Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід. Стівен Р. Кові
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід - Стівен Р. Кові страница 15

СКАЧАТЬ перетворюється на нагальний, головний чинник, що буде на вас тиснути і їсти поїдом. Ви починаєте ігнорувати й інші потреби, і якість життя програє на всіх фронтах.

      Якщо не задовольнити будь-якої з цих потреб, ви легко можете впасти в залежність від терміновості. Якщо час від часу ви будете задовольняти термінові потреби, то, мабуть, станете чудовим кризовим менеджером. Ви почнете розставляти пріоритети, ефективніше виконувати термінові завдання. І будете думати: «Якщо я такий зайнятий, мені треба працювати ефективно». Адреналін вдарятиме вам у голову й додаватиме сил у боротьбі з нагальними проблемами й виконанні негайних вимог інших людей. Але ця діяльність не дає результатів, що суттєво вплинули б на ваше життя. Вона не задовольняє базових потреб. Що більше термінових речей ми прагнемо зробити, то активніше підживлюємо свою залежність. І продовжуємо штучним «кайфом» від залагодження термінових справ заміняти справжню радість від ефективного задоволення своїх базових потреб.

Баланс і синергія чотирьох потреб

      Усі названі потреби реальні, глибокі й тісно пов’язані. Дехто з нас визнає, що має ці потреби, але часто ми вважаємо, що це окремі «складники» нашого життя. Думаємо, що «баланс» – це перебіги від одного складника до іншого. І то бігати треба швидко, щоб кожному регулярно приділяти достатньо часу.

      Але парадигма «дотичних базових потреб» не враховує, що в реальності вони міцно взаємодіють. Там, де чотири потреби перетинаються, ми знаходимо глибинний внутрішній баланс, щире задоволення і радість.

      Відчуйте різницю. Якщо ми спираємося на парадигму «дотичних базових потреб», то можемо подумати, що тілесна потреба заробляти на життя відірвана від духовної потреби зробити свій внесок у життя суспільства. І робота, яку ми оберемо, може виявитися нудною, монотонною й не даватиме нам радості. А то й шкодитиме інтересам суспільства.

      Якщо ми розглядатимемо психологічну потребу вчитися й розвиватися окремо від соціальної потреби любити й бути любленими, то й не будемо прагнути вчитися, як по-справжньому, міцно любити інших людей. І поки наші академічні знання зростатимуть, наша здатність плідно взаємодіяти з іншими може зменшитися.

      Якщо ми розглядатимемо наші тілесні потреби окремо від усіх інших, то не зможемо сповна усвідомити, як сильно якість нашого здоров’я впливає на якість усіх інших сторін життя. Коли ми почуваємося погано, то нам значно важче ясно мислити, добре ставитися до інших, зосереджуватися на самореалізації, а не на виживанні.

      Якщо ми розглядатимемо духовні потреби окремо від усіх інших, то так і не зрозуміємо: наше уявлення про самих себе й нашу мету сильно впливає на те, як ми живемо, як любимо, чого вчимося. Применшувати або й зовсім ігнорувати духовний вимір життя означає сильно збіднювати всі інші виміри. Бо задоволення від реалізованості в усіх вимірах виникає тільки на тлі розуміння сенсу й мети свого життя.

      Тільки СКАЧАТЬ