Название: Finanšu izglītība vai kā runāt ar bērnu par naudu un iemācīt pareizi ar to rīkoties
Автор: Edgars Auziņš
Издательство: Автор
isbn:
isbn:
Tāpēc ir lietderīgi mācīt bērniem sekot līdzi ienākumiem un izdevumiem.
Kad mēs saprotam, kuras izdevumu kategorijas ir mūsu budžetā, pie kuras grupas tie pieder (obligāti/vēlami), varam precīzāk plānot savu budžetu.
Izdevumu, ienākumu un uzkrājumu plānošana, saprātīga sadale un uzskaite ir finanšu vadība, no kuras atkarīga mūsu labklājība.
Kāpēc bērniem tas ir vajadzīgs? Bērniem ir svarīgi saprast, ka ar ienākumu gūšanu vien nepietiek. Svarīgi ir spēt plānot un pārvaldīt savus izdevumus. Atsakies no dažiem par labu citiem, nosaki prioritātes, veido uzkrājumus.
Nedaudz apkoposim iepriekš minēto.
Tātad vēlmes un vajadzības ir neierobežotas. Resursi, kas nepieciešami vajadzību un vēlmju apmierināšanai, bieži vien ir ierobežoti, tāpēc ikdienā saskaramies ar nepieciešamību izvēlēties, kuras vajadzības, kādā apjomā un secībā apmierināt.
Tas nozīmē, ka ir jēga sākt ar palīdzību bērnam izprast viņa vajadzības, vēlmes un resursus. Izpratne par savām vajadzībām un resursiem un pēc tam arī finanšu mērķiem, prioritātēm un iespējām parasti ir izvēles pamatā, finansiālo lēmumu pamatā, ko bērns pieņems. Tāpēc, lai izdarītu šo izvēli, pieņemtu finansiālu lēmumu nevis reklāmas, ne modes, ne vides padomu iespaidā, bērnam ir svarīgi iemācīties apzināties savas vajadzības un vēlmes. Efektīvāk to darīt ar praksi, tostarp ar pirmo pirkumu pieredzi.
Šis ir pirmais solis.
Tad mēs varam pāriet pie jautājuma: kā mēs varam apmierināt savas vajadzības? Pamatvajadzību pēc uztura apmierinām ar pārtiku, vajadzību pēc siltuma ar apģērbu utt.. Un tad mēs ar bērnu atklājam, ka nauda pati par sevi nevar apmierināt mūsu vajadzības (ar naudu nevaram remdēt izsalkumu, nevaram tās sev uzvilkt utt.). ). Kāpēc tad mums dzīvē ir vajadzīga nauda? Šeit mēs nonākam pie naudas kā universāla apmaiņas līdzekļa funkcijas. Par naudu mēs varam nopirkt kaut ko tādu, kas apmierinās mūsu vajadzības. Par naudu mēs varam iegādāties preces un pakalpojumus, kas mums nepieciešami, lai apmierinātu mūsu vajadzības. Rodas apziņa, ka nauda nav naudas dēļ, bet nauda kā resurss. Turklāt, piemēram, veikalā mēs mainām naudu pret precēm. Un, iesaistoties noteiktās aktivitātēs, mamma un tētis pret naudu apmaina savu laiku, zināšanas, prasmes, pieredzi, enerģiju, spējas, profesionalitāti utt. Un jo vairāk prasmju un iemaņu cilvēkam ir, jo augstāks ir viņa profesionalitātes līmenis, jo vairāk naudas viņš to potenciāli var apmainīt – citiem vārdiem sakot, jo vairāk viņš var nopelnīt. Šajā situācijā parasti palīdz jautājumu apspriešana: ko viņš var darīt tagad, cik unikāla ir šī prasme un cik daudz naudas, lai dzīvotu ar šīm prasmēm, var iemainīt.
Nākamais posms ir apzināšanās, ka mūsu vajadzības un vēlmes bieži vien ir neierobežotas, bet mūsu resursi – šajā gadījumā nauda – šobrīd ir ierobežoti. Šobrīd mums ir zināms resurss, noteikta naudas summa. Un tieši šajā brīdī, lai apmierinātu savas vajadzības un vēlmes, var izrādīties, ka mums vajag daudz vairāk līdzekļu, nekā ir. Tas ir punkts, kurā rodas nepieciešamība noteikt prioritātes. Pamatojoties uz ko? Pamatojoties uz izpratni par mūsu vajadzībām un apziņu, ka tām mums ir atšķirīga nozīme. Jo svarīgāka mums ir kāda vajadzība vai vēlme, jo augstāka ir tās prioritāte mums.
Kāpēc mēs sākām runāt par izdzīvošanu šajā pieredzē? Teorētiski to ir diezgan grūti saprast šajā posmā mums ir vajadzīga prakse. No kurienes tas rodas bērnā? Līdz ar kabatas naudas parādīšanos, kad bērnam ir savi līdzekļi, ar kuriem viņš var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Sīkāk par kabatas naudu – kā, cik, kādā vecumā, uz kāda pamata to dot – runāsim nedaudz vēlāk, tagad svarīgi saprast, ka praksē bērns saskaras ar situāciju: viņam ir ierobežots naudas daudzums – noteikta summa, vajadzības un vēlmes, biežāk viss, daudz vairāk. Mums, vecākiem, tā ir tieši tā pieredze un situācijas, kuras ir jāpārrunā ar bērnu.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «Литрес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на Литрес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.