Название: Minu Soome
Автор: Kaja Saksakulm Tampere
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Книги о Путешествиях
isbn: 9789949479245
isbn:
Professori Vanema Tütre uude kooli sisseelamise nädalad olid kogu perele veidi närvilised, kuid huvitavad. Uus kool oli kristlik kool ja seal oli väga kirju õpilaskond, enamikus probleemidega noored. Esimesed nädalad käis tüdruk koolis väiksema koormusega ja Professori Naine käis koolikaaslastele rääkimas Aspergeri sündroomist ja autismist. See oli minu meelest armas, et kool sedasi iga õpilase eripäraga arvestas, ja mis peamine, selle eripära ka lahti soovis seletada. Eks need koolikiusamised ju tavaliselt sellest tulevadki, et keegi on teistest erinev, ja kuna asjast ei teata, ei saada aru, siis olenevalt intelligentsuse tasemest ka reageeritakse.
Pere ja kooli püüdlused tüdrukut ja uusi koolikaaslasi integreerida olid aga tulemuslikud. Kui me kunagi hiljem ühel laupäeva pärastlõunal Professori naisperega linnas Kompassil2 kohtusime ja jutlema jäime, siis möödus meist kamp üsna „karvaseid” noori, kellest üks äkki sõbralikult meie poole lehvitas ja hõikas: „Moikka!” Seepeale märkasid teisedki „karvased” meid ja tulid kallistama Professori Vanemat Tütart nagu vanad head kamraadid kunagi. Tüdruk oli väga õnnelik. Oli ilmselge, et ta on koolikaaslaste poolt omaks võetud. Eks elus on sageli nii, et peame õppima erinevustega koos elama. Lihtne on olla omasugustega, aga elu saab kunstiteoseks vaid siis, kui suudame tolereerida erinevusi.
Professori pere juures saunas elasime kaks nädalat. Siis kuulis kolleeg Anu, kes meil osakonnas tookord asjaajamisega ja muu sekretäritööga tegeles, et me sedasi seal saunas elame, ja hankis meile kiiresti omaette elamispaiga – meie õnneks oli üks ülikooli külaliskorteritest Puistokatu tänaval vaba ja saime sinna sisse kolida. Nüüd tagantjärele tean, et mul oleks võimalus olnud kohe taolisesse külaliskorterisse elama asuda, sest olin kutsutud külalisõppejõud, aga Professor ei teadnud hästi seda süsteemi, ja Anu, kes meil osakonnas seda asja tookord ajas, ei olnud mu Professoriga just kõige paremates suhetes.
See elukohamuutus andis uut hingamist ja indu juurde, sest me ei sõltunud enam kellestki teisest, me ei olnud kellelegi tüliks. Mitte et me seda tüliks olemise tunnet oleksime tugevasti tundnud Professori pere juures elades – nad ei lasknud küll ühestki asjast seda välja paista, et me kuidagigi neile oleksime tüliks olnud. Aga meil endil Avega oli selline, võiks öelda – kompleks. Et ei tahtnud olla kui „vaesed Venemaa sugulased”, kes korraks külla sõidavad, kena külalislahkust kohtavad ja siis jäävadki määramata ajaks.
Päris alguses mu kolleegid ülikoolis seostasidki mind päris sageli Venemaa ja venelastega. Mina arvasin, et kõik haritud inimesed teavad Eesti ajalugu ja seal leiduvaid „konnasilmi”. Ja et soomlased teavad ka Eesti kultuurilugu – pikka seotust näiteks Saksa ja Rootsi ja Taani kultuuriruumiga ning komplitseeritud suhteid nõukogude Venemaaga. Aga sellealane teadmine on siinkandis tegelikult kasin, mis on vägaväga üllatav. Eestlasi seostatakse tänu nõukogude perioodile väga sageli ja väga otse venelastega. Tänaseks olen teinud hoolega selgitustööd ja rääkinud eestlaste seostest erinevate teiste rahvastega läbi ajaloo ja nendest mõjudest meie argipäevas. Eesti kultuuri ja ajaloo suhtes ebakompetentseid soomlasi sisuliselt ei ole. Mitte keegi isegi ei ürita enam minu ja venelaste vahel paralleele tõmbama hakata – teatakse minu allergilist reaktsiooni ja suhtutakse sellesse mõistvalt. Pigem on tekkinud omamoodi Eesti ja eestluse fännklubi väga natsionalistlikul tasandil – elatakse jõuliselt kaasa kõigele heale ja halvale, mis Eesti poliitikas ja ka lihtsas igapäevaelus juhtub.
Täna on nii, et kõik kolleegid peavad auasjaks lugeda kõike, mis Soomes Eesti kohta on ilmunud – nii meie oma ülikooli ajaloolaste paksu Eesti ajaloo raamatut kui Jyväskylä tüdruku Sofi Oksaneni raamatut kui ka kõike uudistekanalites levivat. Ja neid lugemiskogemusi ja elamusi kommenteeritakse alati siira ja jõulise poolehoiuga eestlaste suhtes. Seda on äärmiselt meeldiv ja turvaline kogeda. Tean, et mind toetatakse ja et mu kodumaad austatakse. Miks mitte siis soomlastele samaga vastata?
Niisiis otsustasime Avega iseseisvuda. Loobusime oma romantilisest saunaelust, südames tänu Professori Pere vastu, ja vaatasime uudishimulikult tulevikku. Võõras maa ei tundunud enam nii võõras. Emotsionaalselt rikkad ja toitvad suhted inimestega, kellega kokku puutusime, olid andnud jõudu ja julgust selles meie jaoks uues alguses. Olid tekitanud indu ja huvi. Olid andnud ka enesekindluse, et sellel maal ja selles kultuurikontekstis on meil oma roll ja koht.
ISESEISVUMINE
Ülikooli külaliskorter, mille üürisime, oli surnuaia lähedal, ja see tegi paiga rahulikuks, kauniks, roheliseks ja omamoodi filosoofiliseks. Puistokatu ehk Pargi tänava kohta võib öelda, et see on Jyväskylä ainus avenüü. Tõepoolest kaunis, suurtest vanadest puudest ümbritsetud ja hoopis teistsugune kui Jyväskylä ülejäänud tänavad.
Uues korteris oli olemas elementaarne hädavajalik mööbel ja köögivarustus, isegi vaibad olid maas. Vannitoas oli paraku selline trikk, et haisulukust tuli enam-vähem kõik, mis kanalisatsiooni lastud, odoorina tagasi. Vann oli kõrge ja eriskummalise kujuga, nii et mina oma viletsate jalgadega pidin sinna saamiseks enne taburetile ronima. Kuid see ei olnud probleem, pigem huvitav kogemus, et ka niimoodi võib asju ajada, elada ja olla.
Avele meeldis selles Puistokatu korteris kõige rohkem suur aken tema voodipäitsis, kust sai selili lamades kõige ilusamaid varasügisesi tähistaevaid vahtida. Mina aga ei jõudnud ära imestada selle korteri varustust – sel hetkel värskelt Eestist Soome asunule oli see eriline šokk, et ülikool võib sulle pakkuda elamiseks täiesti komplekteeritud korteri. Koristaja käib ka veel mingi aja tagant ja vahetab su linad ning köögis kapis on olemas isegi kohvipulber, kohvimasinast, pottidest-pannidest, nugadest-kahvlitest rääkimata. Ja üür on mõistlik, kahetoalise korteri eest 100 eurot nädalas ehk siis umbes 400 eurot kuus. Sama suure tühja korteri eest pidi üüriturul maksma kuus umbes 550 eurot.
Kuid eks igal heal asjal on alati ka väikesed negatiivsed küljed. Probleemseim selles korteris oli hommikul kella viie-kuue ajal akna all tööle hakkav tänavapuhastusmasin. Muidugi võis seda võtta ka äratuskellana, kuid kui nii vara polnud vaja ärgata, siis oli see lihtsalt vastik. Pani kiruma ja vanduma ja siiamaani ma ei ole sellest aru saanud, miks linnapuhastuslikud tööd Soomes peavad magamistubade akende all algama kell viis hommikul. Kohtasin sellist jälkust hiljem ka Lutakkos elades.
Üldiselt hakkab tööelu Soomes varakult pihta ja lõpeb ka varakult, kella nelja ajal. Ja õhtul minnakse suhteliselt vara magama – kella kümne ajal on enamik aknaid juba pimedad, eriti talvel. Suvel seevastu ei magata peaaegu üldse, sest kes siis valget aega magamise peale raatsib kulutada. Eks seepärast see tänavapuhastusmasin soomlasi ei ärritanudki – enamik mu naabreid oli selleks ajaks juba ärkvel ja valmis tööpäeva alustama.
Puistokatu korteris elades saime esimese kogemuse Soome saunaga ka laiemas plaanis. Veendusime, et see igaõhtune saunatamine Professori juures ei olnud vaid selle pere traditsioon, vaid et see ongi üldine komme, umbes sama tähtis kui söömine või hammaste pesemine hommikul ja õhtul. Uuemates majades on saunad juba kõikides korterites ja vanemates majades on Soomes tavaliselt trepikoja või paari peale kollektiivne saun, kuid seda ei kasutata kollektiivselt. Igal perel või korteril on võimalus saada endale saunaaeg väikese lisatasu, umbes 3-5-10 euro eest, või mõnes majas ka päris ilma rahata. Puistokatu majas oli saun kogu trepikoja СКАЧАТЬ
2
Linlaste traditsiooniline kohtumispaik Jyväskylä jalakäijate tänava keskel, kus Sokos ja Jyväskeskus ja teised kaubanduskeskused kokku saavad. Põhja suunas on Jyväskylä Lyseo vana arhailine hoone ja lõuna suunast paistab Jyväsjärv, ja koha tunneb ära selle järgi, et kõnniteekividest ongi suur kompass laotud.