Название: Jutud
Автор: Andrus Kivirähk
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Рассказы
isbn: 9789985793862
isbn:
Lisaks oli Vladislav alustanud uue tööga. Ta kuulatas teraselt vette kukkuvate esemete tekitatud sulpse, võrdles neid ja jättis meelde, et hiljem kuuldut analüüsida ning järeldusi teha. Helide maailm oli väga kirev ja esmapilgul hoomamatu, kuid juba oli öökull avastanud esimesi seaduspärasusi. Iga veekaussi visatud esemeke plärtsus üksnes pealtnäha ettearvamatult, treenitud teadlasekõrv tabas kõiges varjatud seoseid. Öökull teadis, et suur avastus pole enam kaugel. Tuli vaid katsete tegemist jätkata ja loopida vette aina uusi tahkeid kehasid.
Sedasi töötas Vladislav süvenenult terve päeva.
Noor kotkas Prim silmitses tarka öökulli lugupidavalt ning hüples lihatüki juurde. See oli tore kondiga tükk, justkui loodud modelleerimiseks. Prim kugistas paar liigset liharibakest alla, kustutades sellega nälja. Siis asus ta käntsakat igast kandist silmitsema, veeretas seda mööda puuri ning püüdis tabada lihas peituvat figuuri. Prim oli kunstnik – ta valmistas oma lihatükkidest kujusid.
Osavalt nokaga raiudes, siit-sealt palukesi rebides ja punases lihamassis väänlevaid sooni sikutades hakkas Prim tööle, püüdes anda lihatükile lahkunud lõvi kuju. Pehme aine kuulas meistri sõna, alistus tema teravale nokale ning võimsatele küünistele ja laskis end muuta vastavalt kunstniku soovile. Juba oli käntsaka ülemine osa omandanud Safrani majesteetliku ilme, kondist välja raiutud näoosa ümber lehvisid narmasteks käristatud liharibad nagu uhke lakk. Prim taganes paar sammu ja silmitses rahulolevalt oma kätetööd. Enne käppade ning kere modelleerimist läks ta veeküna juurde ja jõi.
Öökull töötas endise usinusega, pomisedes noka alla veeringide arve ja klassifitseerides mõttes plärtsusid. Kõrvalpuuri hiireviu oli seevastu süvenenud musitseerimisse, vedades noka vahele haaratud kondiga mööda trelle. Primile ei meeldinud see muusika kuigivõrd, aga ta austas sellest hoolimata hallisulist maestrot, kes toonitas alati, et ei mängi mitte publikule, vaid temas endas peidus olevad helid vajavad lihtsalt vallapäästmist. Hiireviu silmad olid suletud, hetkel ei eksisteerinud tema ümber midagi muud peale muusika.
Prim läks jälle oma lihalaadungi kallale. Käppade raiumine läks kergelt, ühe lihakiu venitas kotkas lõvile sabaks ja näksis tuti otsa. Kuna konti oli vähe, ei seisnud kuju püsti, vaid vajus pehmelt pikali – aga sellest polnud midagi, ka kadunud Safran oli sageli lesinud, käppa südame peal hoidnud ja lugenud üha aeglustuvaid tukseid, tehes selle põhjal kaugeleulatuvaid järeldusi nagu kogenud teadlasele kohane.
Päris noore kotkapojana oli ka Prim soovinud teadust teha ning valinud oma uurimisvaldkonnaks õlgede ning roheliste taimede vahelised erinevused. Kuid see teema oli osutunud liiga keerukaks: Prim kaotas kiiresti huvi võrdleva botaanika vastu ning asus selle asemel tegelema kunstiga. Iga päev toodi talle puuri käntsakas liha, mille kallal ta siis terve päeva mässas. Vahel läks tema töö ka nurja ja sellisel juhul sõi ta ebaõnnestunud kuju lihtsalt ära. Kuid aeg-ajalt – ja viimasel ajal aina sagedamini – õnnestus tal luua midagi säärast, millega ta ka rahule jäi. Mille üle ta oli i segi uhke! Neid, kunstiliselt ümber kujundatud lihatükke ei söönud ta muidugi iial, vaid vedas need puuri keskele, et ka kõik teised tema kätetööd imetleda saaksid. Oma naabritelt oli ta pälvinud hulgaliselt kiidusõnu, erilist vaimustust ilmutasid aga noore kotka tööde vastu talitajad, kes ära songitud lihatükid alati puurist minema viisid – kahtlemata muuseumisse, nagu uskus Prim. Talitajate vaimustust tõestas seegi, et nad Primile igal hommikul uut materjali tõid, loomulikult lootuses, et noor kotkas neilegi toorestele lihatükkidele oma meistrikäega elu sisse puhub. Prim oli vahel sellest lausa tüdinud, ja tuli ette päevi, mil ta kogu liha matsi kombel lihtsalt alla kugistas nagu pööbli pealetükkivusest tülpinud staar. Aga enamasti teenis ta oma muusat ausalt, süües vaid mõne tüki. Tegelikult ta ju ikkagi armastas oma kunsti ega saanud selleta elada. Kõik vormikamad lihakäntsakad nokkis Prim omaenese oskustest joobudes skulptuurideks.
Lõvi oligi nüüd valmis ja uhke Prim vedas kuju keset puuri ning kargles selle ümber, et kunstipäraselt lõhki kistud raibet igast kandist uurida. Öökull Vladislav kiikas samuti oma tööposti otsast alla – ehk kateedrist, nagu ta ise pesakasti nimetas – ning ütles:
“Väga ilus, Prim. Safranile oleks meeldinud. Sul on suur anne, mu poiss! Hoia seda!”
Öösel ärkas Prim selle peale, et keegi ajas veekausi ümber ja vandus sisinal. Ta tegi silmad lahti ja nägi tundmatut varest mööda puuri ringi kakerdamas ja maas vedelevaid toidujäätmeid noka vahele ahmimas. Kui vares märkas, et Prim on ärganud, taganes ta puuri tagumisse nurka ja ähvardas:
“Ära tule lähemale! Ma löön nokaga silma!”
“Ma ei kavatsegi kuhugi tulla!” ütles Prim. “Ma lihtsalt oleksin palunud, et te ei teeks säärast lärmi! On ju ikkagi öö ja viisakad linnud tahavad magada. Palun lõpetage oma söömaaeg nii kiiresti kui võimalik ning lahkuge mu puurist!”
Vares vaatas teda, pea viltu.
“Õige peen oled enda arust, jah?” pilkas ta. “Viisakad linnud… Mitte viisakad, vaid lollid! Ainult loll lind laseb ennast puuris pidada nagu ketikoera! Ise oled veel kotkas! Sinu koht on kõrgel sinises taevas, tuul tiibu toetamas ja pilved janu kustutamas. Aga sina, tola, kükitad siin puuris! Heh, ma arvan, et sa ei oska vist lennatagi.”
“Loomulikult oskan ma lennata!” ärritus Prim, kes oli ikkagi veel väga noor ning solvus alati, kui keegi temas kahtles. Ta ajas tiivad laiali ning lendaski, otse varese kõrvale. See tegi alguses liigutuse, nagu tahaks jalga lasta, kuid jäi siiski paigale.
“Vaata siis!” ütles ta. “Lendad nagu lind muiste! Siis ei saa ma küll aru, miks sa siin urkas konutad. Einoh, lobi on ju päris suupärane, mis seda rääkida, aga elus on ka muud peale õgimise. Vennas, kas sa siis ei tea, et vabadus on üle kõige. Metsas saab teinekord ikka niisugust pulli, et anna olla. Igaüks teeb, mis tahab; lendab, kuhu tahab; nokib, mida tahab. Seal on vaheldust. Ja kuule, naisi pole sul ju siin üldse! Einoh, ma kohe imestan seda sinu elu.”
“Mis neist naistest siis nii väga…” kohmas Prim, ise millegipärast piinlikkust tundes. Vares naeris, nokk pärani.
“Kuule, sa ei tea ikka maailma asjadest mitte midagi!” irvitas ta. “Mis neist naistest? küsid sa. Tule metsa ja vaata! Seal on noori kotkaplikasid kõik kohad täis, üks sulisem kui teine. Tule, tule!”
“Puurist välja?” imestas Prim. “See on ju võimatu. Puurist väljas käivad ainult teenrid. Need, kes meile toitu ja materjale toovad.”
“Loll oled, igaüks võib puurist väljas käia, eriti kui võrgu sees on auk,” rääkis vares. “Mina ju tulin sisse ja lähen kohe jälle välja kah. Vaata!”
Ta keksis puuri tagumisse otsa, mis külgnes lopsaka põõsastikuga. Nende suurte lehtede varjus oli tõepoolest puurivõrgu sees umbes meetrilaiune auk, kust vares lahedasti läbi mahtus. Juba oligi ta väljas ning hüples teetolmus.
“Noh, tule ka!” ütles ta. “Mis sa ikka seal kitsas punkris passid! Tule ja ela! Sa oled kotkas, mitte mutt. Sulle on vaja avarusi, vabadust, kõrgusi! Tule nüüd, ära jama! Oled sa mees või kasekäsn?”
Prim kõhkles. Ühelt poolt tundus plaan hüljata oma hubane töötuba ja minna kaasa tundmatu varesega üdini rumal. Teisalt aga voolas tema soontes ikkagi kunstnikuveri ja ta teadis, et looja vajab uusi elamusi, uusi impulsse. Kui aus olla, siis oli ta kõik puuris ja puuri ümber leiduva juba lihasse raiunud ning igatses oma südamepõhjas värskete modellide järele. Äkki annab see nõndanimetatud vabadus talle tõesti tuult tiibadesse, äkki on väljaspool puuri veelgi paremad võimalused СКАЧАТЬ