Правознавство. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Правознавство - Коллектив авторов страница 56

Название: Правознавство

Автор: Коллектив авторов

Издательство: Фолио

Жанр: Юриспруденция, право

Серия:

isbn: 978-966-03-6568-1

isbn:

СКАЧАТЬ їх розглянути і може подолати «вето», проголосувавши кваліфікованою більшістю у дві третини, що зобов’язує Президента України підписати закон і ввести в дію. У разі відмови глави держави підписати закон він набирає чинності за підписом глави парламенту.

      Виконавча влада – Кабінет Міністрів України та система органів виконавчої влади є підзаконною і формується, передусім, для реалізації законів.

      Судова влада в Україні належить судам як загальної, так і спеціальної юрисдикції, і її головне призначення – вирішувати правові спори.

      Слід також зазначити, що досить дискусійним і неоднозначним є конституційне закріплення місця й ролі в державному механізмі інституту Президента України як глави держави та органів прокуратури.

      У ст. 6 Конституції України, яка закріплює три гілки влади, Президент України та органи прокурорського нагляду не згадуються. Дискусійним та неоднозначним є і питання про віднесення до судової гілки влади Конституційного Суду України, який, згідно зі ст. 147 Конституції України, є єдиним органом конституційної (а не судової) юрисдикції.

      Важливо також пам’ятати, що принцип поділу влади застосовується лише стосовно самої держави і не може діяти в межах відповідної адміністративно-територіальної її одиниці, наприклад області чи міста.

      8.2. Система органів державної влади за Конституцією України

      У своїй сукупності всі органи державної влади України становлять єдину, цілісну і внутрішньо узгоджену систему, що забезпечує ефективне функціонування державного механізму в цілому. Така системність в організації державної влади зумовлена як конституційними принципами, покладеними в її основу (наприклад, верховенство державної влади, унітаризму, законності, гласності тощо), так і функціями й завданнями державно-владної діяльності.

      На сьогодні в Україні система органів державної влади включає:

      – Верховна Рада України – парламент, єдиний орган законодавчої влади, який є постійно діючим представницьким органом українського народу;

      – Кабінет Міністрів України – вищий орган у системі органів виконавчої влади, що є урядом, який очолює всю систему державної виконавчої влади в державі;

      – міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які здійснюють галузеве і міжгалузеве управління в Україні;

      – органи судової влади, що здійснюють в Україні правосуддя. Найвищим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України, а до самої системи належать місцеві (районні та міські), апеляційні, а також вищі спеціалізовані суди;

      – Президент України, який є главою держави, Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України;

      – Конституційний Суд України, що є єдиним органом конституційної юрисдикції, на який покладені функції вирішувати питання про конституційність законів та нормативно-правових актів і офіційного тлумачення Конституції і Законів України;

      – органи прокурорського нагляду, що включають СКАЧАТЬ