Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties - Edgars Auziņš страница 5

СКАЧАТЬ pārliecināts, ka šie principi jums ir acīmredzami un jūs tos ievērojat.

      "Tas ir pārāk grūti vecākiem," jūs sakāt. Nepavisam. Un jūs to redzēsit, jums vienkārši jāsāk. “Mums jau bērnam ir daudz kas jāiemāca,” var būt šādi viedokļi. Jā, protams. Bet, par laimi (vai diemžēl), finanšu izglītībā gandrīz viss ir atkarīgs no vecākiem, viņi ir paraugs bērnam. Bieži vien mēs vēlamies ātrus rezultātus. Parasti vēlmei atdot visu uzreiz seko trīs kļūdas, kas apgrūtina mēģinājumus mācīt finanšu pratību. Kas viņi ir?

      Pirmkārt, vēlmē izvirzīt neiespējamus uzdevumus. Nav nepieciešams sniegt bērnam vairāk informācijas, nekā viņš var saprast un apgūt. Ne velti zināšanas un prasmes finanšu pratībā bērniem tiek skaidri vērtētas pa gadiem, un vairāku finanšu prasmju apgūšanai tiek doti līdz diviem gadiem. Bet dažreiz mēs, vecāki, steidzamies. Mēs vēlamies dot vairāk, mācīt vairāk. Bet, ja neņemat vērā bērna vecumu un individuālās īpašības, tas var izraisīt daudz negatīvu emociju un bērna intereses zudumu par naudas tēmu.

      Otrkārt, nav jēgas piespiest. Finanšu izglītība nav saistīta ar bērna interesi par finanšu tēmu. Tas ir par to, kā piesaistīt bērna interesi, praktiski izskaidrot personīgo finanšu principus un veidot prasmes.

      Treškārt, jūs nevarat izteikt trauksmi un savu negatīvo attieksmi pret naudu. Katram no mums var būt negatīva pieredze personīgo finanšu jomā un mijiedarbībā ar finanšu iestādēm. Dažreiz vecāki var pārnest negatīvas emocionālas konotācijas uz diskusijām par šo tēmu ar saviem bērniem. Protams, labāk nelolot negatīvus uzskatus par naudu un mēģināt racionāli apspriest finanšu jautājumus.

      Lieliski saprotu, kā jūtas vecāks, kurš jau sen nolēmis, ka bērnam ir svarīgi mācīt finanšu pratību un viņš to darīs, bet nemitīgi to atliek, vienkārši nesaprotot, ar ko sākt. Šis vecāks periodiski apvaino sevi, ka laiks iet, un viņš ir neaktīvs. Ir ieskatu mirkļi, un viņš kopā ar bērnu lasa attiecīgas grāmatas, spēlē ekonomiskas spēles, runā par naudu, taču nepamet sajūta par šo darbību nesistemātiskumu. Tā mijas miera mirkļi un ieskatu mirkļi.

      Diemžēl (vai par laimi) šeit neizdosies tā, kā mūzikā vai sportā: iedod skolotājam vai trenerim, un bērns tiks iemācīts; tur ir nepieciešama vecāku līdzdalība, bet galvenais slogs gulstas uz skolotāju vai treneri.

      Finanšu izglītībā vecākam ir vadošā loma. Finanšu izglītība nav teorija, bet gan prakse, ar kuru bērns saskaras pastāvīgi, katru dienu un kuru vada vecāki.

      Tajā pašā laikā pašmācība finanšu pratībā, kursi, spēles, rokasgrāmatas, grāmatas un karikatūras – viss darbojas!

      Bet tas darbojas, ja vecākiem ir izpratne par tā saukto bērna kustības trajektoriju finanšu izglītībā. Kad vecākam ir priekšstats, kad, ko un ar ko mācīt. Māte jūtas pārliecināta un mierīga, ja saprot, ka šeit viņa var patstāvīgi izveidot bērnam ieradumu, šeit viņai ir jāmācās no pasniedzējiem, šeit pietiek izspēlēt dažus spēles ciklus un pielietot prasmi praksē, utt.

      Jums ir šī grāmata jūsu rokās. Tas nozīmē, ka jums ir iespēja sākt sistemātiski apgūt finanšu pratību.

      Un jā, finanšu izglītībā darbojas abi principi: “nekad nav par vēlu sākt” un “jo ātrāk, jo labāk”.

      2. nodaļa. Finanšu pratība. Ko mēs mācām?

      Prioritātes, finanšu mērķi, ienākumi, izdevumi, ieradumi, prasmes, bankas, aizdevumi, noguldījumi, finanšu domāšana, finanšu organizācijas un vēl daudzas jo daudzas citas tēmas, kas saistītas ar naudu un finansēm kopumā – ar to mēs sastopamies, iedziļinoties finanšu pratības jautājumos , tostarp bērniem.

      Kā šeit neapjukt? Ir tik daudz kas jāsaprot un, galvenais, jāsaprot, ar ko sākt, ko mācīt kādā vecumā.

      Atvērtajos informācijas avotos mēs varam viegli atrast sarakstu ar to, kas finansiāli izglītotam cilvēkam būtu jāzina, jāsaprot un jāspēj darīt. Šo sarakstu varat viegli atrast arī patstāvīgi, taču mēs nekoncentrēsimies uz zināšanu un prasmju sarakstu, bet gan mēģināsim izprast loģiku.

      Vispirms nedaudz precizēsim, ko nozīmē termins “finanšu pratība”.

      No vienas puses, ar finanšu pratību mēs saprotam zināšanas un prasmes, kas palīdz risināt ikdienas finanšu problēmas: veikt pirkumu vai ne; atrast sev izdevīgu pirkuma iespēju; sadali savus ienākumus tā, lai ar tiem pietiktu obligātajiem/vēlamajiem izdevumiem un saviem finanšu mērķiem; droši veikt maksājumu; izvēlēties pareizo ieguldījumu utt.

      Savukārt finanšu pratība ietver tādas prasmes kā prasme izvirzīt mērķi (šajā tēmā – finanšu mērķis), atrast un analizēt informāciju, spēju noteikt prioritātes, sastādīt plānu mērķu sasniegšanai u.c.

      Treškārt, mūsu finanšu uzvedības modeļus ietekmē tas, ko mēs domājam par naudu, par nopelnīšanas iespējām, par sevi, par bagātiem cilvēkiem un bagātības pieejamību kopumā. Tie ir tā sauktie uzskati, saskaņā ar kuriem mēs bieži pieņemam lēmumus un rīkojamies. Tas var būt mazāk par finanšu pratību, bet vairāk par informētību. Taču finanšu pratībā, tāpat kā citās jomās, izpratnes līmenim ir liela nozīme.

      Faktiski otrā puse ir prasmes, kuras mēs pielietojam konkrētās situācijās no pirmā saraksta. Un mēs tos piemērojam saskaņā ar pieņemtajiem lēmumiem, pamatojoties uz mūsu pārliecību, uz trešo pusi. Tā viss ir savstarpēji saistīts.

      Ideālā gadījumā, mācot finanšu pratību, mums ir svarīgi ņemt vērā visus iepriekš minētos aspektus.

      Ja tagad ir vēlme grāmatu aizvērt, jo šķiet par grūtu, pagaidi – pamazām, grāmatu lasot, viss sanāks vienā bildē.

      Nedaudz vēlāk aplūkosim finanšu pratību pēc vecuma un kā soli pa solim attīstīt finanšu prasmes un ar kuras palīdzību varam iemācīt bērnam prasmīgi pārvaldīt finanses.

      Tikmēr apskatīsim pamatlietas, kuras bērnam ir jēga saprast un ar kurām ir vērts uzsākt bērnu finanšu izglītību.

      Atcerēsimies, vai esat saskārušies ar situāciju, kad bērns visam veikalam kliedz: “Mammu, lūdzu, nopērc!” Nav pārliecināšanas vai komentāru, piemēram, “Kāpēc jums ir vajadzīga šī rotaļlieta? Mājās ir tāds pats!" vai "Nav naudas!" nepalīdzi. Viss, par ko šajā situācijā visbiežāk domā vecāki, ir paņemt bērnu un ātri pamest veikalu.

      Bērnu psihologi, visticamāk, šo situāciju komentēs savā veidā. Taču no finanšu pratības viedokļa šī ir pirmā pazīme, ka ģimenē finanšu izglītības nav vai tā ir nepietiekama. Kāpēc? Tagad viss kļūs skaidrs.

      Mums apkārt ir tik daudz informācijas par to, kādā vecumā ar bērnu nodarboties ar finanšu pratību, kā pareizi dot kabatas naudu, ko un kādā vecumā bērnam ir jēga mācīt no finanšu izglītības viedokļa, daudz no praktiskiem materiāliem. Kā saka daudzi vecāki: "mana galva griežas…". Kur sākt? Ja vecāks nolemj sākt finansiāli audzināt savu bērnu, kam vispirms jāpievērš uzmanība?

      Ja mēs izejam no tā, ka jēdziens “personīgās finanses” lielā mērā ir saistīts ar lēmumu pieņemšanu, izvēli, par prioritātēm, СКАЧАТЬ