Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
Змішана виборча система поєднує принципи і мажоритарної, і пропорційної систем. При цьому частина парламенту (як правило, половина або одна палата) обирається за мажоритарною, а частина – за пропорційною системою. При голосуванні виборці отримують по два бюлетені. За допомогою одного вони обирають конкретну особу за одномандатним округом (за мажоритарною системою), а за допомогою іншого – партію (блок) за загальнодержавним багатомандатним округом. Отже, за змішаної системи частина депутатів є представниками певних територій і груп виборців, а частина – представниками партій (блоків). Змішана система використовується приблизно у 20 країнах, у тому числі в Росії, ФРН, Литві, Грузії, Болгарії тощо.
У структурі виборчого процесу розрізняють такі етапи (стадії), як проголошення або призначення виборів; складання та уточнення списків виборців; утворення виборчих округів; утворення виборчих дільниць; утворення виборчих комісій; висування та реєстрація кандидатів; проведення передвиборної агітації; голосування; підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування; встановлення результатів виборів та їх офіційне оприлюднення; припинення діяльності виборчих комісій. Іноді цей процес може включати й повторне голосування та підрахунок голосів і встановлення їх підсумків.
Розрізняють правові та організаційні гарантії демократизму виборчої системи. Правовими гарантіями є: демократичні принципи виборчого права; наявність норм, що передбачають відповідальність за порушення виборчого законодавства; діяльність правоохоронних органів із запобігання, виявлення і припинення порушень виборчих прав та притягненню винних до відповідальності. А організаційними гарантіями є: можливість зацікавлених осіб стежити за ходом виборів і дотриманням виборчого законодавства; забезпечення належних умов для таємності голосування; можливість оскарження виявлених порушень тощо.
Розрізняють вибори: чергові, позачергові, повторні, проміжні та перші.
Чергові вибори проводяться у зв’язку із закінченням визначеного Конституцією строку повноважень відповідної ради або особи. Позачергові вибори проводяться в разі дострокового припинення повноважень відповідної ради або особи. Повторні вибори проводяться в разі визнання виборів недійсними або такими, що не відбулися, або в разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата. Проміжні вибори проводяться в разі дострокового припинення повноважень депутата. Перші вибори проводяться тоді, коли раніше такі вибори не проводились.
Для підготовки та проведення голосування виконавчі органи місцевих рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, а також консульські установи та інші офіційні представництва України за кордоном, складають загальний список виборців. До нього включають громадян України, які досягли або на день виборів досягнуть 18 років і мають право голосу та які на день складання списку СКАЧАТЬ