Правознавство. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Правознавство - Коллектив авторов страница 51

Название: Правознавство

Автор: Коллектив авторов

Издательство: Фолио

Жанр: Юриспруденция, право

Серия:

isbn: 978-966-03-6568-1

isbn:

СКАЧАТЬ (блоків) є самостійними суб’єктами виборчого процесу. Їхні повноваження починаються з дня їхньої реєстрації відповідною виборчою комісією і припиняються після встановлення ЦВК результатів виборів. Їм видається посвідчення спостерігача.

      Офіційний спостерігач має право: перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати за діями членів комісії, не заважаючи їм фізично; робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи; бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам комісії для організації голосування за межами приміщення для голосування та при його проведенні; бути присутнім на засіданнях виборчих комісій, у тому числі під час підрахунку голосів виборців та встановлення підсумків голосування; звертатися до відповідної виборчої комісії та до суду із заявою про усунення порушень законодавства про вибори в разі їх виявлення; складати акт про виявлення порушення законодавства про вибори, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, та подавати його з відповідною скаргою до виборчої комісії; вживати необхідних заходів щодо припинення протиправних дій під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці; отримати копії протоколів та інших документів тощо.

      Офіційний спостерігач не має права: безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам комісії здійснювати свої повноваження; заповнювати замість виборця (у тому числі й на його прохання) виборчий бюлетень; бути присутнім при заповненні виборцем бюлетеня у кабіні для таємного голосування.

      За ходом виборів можуть спостерігати й офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій, які зареєстровані ЦВК. Пропозиції щодо їхньої реєстрації подаються до ЦВК безпосередньо або через МЗС України.

      Залежно від особливостей організації виборчого процесу розрізняють мажоритарну, пропорційну і змішану виборчі системи.

      Мажоритарна виборча система. Її назва походить від французького majorite, що означає більшість. За цієї системи кількість місць у парламенті зумовлює потребу поділу території країни на таку ж кількість виборчих округів, з приблизно однаковою кількістю виборців, від кожного з яких може бути обраним лише один депутат і виборці якого мають право лише одного голосу. А оскільки від кожного округу може бути висунута необмежена кількість кандидатів, то ця система передбачає необхідність змагання за місце у виборному органі персонально кожного з них. При цьому депутатом стає той кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів виборців. Таким чином, він є представником і певної території, і певної групи виборців, які проживають на цій території.

      Можливий і варіант, коли виборчими округами є адміністративно-територіальні одиниці, але кількість депутатів від кожного з них залежить від кількості виборців, що проживають у ньому. За таких умов кожен виборець має стільки голосів, скільки депутатів обирається від СКАЧАТЬ