuameti kaudu Minnesota metsikust kanepist ekstraheeritud punast õli. Bostonis sündinud Adams, riigi asutaja John Adamsi (VPOTUSe9 nr 1 ja POTUSe nr 2) järeltulija, töötas Illinoisi ülikooli juures Champaign-Urbanas. 1940. a õnnestus tal eraldada teine taimne kannabinoid kannabidiool (CBD).
Järgmise olulise avastuseni kulus kakskümmend neli aastat. 1964. aastal tuvastas Raphael Mechoulam Jeruusalemmas Heebrea ülikoolis töötades ühendi delta-9-tetrahüdrokannabinool, mida tavaliselt tähistatakse lühendatud nimetusega THC.
Kolme taimse kannabinoidi tuvastamine on vaid pool varasest ajaloost; etapi lõpetuseks avastati retseptorid. Kuni selle ajani arvati, СКАЧАТЬ
9
VPOTUS – Ameerika Ühendriikide asepresident; lühend ingl k fraasist