Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties - Edgars Auziņš страница 2

СКАЧАТЬ patstāvīgi var nopirkt sev saldējumu un pārbaudīt maiņu – vai mēs atņemam bērnam bērnību? Ko tu domā?

      Un trešais punkts. Vai jums nav sajūta, ka tādējādi mēs savu ideju dēļ ierobežojam bērna attīstību? Bieži esmu dzirdējusi pārsteigtus stāstus no vecākiem par to, cik ātri viņu bērni apgūst sīkrīkus, cik prasmīgi risina diezgan sarežģītas mīklas un kā pieveic vecākus galda spēlēs. Ja mūs tas pārsteidz, tas nozīmē, ka mēs to negaidījām no sava bērna. Citiem vārdiem sakot, mēs, iespējams, esam nedaudz novērtējuši viņa spējas. Varbūt šeit ir tas pats gadījums?

      Un ir vērts piebilst, ka finanšu izglītībā naudai netiek dota rotaļlietas loma. Šis ir izglītojošs līdzeklis, ar kuru bērni mācās pārvaldīt naudu un pieņemt finansiālus lēmumus (pirkt/nepirkt, ko pirkt, cik, to visu tērēt vai krāt utt.). To nevar iemācīties, aprobežojoties tikai ar grāmatu lasīšanu vai tematisko filmu skatīšanos, jums ir nepieciešama sava praktiskā pieredze.

"Es nevēlos, lai viņš izaugtu komerciāls!"

      Vēl viens interesants iemesls, kāpēc bērnam nemācīt finanšu pratību, ir aptuveni šāds: "Es nevēlos, lai viņš izaugtu komerciāls, viņam būs tikai nauda." Es domāju, ka šeit jūs pats saprotat, ka tikai pats vecāks savā prātā saista komercialitāti un naudu. Man ir tuva ideja, ka nauda pati par sevi nav spējīga padarīt cilvēku merkantilu, alkatīgu, brīvu, pārliecinātu vai ko citu. Ja šīs īpašības cilvēkā bija, tad ar naudu viņš vienkārši atļaujas tās izteikt skaidrāk, tāpēc bailes “negribu, lai viņš izaug merkantils, viņam būs tikai nauda prātā” vairs nav par finanšu mācīšanu. lasītprasme, bet par kādu attieksmi pret Mēs iepotējam naudu.

"Kad pienāks laiks, viņš iemācīsies"

      Tikpat izplatīts vecāku uzskats ir: "Kad pienāks laiks, viņš visu iemācīsies pats", "Mums neviens nemācīja, bet mēs kaut kā tiekam." Protams, bērns nedzīvo izolēti no pasaules. Pat ja mēs neiesaistīsimies viņa finanšu izglītībā, viņš ar šo tēmu saskarsies, un, pieaugot, arvien vairāk. Dabiski, ka viņš varēs veikt pirkumus, viņam, iespējams, tiks dota nauda, viņam būs vēlme realizēt savas vēlmes, kurām nepieciešama nauda. Jautājums, kā bērns pārvaldīs saņemto naudu. Vai viņa finansiālie lēmumi būs saistīti ar vecāku cerībām, vecvecāku ieteikumiem, sekošanu modei un patērētāju uzvedību, kas pieņemta viņa vidē? Vai arī tās ir saistītas ar savu vajadzību un vēlmju apzināšanos, savu finansiālo mērķu izpratni (lai cik skaļi tas arī neizklausītos)? Vai bērna prātā ir citas iespējas, kā pārvaldīt savu naudu, nevis izmantot to patēriņam? Tāds ir jautājums.

Ko darīt, ja vecāks nav pārliecināts par savu finanšu pratību

      “Man pašam ir finansiālas problēmas. Ko es varu iemācīt bērnam? – tas arī ir viens no iemesliem, kas attur vecākus iesaistīties sava bērna finanšu izglītošanā.

      Mēģināsim pieiet šim jautājumam racionāli.

      Pirmkārt, mēs nevaram noliegt, ka jebkuram pieaugušajam ir lielāka praktiskā pieredze personīgo finanšu jomā nekā bērnam, pat ja šī pieredze neļāva jums sasniegt vēlamos finanšu rezultātus. Neatkarīgi no tā, vai jūsu pieredze ir pozitīva vai negatīva, jebkurā gadījumā varat to novērtēt no rezultāta viedokļa, apzināties, pie kā noveduši jūsu finanšu lēmumi, un izdarīt savus secinājumus. Ticiet man, jums ir ar ko dalīties ar savu bērnu.

      Otrkārt, finansēs lielu lomu spēlē neatkarības, atbildības un apziņas līmenis. Piemēram, jūs varat labi pārrunāt ar savu bērnu viņa vajadzības un vēlmes, runāt par konkrētā pirkuma iemesliem, noskaidrot, vai pirkums viņam sagādājis prieku, atbalstīt viņu vēlmē uzkrāt savam mērķim, pastāstīt par krājumu pieredzi. u.c. Bērna finanšu izglītošanā diezgan liela nozīme ir viņu finanšu lēmumu motīvu izpratnei un palīdzībai šo lēmumu seku novērtēšanā. Pat ja jums nav īpašu finanšu zināšanu un prasmju, konfidenciālās sarunās jūs varat ļoti labi palīdzēt bērnam izprast konkrēta finansiālā lēmuma iemeslus, palīdzēt viņam saprast, kā tas ir saistīts ar viņa vajadzībām/vēlmēm, iespējams, mērķiem, ar kādām emocijām tas rada sekas. izraisīt bērnā šo lēmumu. Šeit galvenais ir spēt nošķirt bērnībā radušās vajadzības un vēlmes no bērna vajadzībām un vēlmēm un neļauties savu ideju uzspiešanai. Lai nodrošinātu racionālu, apzinātu attieksmi pret finansēm, nav nepieciešamas dziļas zināšanas ekonomikā. Es domāju, ka jūs pats to saprotat.

      Treškārt, kurš aizliedz nodarboties ar sava bērna finanšu izglītošanu un vienlaikus paaugstināt savu finanšu pratības līmeni? Ja uzskatāt, ka jūsu finanšu pratības līmenis ir nepietiekams un jums pašam ir daudz ko mācīties, apvienojiet šīs divas jomas. Turklāt tagad tam ir visas iespējas, tostarp daudzi bezmaksas kursi un materiāli. Sāciet vismaz ar šo.

      Ceturtkārt, mēs jau teicām, ka finanses, pirmkārt, ir prakse. Mūsu dzīve sniedz bezgalīgas iespējas praktiski audzināt bērnu finansiāli. Dodiet bērnam kabatas naudu (šim svarīgajam jautājumam tiks veltīta atsevišķa nodaļa). Iesaistiet savu bērnu tajā, kas notiek, kad ejat uz banku, veikalu, kad izmantojat bankomātu, pasūtot tiešsaistes servisos, izsniedzot viņam bankas karti utt. Lai viņš nav pasīvs, garlaikots vērotājs, bet procesa dalībnieks, pārrunā ar viņu visu uzzināto un notikušo.

      Piektkārt, iespējams, finanšu izglītība mums kļūs tuvāka un skaidrāka, ja uztversim to nevis kā atsevišķi pastāvošu bērna attīstības virzienu, bet gan kā svarīgu un neatņemamu mūsu bērnu patstāvības sastāvdaļu, kā vienu no veidiem, kā izprast apkārtējo pasauli. mums.

      Un mēs saprotam, ka mūsu bērna finansiālā maksātspēja un brīvība nākotnē lielā mērā ir atkarīga no tā, kā viņš izturas pret naudu, vai viņš prot pieņemt patstāvīgus finanšu lēmumus, plānot budžetu, gudri krāt, ietaupīt, vai viņš prot monetizēt savas prasmes. , radīt ienākumu avotus utt.

      Es domāju, ka visi vecāki, kas māca saviem bērniem finanšu pratību, apliecinās, ka viņi gūst pārliecību par bērna nākotni un izzūd bailes, ka bērns dzīvos no algas līdz algai.

      Un to visu mēs, vecāki, varam iemācīt saviem bērniem.

      Šajā brīdī iesaku apstāties, nolikt grāmatu un padomāt, vai esat gatavs uzņemties sava bērna finanšu izglītību. Kas tevi apturēja iepriekš? Varbūt kaut kas joprojām neļauj jums sākt sava bērna finanšu izglītību? Vai jums joprojām ir šaubas un bailes? Kuru? Cik patiesas un pamatotas ir šīs šaubas un bailes?

      Vispirms apstipriniet sev savu gatavību finanšu izglītību iekļaut sava bērna audzināšanā, un mēs turpināsim.

Ffinanšu izglītība ģimenē

      Finanšu izglītība, tāpat kā bērna audzināšana kopumā, notiek ģimenē. Es domāju, ka tas ir skaidrs visiem. Teiksim tā: gribam vai negribam, mēs nododam saviem bērniem savus finansiālās uzvedības modeļus, savus finansiālos uzskatus un attieksmi pret naudu, ienākumiem utt. Ne velti saka: neaudzini bērni, izglītojieties, viņi joprojām izskatīsies kā mēs. Attieksmi pret naudu un materiālo labklājību mēs lielākoties pārņemam no vecākiem. Tas var izpausties vai nu kopēšanas un atkārtošanas veidā, vai arī kā pilnīga noliegšana, pretējā finanšu uzvedības modeļa reproducēšana. Piemēram, vecāki taupīja uz visu, ierobežoja sevi un savu bērnu; ja šis modelis bērnam izraisīja sāpīgas sajūtas, viņš var izlemt un atveidot tā pilnīgu pretstatu, vadoties pēc saukļa “Tu dzīvo tikai vienreiz”. Ne pirmais, ne otrais gadījums nav saistīts ar saprātīgu naudas pārvaldību un savu vajadzību un vēlmju izpratni. Šīs monetārās attieksmes mūsu СКАЧАТЬ