Minu Austraalia. Airi Ilisson-Cruz
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu Austraalia - Airi Ilisson-Cruz страница 9

Название: Minu Austraalia

Автор: Airi Ilisson-Cruz

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о Путешествиях

Серия:

isbn: 9789949479191

isbn:

СКАЧАТЬ sõnu ritta.

      Mecka ohkab samal ajal häälekalt, kurvalt ja andumusega: „Oeh!” Ta vaatab tähelepanelikult, kuidas ma oma kummikutega salajuurika otsa komistan, ja haarab mul taas varrukast: „Vaata ette!” Pulbitsen võimetust vihast. Aga mind vist vallandataks, kui ma sellele kõhetule tüütule sellile vastu vahtimist virutaksin?

      Lahendus saabub ootamatult ühel õhtupoolikul. Ei, selleks pole uus ja nägusam tüdruk, nagu kindlasti pakute.

      Me ronime tol õhtupoolikul kolm numbrit suuremate raskete põlvini kummikute kolinal tagasi villisesse, et pärastlõunaseks pooletunniseks pausiks põllult köögi juurde vurada. Tööliste vedamiseks kohendatud uks käib kinni masina tagaotsast. Mahume sisse istuma isegi kümnekesi, näod vastamisi ja seljad vastu külgaknaid.

      Viimane tõmbab ukse kinni. Sedakorda siis mina.

      Prauhti!

      Minu vastas istuv Mecka ei ütle sõnagi. Kuid ta on kuidagi kummaliselt vaikne, huuled kõverdunud valugrimassiks. Mehe nägu läheb järjest valgemaks. Ta käsi jääbki õhku rippu, sest…

      „Mecka, su näpud on ju ukse vahel kinni!?!” röögatan ma, nagu see poleks niigi ilmselge. Mees, nagu ikka, tahtis mind aidata ja tiris omalt poolt ust kinni ülevalt servast!

      Vist me kõigi kujutlusse kerkib võigas pilt, kuidas nelja näpu otsad kohe Austraaliamaa punasesse põllumulda pudenevad.

      Oleme õudusest kangestunud. Kuni juhiistmelt hüppab välja peremees Robert, tõmbab ukse lahti ja uurib asjalikult Mecka sõrmi. Need on vähemalt käe küljes kinni! „Proovi, kas saad liigutada!” käsib Robert. Hetk ootusärevust – ja sõrmed liiguvadki.

      Meckal on vedanud. Mingi ime läbi ei lähe näpud isegi paiste ja võtavad külge ainult paar sinist plekki. Aastatepikkused farmitööd on meeste käed karmiks teinud.

      Seda lugu levitavad Bob ja Debrah kõigile, kes vähegi kuulata viitsivad. Domineerivad kaks momenti: esiteks, et Mecka kannatas vaikides ega öelnud sõnagi, endal näpud ukse vahel. Teiseks, et paanikas Airi kordas ust avades üha uuesti „fakk, fakk, fakk”, nii et Airi on ära aussistunud… Väidetavalt ütles ka beebi-Bob omal ajal esimese sõnana „fakk”, mitte „ema”.

      Veel tükk aega hiljem heidab Bob Mecka sõrmede ja armuvalu teemal segasevõitu nalja. „Mu tunne on nii kuum, et põletab näpuotsteni!” lärmab ta tähendusrikkalt. Või siis huilgab: „Arm ravib kõik haavad, eks ole ju, Mecka!” Mecka, nagu ikka, naeratab selle peale häbelikult ja andestavalt.

      Kuid minu aitamise soov kahaneb Meckal edaspidi tuntavalt.

      Mecka lahutamatu kaaslane, 20-aastane Micky pole veel jõudnud maailma näha ja eriti ei kipu ka. Aborigeeni ja valge järeltulijana räägib ta nii segases ja kiires, lauseid üheks pikaks ühtlaseks joruks kokkusulatavas keeles, et isegi farmirahvas näeb vaeva temast arusaamisel.

      Micky uhkeim varandus on tulipunane moodne ja läikiv pikap. Kaks korda nädalas sõidab ta pärast pikka ja väsitavat päeva linna, et jõusaalis keha trimmida. See on ka võimalus Lanale silma visata, sest isegi pime näeb, kui väga Lana itsitamine ja nalja pärast koketeerimine Mickyle korda läheb.

      „Ma lähen täna trenni, kas tahad minuga linna kaasa sõita ja pärast tagasi?” ligineb ta teisipäeva õhtupoolikuti Lanale.

      „Tahaks küll, kas Airi võib kaasa tulla?” pärib Lana vastu.

      „Kahjuks on mu autos ainult kaks kohta!” vastab Micky kiirelt.

      Vahel me ikka läheme, kõik koos, neljakesi. Micky uhkele, ühegi tolmukübeme ja kriibuta pikapile järgnemas Mecka päevinäinud hall, kopihaisune, samuti kastiga kaheistmeline pikap. Niisuguseid avatud kastidega masinaid Euroopa eriti ei tunne, kuid Austraalia maapiirkondades on need väga moes. Seal veetakse kõike: toiduvarusid, põllumasinaid, koeri. Jah, ka kiirteel on suured koerad aheldatud juhi selja taha kasti külge ketti. Vahel näed linna peal mõnd peni kurvalt ja seosetult ringi lippamas. Üsna tõenäoliselt on ta lahtisest kastist plehku pannud ega tea, millises suunas peremees asub.

      Et mitte valesid signaale anda, ei taha ma liiga palju aega Meckaga koos veeta ja surun end kiirelt Micky ilusa läikiva auto kõrvalistmele. „Nii-ii ilus läikiv masin, kas võib proovida?” nuian ma.

      Selle peale on Micky uhke, kuid kurb. „Aga kas tagasiteel võib Lana minuga sõita?” uurib ta punastades.

      Saatuse esimene vaatus

      „Sellesse kanti jääme kõige rohkem kuuks ajaks!” olen endale lubanud, sest meie lähim suurem linn Townsville pole ju muud kui täielik kolgas!

      Mulle on eluaeg suurlinnad meeldinud: kõrghooned, ringilippavad valgekraed, teeäärsetest müügikohtadest kaasahaaratav odav toit – sa tunned iga keharakuga, kuidas linnaelu pulbitseb meeletu kiirusega. Aga mida me näeme Townsville’is? Ükskõik, mis suunast sa keskusest ei sõida, laiuvad paarisaja tuhande elanikuga linnas kümnete kilomeetrite kaupa aedadega väikesed majakesed. Hea küll, see mereäärne kuurortlinn uhkeldab ka imeilusa liivarannaga, mille kõrvale ehitatud asfaltteel saab pikki jalutuskäike teha ja rannakohvikutes cappuccino’t nautida. Kuid ookean ise on sogane, vee temperatuur õhuga peaaegu sama kuum ning linnapilt on pruuniks kõrbenud.

      „Vähemalt ei ole kesklinn turistidega üle ujutatud!” lohutan end, vaadates kell viis õhtupoolikul ringi linna peatänaval, kus kõik ärid on juba suletud.

      „Kas on võimalik, et mitte kusagil kesklinnas ei leidu tasuta wifit?” ei suuda Lana uskuda. Oleme oma sülearvutid välja otsinud ja ilmavõrku leida üritanud juba mitmes kohas nagu kohvikud, pangaesised, raamatukogu – aga ei miskit. Meie arvamus „pärapõrgust” ei parane. Longime edasi, kuni leiame linna peatänavalt ühe internetikohviku, mis õnneks on veel avatud!

      „Te tulete Eestist? Teate, täitsa ausalt, ma kohe ARMASTAN eestlasi!” rõhutab kohviku omanik Sol: pikakasvuline, mustade pikkade lokkidega Küproselt pärit hipimees palmipildiga T-särgis ja vastupandamatult avala naeratusega. Sol näitab käega uksele, mille kohale ta kavatseb teiste keelte kõrvale ka eesti keeles üles riputada „Tere tulemast!”.

      Sõprus ongi sõlmitud. Mul on tunne, nagu oleksime teda tundnud juba aastaid. Tõesti tore tüüp, kuid sel hetkel ei aima ma absoluutselt, et peatselt saab Solist mu edasise elu võtmemängija.

      Sol lubab lahkelt, et me ei pea interneti eest maksma. „Võite mulle vahel mõne ananassi tuua,” pakub ta tõsise näoga. „Mulle meeldib tervislikult toituda. Ja niisugused vahvad tüdrukud nagu teie – te meeldite mulle väga. Palun tehke mulle seda rõõmu ja tulge homme tagasi!”

      Sobib!

      Järgmisel õhtul lubavad teised farmitöölised meid tunni ajal pärast internetipunkti juurest tagasi auto peale korjata. Kell kaheksa õhtul koputame lukus netikohviku uksele. Sol on selle äsja sulgenud, aga oh seda õnne – ta on veel kohal, näeme teda läbi ukseklaasi.

      Pole teada, millal meie kolleegid jälle linna tulevad ja ma tahan ainult valmis kirjutatud meili e-posti lükata! Pärast mõningast uksekloppimist ja kurbade nägude tegemist oleme Soli südame pehmeks saanud. Ta laseb meid sisse, käivitab ühe arvuti ja lubab mul viis minutit netis olla.

      Ruumi tagaosast järgneb Solile veel keegi.

      See on üks väga stiilse СКАЧАТЬ