Название: Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties
Автор: Edgars Auziņš
Издательство: Автор
isbn:
isbn:
Bērns gūst pieredzi (pat ja šajā brīdī tikai vēro) reālu ģimenes finanšu analīzi, redz, kādas vajadzības pastāv ģimenē, kā ģimene plāno nākotnes mērķus, kā tiek plānoti lieli pirkumi, kā tiek apspriestas problēmsituācijas un kādi ir konkrētu situāciju risināšanas veidi. Bērnam šī ir nenovērtējama pieredze.
Ģimenes padomē iesaisti bērnus ģimenes budžeta apspriešanā un atvaļinājumu plānošanā. Piemēram, pārrunājiet, ko ģimene sagaida no atvaļinājuma, kādas ir tās vajadzības un kā jūs varat šīs vajadzības apmierināt. Pārrunājiet savu atvaļinājuma budžetu: norādiet, ka, lai kaut kur dotos atvaļinājumā, jums ir jātērē nauda biļešu iegādei, viesnīcas numuru apmaksai un izklaidei. Vai visam pietiek līdzekļu, šajā gadījumā naudas, vai ģimene iekļaujas atvēlētajā budžetā? Tas palīdzēs jūsu bērnam pieņemt jēgpilnu pieeju sava budžeta plānošanai nākotnē.
Iesaistīšanās ģimenē radušos jautājumu risināšanā palīdz bērnam attīstīt patstāvību. Tāpēc svarīgi interesēties par bērna viedokli par domē lemtajiem jautājumiem (protams, ņemot vērā viņa vecumu): kādu laika pavadīšanas variantu brīvdienās izvēlēties, kādas markas auto viņam patīk vislabāk, kāda dāvana viņš izvēlētos vecmāmiņas jubilejā, kā labāk – nopirkt spēļu konsoli tagad vai izmantot šo naudu, lai nedēļas nogalē ar visu ģimeni dotos uz brīvdienu māju utt. Ģimenes padome veicina augstu bērna iesaisti ģimenē lietas. Izpratne par notiekošo ģimenē dod bērnam papildu pamatojumu savu lēmumu pieņemšanai, viņš ņems vērā ne tikai savas intereses un vēlmes, bet arī ģimenes prioritātes un intereses.
Ģimenes padomēs bērni visātrāk var iemācīties uzklausīt citu viedokļus, izturēties pret viņiem ar cieņu, skaidri un pārliecinoši izteikt savas domas, argumentēt un argumentēt savu viedokli.
Bērna kabatas nauda ir visefektīvākā vajadzību un resursu tēmā. Pārvaldot savu kabatas naudu, bērns pamazām iemācās pārvaldīt savas vēlmes un vajadzības, noteikt prioritātes ierobežotu resursu situācijā (finanšu jomā šis resurss ir nauda).
Kad bērns saprot, ka vajadzības ir neierobežotas un resursi ierobežoti, rodas nepieciešamība noteikt prioritātes, izlemt, kas viņam ir svarīgākais. Izlemiet, kā vislabāk apmierināt savas vajadzības ar ierobežotiem resursiem. To var izdarīt gan spēļu situācijās, gan pārrunājot vajadzības, vēlmes un resursus, izmantojot ģimenes locekļu piemēru. Piemēram, ar bērniem vecumā no 5 līdz 7 gadiem jūs varat spēlēt spēli “Ko mēs ņemsim līdzi?”, un pēc tam – iespējas: pārgājienā, baseinā, teātrī utt. zināma spēle, kuras būtība ir tāda, ka mēs izvēlamies, piemēram, ko ņemsim līdzi pārgājienā.
Pēc tam mēs izveidojam priekšmetu sarakstu, kurā ir iekļauts tas, kas attiecas uz vajadzībām un kas attiecas uz vēlmēm. Piemēram, pārgājienam: sērkociņi, lelle, telts, mīļākā rotaļlieta, bļodas cepure, konfektes, moskītu aerosols u.c. Radām ierobežotu resursu situāciju. Alternatīvi, pārgājienā varam paņemt līdzi tikai 3 (vai 5) preces.
Un tad no visām mantām kopā ar bērnu izvēlamies 3 (vai 5), kuras ņemsim līdzi. Kopīgi spriežam, kāpēc katra manta mums ir vajadzīga, neatkarīgi no tā, vai bez tās varam iztikt pārgājienā vai nē, līdz visas lietas tiek klasificētas kā vajadzības vai vēlmes un tiek noteiktas pašas 3 (vai 5) lietas, ko ņemsim līdzi.
Veikala situācijas ir piemērotas bērniem vecumā no 8 līdz 10 gadiem. Piemēram, jūs kopā izveidojat sarakstu ar pārtikas precēm, kas jāpērk, un sarakstu ar to, ko bērns vēlētos iegādāties. Jums ir noteikta un ierobežota summa pirkumiem veikalā. Dodieties uz veikalu ar sarakstu. Likumsakarīgi, ka naudas nepietiek gan obligātajiem, gan vēlamajiem pirkumiem, un bērns izdara izvēli, izvērtējot sekas, piemēram, analizē, kas notiks, ja nepirksim maizi, bet pirksim konfektes; kas notiks, ja mēs nepirksim kaķim barību, bet nopirksim saldējumu utt. Un kāpēc mēs nevaram iztikt bez dažiem pirkumiem, bet mēs varam iztikt bez citiem.
Bērniem no 11 gadu vecuma šī prasme tiek praktizēta, izmantojot savu budžetu, kurā tagad jāiekļauj obligātie izdevumi (piemēram, apmaksa par mobilo tālruni). Un bērns sava budžeta ietvaros kabatas naudas ietvaros jau pieņem lēmumu, kur tērēs savu naudu, un ar vecāku palīdzību izvērtē sava lēmuma sekas.
Par šo tēmu ir daudz dažādu vingrinājumu, daudz galda spēļu, kurās jāsašķiro preces vajadzīgajās un vēlamajās.
Vajadzību, vēlmju un resursu izpratnei var piekļūt, izmantojot ģimenes vajadzību karti. Ar bērnu var pārrunāt, ka vecākiem ir noteikti ienākumi, kas jāsadala tā, lai ar tiem pietiktu gan ģimenes vispārējām vajadzībām, gan katra biedra vajadzībām. Un tieši tāpēc, ka vajadzību ir daudz, un vecāki saņem noteiktus ienākumus, ir jāizvēlas, kuras vajadzības apmierināt, kuras atlikt un kuras var atteikties.Tāpēc vecāki ne vienmēr pērk bērnam rotaļlietu.
Šeit sākas gudrs patēriņš.Bērni bieži nesaprot, kāpēc nevar izpildīt visas viņu vēlmes.Viņi arī nesaprot šo vēlmju īstenošanai nepieciešamo resursu patieso vērtību. Tāpēc ir svarīgi parādīt, kā vajadzības un resursi ir savstarpēji saistīti, un iemācīt noteikt prioritātes.
Lemjot par konkrētas vajadzības apmierināšanas izmaksām, tās jāsalīdzina ar citām vajadzībām: kas ir prioritāte un no kā var atteikties. Resursiem vajadzību apmierināšanai vienmēr jābūt saistītiem ar iespējām. Mūs ierobežo mūsu ienākumu līmenis, un mēs nevaram tērēt vairāk, nekā saņemam. Nauda jātērē tā, lai apmierinātu pēc iespējas vairāk svarīgu vajadzību sev ērtā līmenī.
Tāpēc mums vienmēr ir jautājums: kā ar saviem resursiem (ienākumiem) apmierināt maksimālo savu vajadzību skaitu?
Šeit jūs varat sākt iepazīstināt bērnu ar atlaidēm, akcijām un izpārdošanām kā līdzekli šīs problēmas risināšanai. Kopīga došanās uz veikalu, iepirkumu sarakstu sastādīšana, konkrētas preces izvēle, atlaižu un izpārdošanas ņemšana vērā, iepirkšanās internetā – tas viss palīdz bērnam apgūt veidus, kā ar saviem ierobežotajiem resursiem apmierināt maksimāli daudz savu vajadzību.
Nākamais jautājums, ko darīt, ja jūsu resursu (kabatas naudas) nepietiek nepieciešamajam pirkumam? Šeit mums ir vairākas iespējas, kā minimums – sākt krāt (par taupīšanas prasmes attīstīšanu sīkāk runāsim nākamajā nodaļā); labākajā gadījumā padomājiet par saviem ienākumiem.
Kā izvairīties no visas naudas iztērēšanas un daļu atstāšanas, lai iekrātu vēlamajam pirkumam? Nākamā nepieciešamā atziņa: lai nodrošinātu komfortablu dzīves līmeni, izdevumiem jābūt mazākiem par ienākumiem. Par ko? Lai būtu ko ietaupīt savam sapnim. Ienākumu un izdevumu plānošana un uzskaite palīdz atrisināt šo problēmu. Runājot par bērnu finanšu pratību, ienākumu un izdevumu uzskaite nav viegls uzdevums. No vienas puses, tas ir saistīts ar to, ka daudzi vecāki neseko līdzi savām finansēm. Attiecīgi bērniem šādas uzvedības modeļa nav. Piekrītu, ir grūti kaut ko iemācīt, ja paši to nepraktizējam un paši tam neticam. Daudzi pieaugušie sāk veikt uzskaiti par ienākumiem un izdevumiem, bet laika gaitā viņi atsakās, jo mēs paši neesam pilnībā noteikuši, kāpēc mēs veicam šo uzskaiti. Uzskaites veikšana uzskaites kārtošanas nolūkā patiešām ir diezgan garlaicīga un bieži vien bezjēdzīga.
Tātad, kāpēc mums vajadzētu mācīt saviem bērniem sekot līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem, un kā tas viņiem palīdzēs pieaugušā vecumā? Mēs visi СКАЧАТЬ