Magus veri. Suhkrusõltuvuse needus. Ann Fernholm
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Magus veri. Suhkrusõltuvuse needus - Ann Fernholm страница 11

Название: Magus veri. Suhkrusõltuvuse needus

Автор: Ann Fernholm

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Медицина

Серия:

isbn: 9789949556441

isbn:

СКАЧАТЬ loobumine. Artiklis ei ole sõnagi selle kohta, et vererasvade tasakaalu löövad paigast maiustused, magusad küpsised ja saiakesed. Sõnagi ei ole ka selle kohta, kui tähtis on hoida head HDL-kolesterooli kõrgel tasemel.

      Meditsiinitöötajad keskenduvad samuti endiselt ja ühekülgselt halvale LDL-kolesteroolile. Pärast seda, kui ma hakkasin toitumissoovitusi uurima, ei söö me kodus enam lahjasid tooteid ja oleme drastiliselt vähendanud suhkru tarbimist. Me sööme rohkem rasva, aedviljadega rohkem õli ja oasupi sisse paneme rohkem koort.

Hea ja halb sõltub geenidest ja toidust

      Pikka aega on uurijad leidnud, et HDL kaitseb südameinfarkti eest, et osakesed puhastavad vereringe veresooni ummistavast kolesteroolist. Mahukad uuringud näitavad, et inimesed, kellel on kõrge HDL-kolesterool, saavad harvemini infarkti. Ent mais 2012 ilmus meditsiiniajakirjas The Lancet uuring, mis näitab, et geneetiliselt kõrge HDL-kolesterooliga inimesed ei ole infarkti eest sugugi paremini kaitstud kui need, kellel on geneetiliselt madalam HDL-kolesterool.

      HDL iseenesest ei pruugigi organismile kaitsvat mõju avaldada. Küll aga peegeldab HDL meie toitumisharjumusi. Madala HDL-kolesterooliga inimesed söövad sageli rohkem suhkrut ja kiireid süsivesikuid, mis samas on teisel moel südamele ohtlik (lähemalt raamatu teises osas). Kõrge HDL on niisiis endiselt oluline, aga võib-olla teistel põhjustel kui need, mida teadlased varem on arvanud.

      Kummalisel kombel paistab halva LDL-kolesterooliga olevat lugu hoopis vastupidine. Seal mängib geneetiline tase suurt rolli; kõrge geneetiline tase suurendab infarktiohtu. Aga kui me alandame LDL-taset, süües vähem rasva ja rohkem süsivesikuid, ei ole alandamisel mingit mõju. Niisiis tuleb eristada geenide ja toitumise mõju vererasvadele.

      Minu mehe HDL-väärtusele on see märgatavat mõju avaldanud. See kerkis 1,4 mmol/l pealt 2,0 mmol/l peale (meestel peab HDL olema üle 1,0). Aga viimases tervisekontrollis ei kommenteerinud õde seda muutust üldse, keskendudes täiesti mehe LDL-väärtustele (mis olid jäänud samale tasemele nagu enne toitumise muutmist).

Vererasvadele hoogu juurde

      See, et meile räägitakse küllastunud rasva kahjulikkusest, tuleneb niisiis otsusest, mille teadlased võtsid vastu 1950ndatel. Nad valisid vale tee, kui otsustasid, et piisab vere kolesterooli kogusisalduse mõõtmisest. Uuem teadus näitab, et oluline on analüüsida, missugused osakesed meie organismis kolesterooli transpordivad. Kas need on väikesed LDL-osakesed, mis jäävad kergesti veresoonte seinte külge kinni? Või on tegu HDL-osakestega, mis kannavad kolesterooli maksa tagasi?

      Nüüd liigume aga äärmusliku olukorra juurde, kus tasakaalust väljas vererasvade ja veresuhkru tõttu on metaboolne sündroom arenenud täismõõdus haiguseks: teist tüüpi diabeediks. Diabeeti nimetatakse ka suhkruhaiguseks. Ent hirm küllastunud rasva ees on muutnud nägemust teist tüüpi diabeedist. Sellest on saanud rasvahaigus. Pendel on teinud nii jõulise kaare, et diabeetikutel soovitatakse lausa süüa kohvi kõrvale saiakesi ja magustoiduks pannkooke.

      5. Diabeet – rasvahaigus või suhkruhaigus?

      Aasta on 1843 ja doktor Charles Cowan seisab Readingi linnas Inglismaal kohaliku Royal Birkshire’i haigla arstide seltsi ees. Ta alustab vabandamisega. See, mis tal on öelda, võib näida triviaalne, aga diabeedi ravi on nii allpool arvestust, et teretulnud on iga killuke, mis võib arstidele teadmisi juurde anda. Selle päeva teema on diabeetikud ja leib (tõenäoliselt nisuleib ehk sai – toim.).

      Sama aasta 14. veebruaril oli haiglasse tulnud 31aastane kündja nimega Simon Weller. Tal oli olnud külmetushaigus ja ta ei paranenudki sellest enam õieti. Mõni nädal hiljem oli ta hakanud väga palju urineerima, tekkis janu, valu alaseljas ja üldine nõrkus.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Low carb high fat – vähe süsivesikuid, palju rasvu. (ingl. k, toimetaja märkus)

      2

      Tsitaadid originaalkeeles:

      1. „Intake of SFA was not significantly associated with CHD mortality.

      2. „A meta-analysis of prospective epidemiologic studies showed that there is no significant evidence for concluding that dietary saturated fat is associated with an increased risk of CHD or CVD.

      3. „For a 5 % lower energy intake from SFAs and a concomitant higher energy intake from carbohydrates, there was a modest significant direct association between carbohydrates and coronary events (hazard ratio: 1.07; 95 % CI: 1.01, 1.14).“ (Siin ja edaspidi autori märkused, kui pole märgitud teisiti.)

      3

      „The Women’s Health Initiative Randomized Controlled Dietary Modification Trial” – „Naiste Tervise Initsiatiivi (WHI) juhuvalikuga kontrollitud uuring dieedi variantidest”. (ingl. k, toimetaja märkus)

      1. „There is probable evidence that replacing SFA with largely refined carbohydrates has no benefit on CHD, and may even increase the risk of CHD and favour metabolic syndrome development.“ Viide: Fats and fatty acids in human nutrition. Report of an expert consultation. FAO food and nutrition paper 91, 1–166 (2010).

      2. „…it has spurred a compensatory increase in consumption of refined carbohydrates and added sugars – a dietary shift that may be contributing to the current twin epidemics of obesity and diabetes.“ Viide: Hu, F. B. Are refined carbohydrates worse than saturated fat? The American Journal of Clinical Nutrition 91, 1541–1542 (2010).

      4

      Tsitaadid originaalkeeles:

      5

      Tsitaat originaalkeeles: „Furthermore, low saturated fat and cholesterol intakes were significantly associated with smaller LDL particles. Therefore, the identification of small, dense LDL paricles per se may not be a good indicator of coronary artery disease risk in population studies.“ American Heart Association 12, 1410-1419 (1992).

      6

      Uuringus ei eristanud teadlased kiireid ja aeglasi süsivesikuid. Seetõttu ei saa midagi väita kiirete süsivesikute mõju kohta.

      7

      Tsitaat СКАЧАТЬ