Название: Унія
Автор: Володимир Єшкілєв
Издательство: OMIKO
Жанр: Современная зарубежная литература
Серия: Прокляті гетьмани
isbn:
isbn:
– Маю до вас, ясновельможний, уклінне передсмертне прохання, – Зорка спробував впіймати руку Немирича для поцілунку.
– Кажи, – дозволив сенатор, але руки не дав.
– Відаю, пане, що нині допомогаєте тим, проти кого зведене неправедне звинувачення…
– Через кого провідав? – нахмурився Немирич.
– Через драбів ваших, ясний пане.
– Балакучі в мене драби, – кивнув сенатор. – І що з того?
– Прошу заступництва вашої милості за свого онука, за Самуїла.
– Проси.
– Він, ясний пане, тут нині перебуває. Він хрещений, три роки вчився в Замойській академії, але втік від тамтешнього насильства. Він вам вірно прислужить, якщо візьмете до Корсуня.
– Чим прислужить?
– Він на писаря вивчився і знає службу синкельну.
– Я не біскуп, синкелів51 не тримаю.
– Я сам його іспитую, – втрутився Виговський. – Якщо тямущий, візьму у писарчуки.
– Дякую вам, неошацованний52 пане, – Зорка спробував підвестися, але скривився від болю. – Втішили ви мене перед смертю, славитиму перед Богом справедливість вашу. А це от сукурс, – він дотягнувся до шабатурки, що стояла на столику біля ліжка, відкрив її. – Тут дві сотні битих талярів, прошу пана ротмістра.
– А від кого він втік? – поточнив Немирич.
– Від людей сварливих і розпусних, що під мантіями криють гріхи великі свої.
– Чогось накоїв?
– Нічого стидного перед Богом, прошу ясновельможного. Нікого не вбив, не скалічив, не обікрав, але не-самовільно виявив гріхи вельможних. Можете повірити, перед смертю брехати не буду. Якщо є потреба, присягну реліквіями…
Розмова втомила пораненого. Він захрипів, закашлявся, крізь полотно проступила кров.
Виговський забрав таляри, відчинив двері, покликав жінок. Вже виходячи, почув, як Зорка наказує щось жінкам, згадуючи ім’я «Самуїл». Шляхтичі спустилися в двір, де Креховецький якраз почав допит поранених розбійників. Драби припікли їх залізом й ті почали розповідати.
Виявилося, що далеко не всі з нападників прийшли з Дикого Поля, ватага майже на третину складалася з холопів Вишневецьких і Потоцьких, які на зиму залишали життя мирних хліборобів і йшли за здобиччю розбійницькими стежками. Війти про все відали, але за долю від награбованого закривали очі на промисли кріпаків.
Лотри сказали, що до нападу на «Чворакій» їх схилили ті севруки, одного з яких застрелив Леваї, а другий втік, прихопивши дечого цінного з Зоркових скринь. Саме ті двоє склали план, а минулого вечора приїхали до трактиру під виглядом подорожніх та обіцяли подати знак іншим, коли всі у «Чворакію» полягають спати. Чим далі розпитували полонених, тим незрозумілішими ставали СКАЧАТЬ
51
52