Название: Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Автор: Стівен Р. Кові
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Самосовершенствование
isbn: 978-617-12-5251-6, 978-617-12-5252-3, 978-617-12-4994-3, 978-0-671-86441-5
isbn:
Сила принципів у тому, що це універсальні, позачасові істини. Якщо ми їх розуміємо і базуємо на них своє життя, то дістаємо здатність швидко пристосуватися. Ми зможемо застосувати ці принципи будь-де. Навчаючи дітей принципів, а не практик або навчаючи їх принципів понад практикою, ми краще готуємо їх до розв’язання проблем, які чекають на них у майбутньому і про які ми не знаємо. Зрозуміти, як застосовувати принцип, корисно в певний момент, але розуміти принцип означає ефективніше розв’язати проблему й здобути знання, необхідні для розв’язання тисяч проблем у майбутньому.
Ми не говоримо про релігію. Через те, що принципи пов’язані з сенсом і правдою, деякі люди схильні зіставляти наші слова про принципи з власним досвідом – позитивним чи негативним – спілкування з релігійними організаціями й теологією. Ми проводимо семінари в різних куточках світу, і нам доводилося чути, як люди схвалюють наше «відновлення християнської етики», або «нагадування про вчення Будди», або слова, що ми підштовхуємо їх «дуже близько до індуїстської філософії». Буває й таке, що люди відмовляються від подальшої співпраці з нами, бо відчувають «присмак релігії», а для них «релігія» пов’язана з інституціями і має не завжди позитивні конотації. А є люди, що запитують, чи не заперечує гуманістичних принципів наше вчення і чи не заперечує воно Бога взагалі.
Те, про що ми говоримо, – не релігія. Не йдеться про спасіння, життя після смерті або про джерело цих принципів. Ми справді вважаємо, що про це необхідно говорити з кожним. Але в цій книжці ми такі питання оминаємо. Не ставимо питання, чому існує напрям на «справжню північ», звідки він походить і чому встановився. Просто намагаємося розібратися з фактом, що він є і впливає на якість нашого життя. Визнаємо, що свідчення про принципи часто походять зі священних текстів усіх великих релігій, утім про деякі їхні аспекти писали й говорили філософи, науковці, королі, селяни і святі в усі часи історії людства.
У різних системах цінностей ці принципи можуть по-різному називатися. Поет Ралф Волдо Емерсон казав про принцип доброзичливості: «Бо всі ці речі походять від одного духу, що має різні імена – любов, справедливість, стриманість, – у різних своїх проявах, так як океан по-різному нарікають на кожному березі, що його він омиває».[12] Фундаментальні принципи існують і шануються – хай навіть іноді під різними іменами – у всіх великих цивілізаціях, у всі часи.
Отже, ми не говоримо про цінності, релігію і не даємо практичних порад. Натомість ми говоримо про реалії «справжньої півночі», від яких залежить якість життя. Ці принципи спираються на справи, що в довгостроковій перспективі дають щастя і покращують якість життя. Це, зокрема, принципи служіння і взаємності. Вони пов’язані з процесами зростання й обміну та охоплюють закони, завдяки яким відбувається задоволення базових людських потреб і розкриття здібностей.
У дальших розділах СКАЧАТЬ
12
[xii] Ralph Waldo Emerson, “The Divinity School Address,» in The Collected Works of Ralph Waldo Emerson, vol. 1, “Nature, Addresses, and Lectures» (Cambridge, MA: Belknap Press, 1971), pp. 78–79. (