Viimane rüütel. Arnold Rüütli jäljed Eesti pinnal ja ajas. Peeter Ernits
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Viimane rüütel. Arnold Rüütli jäljed Eesti pinnal ja ajas - Peeter Ernits страница 9

СКАЧАТЬ ikka vahel, aga õnneks saime esimeste abieluaastatega selgeks, et abielu tähendab kompromisse ja oma teravad nurgad on mõistlik maha lihvida.“

      Näiteks polevat külaühiskonna konservatiivset eluhoiakut esindavale mehele algul sugugi meeldinud, et ta noor naine värvib huuli. „Kuid ta harjus sellega,“ tõdeb Ingrid Rüütel. „Mulle ei meeldinud aga näiteks see, kui ta tuli määrdunud jalanõudega tuppa. Kui ma ükskord selle peale õudselt vihastasin, siis sai omakorda jälle tema pahaseks, et ma niisuguse tühiasja pärast vihastan. Nüüd pole see küll enam oluline, et minu sõna peale jääks. Kõige tähtsam on siiski, et põhiväärtused on ühised.“ Selline väärtusmaailma ühtimine ongi läbi ja lõhki maamehe ning linlikku kultuurieliiti esindava naise puhul vahest suurim fenomen. Ingrid kasvas keskkonnas, kus liikusid igapäevaselt näitlejad, kirjanikud, muusikud. Ema kooliõed ja sõbrannad olid näiteks kirjanikud Kersti Merilaas ja Debora Vaarandi. Viimane pühendas talle ka tuntud luuleread:

      ingrid on kasvamas suureks,

      näha teda on hea

      seismas nii klaveri juures,

      tumedais patsides pea

      uhkesti püsti ja silmad

      vaatamas kaugele…

      Arnold kujutas end maast-madalast ette vaid põllumehena. Kui Ingrid viis oma tulevase abikaasa esmakordselt koju, et teda emale ja vanaemale tutvustada, oli vanaema Maria esimene küsimus noormehele: kas sa ei karda tulla perekonda, kus kõik mehed on noorelt sõja või poliitika tõttu surnud? Arnold kinnitas vastuseks, et tema on põllumees ega hakka iialgi poliitikaga tegelema. Esialgu ei tegelenudki.

      Abielu õnnistati kahe tütrega. 1958. aasta lõpus sündis Maris ning 1965 Anneli. Kuid perekond elas üle ka traagilise kaotuse – sünnitusel suri poeg. See mõjus eriti rängalt noorele emale, kes ei suutnud terve aasta kaotusega leppida, tööd teha ega millestki rõõmu leida. Ent lõpuks aitasid pühendamine meelepärasele tööle, abikaasale ja tütardele üle ka suurest kaotusvalust. Ingrid Rüütlist sai rahvusvaheliselt tunnustatud rahvamuusikateadlane.

      4. PEATÜKK

      PUNAPARUN.

      1963–1969

Sovhoosis algab Rüütli ajastu

      Kui Arnold Rüütel saabus uue direktorina 26. aprillil 1963 Tartu lähedal asuvasse Ilmatsalu külla, algas Tartu näidissovhoosis parasjagu kevadkülv. Uus juht kohtus oma alluvatega töölismaja kõrval asuvas saalis, kus istus ka hulk venekeelset rahvast. Nii Ilmatsalu kui Rõhu sovhoos oli allunud Leningradi seakasvatustrustile; töötajaid oli tulnud siia Leningradi kandist ja Karjalast – nii venelasi kui ingerlasi.

      „Abikaasa oli selle üle väga ehmunud,“ on meeles Arnold Rüütlil. „Olime sattunud tühjenevasse ja lagunevasse külasse, kus nõukogulik poliitika oli hävitamas eesti traditsioonilist elulaadi.“

      Rahvas rääkis, et endise direktori Veltmanni suurim teene olnud see, et ta saatis tohutu hulga mitte eriti tööd armastanud venelasi minema. Kuid neid jätkus ka pärast seda küllaga. Taludele lõpu teinud küüditamise järel olid paljud kohalikud inimesed maalt lahkunud.

      Sovhoosi kontori hoone, endine Ilmatsalu mõisa häärber, oli sõjajärgsetel aastatel muudetud kööktubadega tööliselamuks, mõisapark aga täis ehitatud puukuure, lehmalautasid ja kanakuute. Tööliste majas elas ligi paarkümmend peret, igal oma loomapidamine. Putkasid oli suuri ja väikseid, sõnnik visati sinnasamasse putkade vahele. Et sopp ja putkamajandus välja ei paistaks, oli Rüütli eelkäija direktor Parts lasknud ümber mõisahoone ehitada kõrge plankaia. Teine asi, mis eelmist direktorit meenutas, oli rida kaski, mis kandis rahvasuus Partsi allee nime.

      Ühe esimese asjana käskis direktor Rüütel plankaia ja putkad maha lõhkuda. Buldooser lükkaski pargialuse lagedaks ja risu andis mitu päeva põletada.

      „See oli sünge pilt, kui need putkad põlesid,“ räägivad vanemad Ilmatsalu inimesed. „Ahhetasime, et see on ju hullumeelsus. Aga tegelikult ei olnud, sest Rüütel lasi ehitada töölistele uue korraliku lauda – keskel vahekäik ja kahel pool seda boksid, kus igaüks sai pidada oma lehma ja seapõrsast koos kanade ja kukkedega. Sõnnik veeti nagu sovhoosi laudaski korralikult ära.“

      Tolleaegne osakonnajuhataja Toivo Talangu jagas uue direktori veendumust, et kui elu- ja töökeskkond on korras, väljendub see ka töötulemustes. „Ilu meie ümber ei olnud eesmärk omaette, aga oli usk, et see kandub üle moraalile, tööle, inimeste käitumise kõikidele valdkondadele,“ räägib Talangu.

      Sovhoosis oli alanud „Rüütli ajastu“, mil muutus peaaegu kõik. Peainsener Ursel Teedemaa, kes tuli majandisse tööle kolm aastat varem, võib võrrelda, kuidas käisid asjad enne Rüütlit ja pärast tema tulekut.

      „Meil oli olnud suur tohuvabohu, kõik käis jõnka-jonka, tulemusi mitte mingeid,“ meenutab Teedemaa. „Raamatupidajad oskasid ainult arveid kokku lüüa. Põhivahendite kohta ei olnud arvestust, segamini olid nii majad, autod kui traktorid. Nõupidamised kestsid paar tundi, kuid tolku ei olnud midagi. Üks küsimus võeti üles, direktor Parts ütles, et hakkame seda lahendama, aga kui keegi ütles midagi vahele, siis läks selliseks segaduseks, et pärast ei saanudki enam aru, mida siis nõupidamisel ikkagi otsustati. Alles siis, kui dispetšer ametisse pandi, sai peainsener hakata tellimuste järgi autosid jagama.“

      Dispetšerteenistus hakkas toimima ja kiireks sidepidamiseks muretseti raadiotelefonid. Need paigaldati juhtkonna, peaspetsialistide, osakonnajuhatajate ja tehnilise abi autodele. Alguses oli neid kümmekond, kuid hiljem juba 60. Keskuse sidemasti kõrgus oli 27 meetrit ja see võimaldas pidada ühendust poolesaja kilomeetri taha. Hea raadiolevi korral sai kuulata isegi samal lainepikkusel töötanud Varssavi taksoparki.

      „Kiire side ja dispetšerteenistus parandasid kohe tööde organiseerimist sovhoosis,“ hindab Talangu. „Vähem tähtis polnud ka arvestus ja analüüs, mis muutus palju kiiremaks, kui andmete edastamiseks osakondadest muretseti fototelegraafi aparatuur, raamatupidamismasin Ascota, täisautomaatne arvutusmasin Cellatron jne. Kõige selle tulemusel vähenes raamatupidajate ja arveametnike hulk.“

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Järgnevas on kasutatud uurimusi: Leo Tiik. Saaremaa Maasilinna foogtkonna maaraamatud 1569-1571. Tallinn, 1992; Evald Tõnisson. Eesti muinaslinnad. Muinasaja Teadus 20. Tartu- Tallinn 2008; Eesti muinaslinnused. Eesti entsüklopeedia; Marika Mägi. Tuulingumäe tarandkalme Tõnijal. Saaremaa Muuseumi „Kaheaastaraamat 1997–1998“. СКАЧАТЬ