Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties - Edgars Auziņš страница 4

СКАЧАТЬ galējība – vecāki steidzas un pat nestāsta bērnam, kas un kā jādara (kā pirmajā galējībā), bet dara to paši bērna vietā. "Dodiet man savu kabatas naudu, nopirksim šo spēli tūlīt," saka mamma. Gadās, ka bērnam vajadzīgs laiks, viņam ir grūti pirmajā reizē izvēlēties pēc īpašībām un cenas labāko preci, viņam nav viegli uzreiz pretoties visas kabatas naudas iztērēšanai, bet daļu no tās nolikt malā. . Un tas ir labi. Dažkārt bērnam ir nepieciešami 2–3 gadi, lai apgūtu finanšu pamatprasmes. Turklāt prasmes attīstās pakāpeniski, tāpēc nav iemesla steigties.

      Kādus darbības veidus mēs visbiežāk izvēlamies? Apskatīsim visbiežāk sastopamos.

      Bērnu priekšā nenotiek sarunas par naudu, un ģimenes finansiālās problēmas no viņiem tiek rūpīgi slēptas.

      Mēs to darām ar labiem nodomiem, lai pasargātu bērnu no pieaugušo dzīves grūtībām vai tāpēc, ka uzskatām viņu par jaunu šādām sarunām. No otras puses, padomājiet: mēs atņemam bērnam iespēju gūt zināšanas un pieredzi par finanšu jautājumiem savā ģimenē. Kāpēc? Pārrunājot ģimenes finanšu jautājumus, parasti runājam par to, ko izdarījām un kādas sekas saņēmām, kādas darbības plānojam veikt turpmāk, lai situāciju novērstu vai attīstītu. Pēc tam, jo trūkst pieredzes savā ģimenē pārrunāt finanšu jautājumus, meklējot kopīgus risinājumus, nereti var rasties grūtības daudziem jauniešiem un ģimenēm, kuras neprot un nevēlas pārvaldīt ģimenes budžetu, uzkrājot kredītus vai otrādi. , sāpīgi taupot katru santīmu nezināmam mērķim .

      Saruna ar bērnu par ģimenes finansēm ir gan nepieciešama, gan noderīga. Šajā gadījumā ir jēga ņemt vērā viņa vecumu: ar pirmklasnieku, iespējams, nevajadzētu apspriest aizdevuma procentus, bet viņam ir jābūt vispārējam priekšstatam par to, no kurienes ģimenē nāk nauda, kā vecāki pelna naudu un kur to tērē (kopumā). Šādi tiek likti finanšu pratības pamati.

      Tāpat ir ar finansiālām grūtībām: ja šādas grūtības rodas ģimenē, tad nevajag to slēpt no bērna. Galvenais šeit ir parādīt bērnam savu pārliecību, ka šīs grūtības ir pārejošas, un tas dažreiz notiek, un vecāki zina, kā tās atrisināt un atrisināt. Vienkārši kādu laiku jāatturas no noteiktiem izdevumiem. Pretējā gadījumā bērnam, nobriedušam, nebūs “imunitātes” pret šādām situācijām un visas finansiālās nepatikšanas viņam būs smags stress. Vēlreiz uzsveru: ir svarīgi, lai bērnam tiktu paskaidrots, ka grūtības ir pārejošas, vecāki strādā pie to risināšanas un noteikti atrisinās. Tas ir nepieciešams, lai bērnam nebūtu pārmērīga trauksme un bailes par šo situāciju.

      Nemitīgi uzsverot līdzekļu trūkumu.

      Ja vecāki nemitīgi runā par naudas trūkumu, vienmēr ir nobažījušies par ģimenes finansiālo stāvokli un bērns nemitīgi dzird frāzes, ka naudas nav, tad šeit var slēpties briesmas. Tas sastāv no tā, ka bērns var uztvert visu teikto burtiski un jutīsies nelabvēlīgā situācijā vai, vēl ļaunāk, par kaut ko vainīgs. Ja vecāki vienkāršā valodā pat pirmklasniekam paskaidro, ka ievērojamu daļu ģimenes līdzekļu tērē, piemēram, hipotēkas nomaksai, lai nodrošinātu viņu kopējo komfortablu dzīvi, bērns pieņems visu. Šeit ir svarīgi izrunāt priekšrocības: to, ka ģimenei ir atsevišķs dzīvoklis, bet bērnam ir atsevišķa istaba. Un hipotēka nav uz visiem laikiem. Taču atkārtot naudas trūkumu nav jēgas. Tā sauktā “nabadzības psiholoģija” zināmā mērā var būt šķērslis un traucēt bērnam izaugt veiksmīgam un pašapzinīgam cilvēkam.

      Bērna finansiālās atkarības izmantošana.

      Vecāki atkal ar labiem nodomiem, cenšoties panākt labu uzvedību vai uzcītību, var manipulēt, pārtraucot dot kabatas naudu, kaut ko pērkot bērnam utt. Tas var ietvert arī pārmetumus, ka vecāki atbalsta savus bērnus. Patiesībā mēs redzam, ka bieži tas tikai noved pie protesta un atsvešinātības. Bērnam var veidoties daudz kompleksu. Labāk ir atteikties manipulēt ar bērnu (galu galā viņš ņem mūsu piemēru). Turklāt vecāku pienākums ir nodrošināt bērnu, un mēs izdalām kabatas naudu, lai iemācītu viņam pieņemt patstāvīgus finanšu lēmumus.

      Vērtību aizstāšana.

      Mēs vēlamies dot savam bērnam to labāko un bieži apbērt mūs ar rotaļlietām, dāvanām un, vecumā, naudu. Tas var novest pie tā, ka bērns mīlestību un pieķeršanos sāk saistīt ar materiālajām vērtībām. Ja jūs pērkat to, ko vēlaties, tas nozīmē, ka jūs to mīlat, ja jūs to nepērkat, tas nozīmē, ka jūs to nemīlat. Tad bērniem ir grūti būt draugiem, jo vērtējums no cilvēka nopelniem un draudzības pāriet uz vērtējumu “bagāts – nabags”. Ir lieliski, ja bērnam tiek paskaidrots, ka finansiālā neatkarība un labklājība ir kaut kas labs, kas sniedz daudz iespēju. Bet mīlestība un pieķeršanās var izpausties citos veidos. Ne tikai materiālās lietas var mūs iepriecināt.

      "Ēd pats!"

      Mēs bieži atsakāmies no bērna piedāvātā kāruma vai kaut kā cita, ar ko viņš gribēja padalīties. Ar vecumu tas sāk attiekties ne tikai uz pārtiku vai lietām, bet arī uz jebkādiem ieguvumiem. Vecāki dažkārt atdod savu pēdējo naudu, izpildot bērnu vēlmes. Diemžēl, šādi rīkojoties, mēs bērnos attīstām pārliecību, ka katrs viņiem ir kaut ko parādā. Jums vienmēr ar pateicību jāpieņem tas, ko bērns ir atnācis dalīties. Ļaujiet konfektēm, ko bērns dalījās ar mammu, pāraugt par labu ieradumu, un nākotnē bērns domās par citu cilvēku vajadzībām.

      Lielas investīcijas un lielas cerības.

      Vēlamies visādā veidā sagatavot bērnu turpmākajai dzīvei, vedam uz dažādām sekcijām un pulciņiem.

      Jautājums ir, ko mēs tad sagaidām no bērna. Mēs bieži uz viņu liekam lielas cerības, un bērniem ir grūti tikt galā ar šo slogu – attaisnot mūsu cerības. Mums var nebūt lielas cerības uz bērnu, ja mēs saprotam divas lietas:

      1. Mūsu bērns ir neatkarīgs cilvēks ar savām vēlmēm un iespējām.

      2. Mēs ieguldām viņa izglītībā pēc savas brīvas gribas un vēlmes.

      Ir svarīgi noķert sevī pat īslaicīgas šādu galējību izpausmes un neļaut tām traucēt jūsu bērna finansiālo izglītību. Tas ir ļoti vienkārši izdarāms, ja vecāku nostāja finanšu pratības mācīšanā ir balstīta uz vienkāršiem principiem.

      Mācot finanšu pratību, mēs saskaramies ar bērna finanšu lēmumiem un to sekām. Tāpēc labāk ar viņu pārrunāt nevis jautājumu “pareizs/nepareizs”, bet gan to, kādu finansiālu lēmumu bērns pieņēma, kas beigās notika, vai viņš ir apmierināts ar notikušo (piedzīvo prieku, laimi utt.) . Ja nē, kādi citi varianti būtu iespējami un kas galu galā notiktu ar citām iespējām. Ar to mēs nemazinām bērna patstāvību, bet parādām iespējamo darbību telpu.

      Finanšu lēmumu negatīvās sekas (ko bieži sauc par kļūdām) ir ļoti nepieciešamas. Labi, ka viņi pastāv, tie ir tie, kas palīdz bērnam pārdzīvot sava lēmuma rezultātu un izdarīt secinājumus. Nav brīnums, ka viņi saka, ka mēs mācāmies no savām kļūdām. Tas patiešām ir viens no efektīvākajiem veidiem. Tajā pašā laikā riski ir minimāli, jo bērnībā pieļautās finansiālās kļūdas izmaksas ir niecīgas, jo bērns, kā likums, pārvalda mazas summas.

      Bērna finansiālie lēmumi ir viņa atbildība; Ja viņam ir kāda problēma, nav jāsteidzas ar tās risināšanu. Ja bērns pirmajā dienā iztērēja visu kabatas naudu un palika bez СКАЧАТЬ