Valve lõpp. Stephen King
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Valve lõpp - Stephen King страница 3

Название: Valve lõpp

Автор: Stephen King

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Научная фантастика

Серия:

isbn: 9789949393008

isbn:

СКАЧАТЬ tõmbas läbipaistva kilemaski naise ninale ja suule ning lülitas sisse kanderaami peatsi juures asuva hapnikuballooni. Mask tõmbus uduseks, hea märk.

      „Edasi?” küsis Rob, pidades silmas, mida me veel teha saame?

      „Otsi laiali lennanud kraami hulgast epit või võta mu kotist. Ma sain vahepeal korraliku pulsi kätte, aga see muutus jälle nõrgaks. Siis vajuta gaasipedaali. Taoliste vigastustega on ime, et tal üldse hing sees on.”

      Rob leidis mahakukkunud sidemekarbi alt epinefriiniampulli ja ulatas selle kaaslasele. Seejärel lõi ta masina tagumised uksed kinni, hüppas juhiistmele ja andis tuld. Esimesena Delta-väljakutsele jõudmine tähendas esimesena haiglasse jõudmist. See asjaolu parandab naise õhkõrnu šansse ainult õige pisut. Ent ikkagi tähendas see isegi hõredas hommikuses liikluses viieteistkümneminutilist sõitu ja Rob oletas, et kui nad Ralph M. Kineri memoriaalhaiglasse jõuavad, on naine juba surnud. Tema vigastuste ulatust arvestades võib see olla parim lahendus.

      Aga naine ei surnud.

      Kella kolme ajal pärastlõunal, kaua pärast seda, kui nende vahetus oli lõppenud, ent olles liiga suures pinges, et kojuminekust isegi mõelda, istusid Rob ja Jason 3. kiirabikeskuse ootetoas, vaadates mahakeeratud heliga telerist spordikanalit ESPN. Nad olid teinud kokku kaheksa sõitu, aga see naine oli olnud kõige hullem.

      „Tema nimi on Martine Stover,” ütles Jason lõpuks. „Ta on ikka veel operatsioonilaual. Ma helistasin, kui sa vetsus olid.”

      „On mingit aimu, mis ta šansid on?”

      „Ei, aga nad ei lasknud tal lihtsalt minna, ja see juba tähendab midagi. Olen üsna kindel, et ta otsis seal mõnd juhiabi kohta. Ma otsisin ta kotist dokumenti – sain ta juhiloalt veregrupi – ja leidsin terve hunniku soovituskirju. Tundub, et ta oli omas valdkonnas hea töötaja. Viimane töökoht oli Bank of America. Koondati.”

      „Ja kui ta jääb elama? Mis sa arvad? Ainult jalad?”

      Jason vahtis teleriekraani, kus korvpallurid platsil nobedalt edasi-tagasi jooksid, ega öelnud tükk aega midagi. Lõpuks lausus: „Kui ta jääb elama, siis halvatult.”

      „Kindel?”

      „Üheksakümmend viis protsenti.”

      Ekraanile ilmus õllereklaam. Noored inimesed tantsisid baaris meeletult. Kõigil oli lõbus. Martine Stoveri jaoks olid lõbud lõppenud. Rob püüdis ette kujutada, mismoodi naise elu edasi läheb, kui ta vastu peab. Elu elektriratastoolis, mida ta liigutab torusse puhudes. Toitmine kas püreega või sondi kaudu. Hingamisaparaat. Siibrisse sittumine. Elu meditsiinilises hämartsoonis.

      „Christopher Reeve’il3 ei läinud nii halvasti,” ütles Jason, otsekui kaaslase mõtteid lugedes. „Positiivne suhtumine. Hea eeskuju. Hoidis pea püsti. Minu meelest tegi isegi ühe filmi.”

      „Loomulikult hoidis ta pea püsti,” ütles Rob. „Tänu kaelatoele, mida kunagi maha ei võetud. Ja ta on surnud.”

      „Martine kandis oma parimaid riideid,” ütles Jason. „Head püksid, kallis sviiter, kena mantel. Üritas taas jalad alla saada. Ja mingi värdjas tuleb ja lööb kõik segi.”

      „Said nad ta juba kätte?”

      „Viimastel andmetel mitte. Kui saavad, siis loodan, et poovad ta munepidi üles.”

      Järgmisel ööl, kui nad tõid Kineri memoriaalhaiglasse infarkti saanud haige, uurisid partnerid Martine Stoveri kohta. Too oli endiselt intensiivis ja näitas märke ajufunktsioonide paranemisest, mis ennustavad ette peatset teadvusele tulekut. Kui ta teadvusel on, peab keegi talle halvad uudised teatavaks tegema: ta on rinnast allapoole halvatud.

      Rob Martinil oli hea meel, et tema ei pea seda tegema.

      Ja meest, keda meedia nimetas Mersumõrvariks, ei olnud ikka veel tabatud.

      Z

      JAANUAR 2016

      1

      Bill Hodgesi püksitaskus puruneb aknaklaas. Seejärel karjuvad juubeldavad poisid: „KODUJOOKS!

      Hodges krimpsutab nägu ja võpatab pingil istudes. Dr Stamos on üks neljast vandenõulasest arstist ning ooteruum on sel esmaspäeva hommikul rahvast täis. Kõik pöörduvad teda vaatama. Hodges tunneb, kuidas nägu soojaks tõmbub. „Vabandust,” ütleb ta konkreetselt kellegi poole pöördumata. „Tekstisõnum.”

      „Ja väga vali tekstisõnum,” märgib üks hõrenevate valgete juuste ja kahe lõualotiga vanadaam. Selle märkuse peale tunneb Hodges end poisikesena, kuigi on ligi seitsmekümneaastane. Ent naine on mobiilietiketiga kursis. „Te peaksite taolistes avalikes kohtades heli vaiksemaks keerama või oma telefoni hääletuks panema.”

      „Loomulikult, loomulikult.”

      Vanaproua loeb edasi pehmekaanelist raamatut (see on „Viiskümmend halli varjundit” ja otsustades selle trööbatud seisundi järgi mitte tema esimene rännak läbi teose). Hodges urgitseb nutitelefoni taskust välja. Sõnum on Pete Huntleylt, tema vanalt paarimehelt, kui Hodges veel politseis töötas. Nüüd on Pete ise juba pensionile minemas, raske uskuda, ent tõsi. Valve lõpp, nii seda nimetatakse, ent Hodges ise pole suutnud veel valvamist lõpetada. Ta juhib praegu väikest kaheinimese firmat nimega Finders Keepers. Ta nimetab ennast sõltumatuks kadunud isikute otsijaks, sest ta sattus mõne aasta eest teatavatesse probleemidesse ega saa seetõttu omada eradetektiivi litsentsi. Selles linnas peab sul olema dokument. Aga sisuliselt on ta eradetektiiv, vähemalt osa ajast.

      Kermit, helista mulle. ASAP. 4 Tähtis.

      Kermit on tegelikult Hodgesi esimene eesnimi, aga enamiku inimeste jaoks kasutab ta teist nime – see hoiab konnanaljad5 miinimumi peal. Ent Pete siiski kasutab seda. Tema meelest on see naljakas.

      Hodges kaalub, kas torgata telefon tagasi taskusse (pärast selle hääletule režiimile seadmist, kui ta märkas silti MITTE HÄIRIDA). Ta kutsutakse iga hetk dr Stamose kabinetti ja ta tahab, et nende jutuajamine oleks juba läbi. Nagu enamikule vanematest meestest, ei meeldi ka temale arsti juures käia. Ta kardab alati, et nad leiavad midagi, mis pole lihtsalt korrast ära, vaid on täiesti korrast ära. Pealegi ta teab, millest tema endine paarimees rääkida tahab − Pete’i suurest erruminekupeost järgmisel kuul. See toimub Raintree Innis lennujaama lähedal. Samas kohas, kus toimus Hodgesi pidu, aga seekord kavatseb ta palju vähem juua. Võib-olla üldse mitte. Tal oli politseis töötamise ajal alkoholiga probleeme ning see oli üks põhjustest, miks tema abielu lõhki läks, aga viimasel ajal näib tõmme napsi poole hääbunud olevat. See on kergendus. Ta luges kunagi ühte ulmeromaani „Kuu on karm armuke”6. Ta ei oska Kuu kohta öelda, aga ta on nõus kohtus tunnistama, et viski on karm armuke, ja seda tehakse siinsamas, meie planeedil.

      Ta mõtleb järele, kaalub sõnumi saatmist, loobub siis sellest mõttest ja tõuseb püsti. Vanad harjumused on liiga tugevad.

      Vastuvõtulaua taga istuva naise nimi on rinnasildi järgi otsustades Marlee. Ta näeb välja umbes seitsmeteistkümnene ja naeratab Hodgesile säravalt nagu ergutuskoori tüdruk. „Ta kutsub teid varsti, härra Hodges, ma luban. Me oleme lihtsalt tsipa graafikust maas. Sellised need esmaspäevad on.”

      „Esmaspäev, СКАЧАТЬ



<p>3</p>

Christopher Reeve – USA filminäitleja, tuntud eelkõige Supermani rollis. 1995. aastal kukkus hobuse seljast ja jäi kaelast altpoolt halvatuks. Elas ratastooli aheldatuna ligi 10 aastat. – Toim

<p>4</p>

ASAP – as soon as possible – nii kiiresti kui võimalik (ingl k). – Tlk

<p>5</p>

Konn Kermit – tuntud konnast nukk „The Muppet Show’st”. – Tlk

<p>6</p>

„Moon is a Harsh Mistress” – Robert A. Heinleini romaan (1966, eesti keeles 2009). – Tlk