Название: Looming
Автор: 1 2020
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Языкознание
isbn: 0202228093601
isbn:
Emma läks sammukese edasi, puude poole.
Ta ei saanud aru, kellele jutlus on suunatud, või kus seda peetakse, hääle ta tundis ära, muidugi oli see Knut Villem, niipalju ta seda meest juba teadis. Puud varjasid ikka veel maja ja ligemale Emma minna ei söandanud, ta vaatas selja taha, et kas Tooni tuli temaga kaasa või läks, nagu lubas.
Toonit ei olnud, kedagi ei olnud, ainult lehmad ja lambad veepiiri lähedal ja päike, mis oli ennast nüüd juba lahe kohale üles upitanud, veepinnalt lahti kiskunud ja ronis aegamööda linna tornide poole.
Kus psühhiaater olla võis, seda ta ei kujutanud ette, aga küllap ta maja juures oli, võib-olla sees ja jutt kostis läbi lahtise akna välja, võib-olla seisis üks toas ja teine, see, kellele räägiti, väljas, sel juhul Emma ei mõistnud, miks ta tulema ei tule, psühhiaater nimelt, ega jäta Knut Villemit aknale kisendama, sest mingit mõtet tolle sõnades ei tundunud ju olevat, mingit sisu, mida teadma oleks pidanud; ärritatud ja pidurdamatu inimese hüsteeriline kisa, aga võib-olla see see pidigi olema, võib-olla oli tegu jälle psühhiaatri eksperimendiga, või oli see mingi uus (Viini) ravimeetod, mida ta siin järele proovis. Kui selle väljakutsumine ja kuulamine kuulus psühhiaatri professionaalse tegevuse hulka, noh, kuulaku terviseks!
Jutluse teema oli muutunud.
„Sina võid mu pärast minna, kus tahad, aga neitsid jäävad siia, mul on neid täna veel vaja.”
Psühhiaater vastas midagi — see oli psühhiaater, ka tema hääle tundis Emma ära.
Emma hiilis puude alla, hoidis end puutüvede varju — nagu Mata Hari, mõtles ta ja pidi naerma — hüsteeriline naer, mida muud see sai olla. Magamata inimese hüsteeria, paranoia, skisofreenia ja mis kõik veel, aga ta nägi nüüd, lahtist akent nimelt ja Knut Villemit aknal, see oli tõesti tema, kes jutlust pidas, käed laiali vastu aknapiitu, justkui oleks ta sinna maailmale vaatamiseks risti löödud.
Kas siis niimoodi ta, psühhiaater, räägibki oma märatsejatega, räägib, ja sanitarid hiilivad selja tagant lähemale ja ajavad hullusärgi selga.
Nüüd seisis üks hullusärgis aknal ja lasi ennast risti lüüa.
Siis pistis üks pulstunud pea end Knut Villemi laialiaetud käte vahelt nähtavale ja karjus omakorda.
„Tulge appi, päästke meid siit välja! See hull hoiab meid kinni!”
„Ära kisenda, teeme põrgu valmis, siis lähed!”
Psühhiaater rääkis:
„Ma pean oma kraami võtma ja üks võõras kuub on ka seal sees.”
„Mis kraam see sul on, ma viskan aknast välja.”
„Ei, ma pean selle ise üles otsima.”
„Hää küll, tule ja otsi, aga välja sa enam ei pääse. Tule põrgusse, kui tahad!”
„Mis siis ikka, eks ma siis tulen.”
„Tule, aga pea meeles! Tule kähku, ku tuled, ma teen ukse ühe korra lahti, pärast sa enam sisse ei saa… ja välja kah, muidugistki.”
„Minge sadamasse ja sõitke ära. Küll ma temaga hakkama saan.”
Emma ei näinud rääkija asukohta, kuid lähedal pidi see olema, sest hääl rääkis talle otsekui kõrva.
„Minge ruttu, enne kui ta ukse lahti teeb, parem, kui ta teid ei näe, äkki jäi tal teie portree juures midagi pooleli… Ma tulen hommikusele seansile, minge nüüd!”
„Missugusele hommikusele seansile?”
Uks läks lahti, trepil seisis Knut Villem, ja tõesti oli tal püss kaenla all.
„Tule siis ja ära seleta.”
Emma kükitas maha, põõsad varjasid ta vaatevälja, ta kuulis, kuidas psühhiaater sammus mööda kruusatatud rada, ta ei näinud sammujat.
Siis pandi uks kinni.
Emma hiilis põõsaste vahelt välja ja hakkas kiiresti liikuma sinnapoole, kuhu arvas Tooni läinud olevat. Ta ei julgenud hõigata.
Kuidas lugu ka ei olnud, hommikune kohtumine algas väga igapäevaselt.
Emma nägi neid istuvat sadamasillal, jalad rippu vee kohal, nagu olnuksid nad vanad kailkonutajad või koguni paadialused. Ja Tooni suitsetas.
Eventuell.
Emma nägi neid juba kaugelt roobasteelt — kahte istuvat kuju pikal merre ulatuval ribal.
Niisiis, ära ta ei eksinud, kuid võttis siiski mõnda aega, enne kui ta istujad leidis.
„Mis see nüüd jälle olema peaks?” küsis ta endalt, nagu oleks lahtimõtestatud vaatepilt teda kuidagiviisi häirinud. Need kaks näisid olevat süvenenud vestlusse, justkui ei paneks kumbki neist tulijat tähele; vähemalt märku nad sellest ei andnud.
Alles siis, kui Emma jõudis päris lähedale, tõstsid vestlejad silmad veepinnalt ja vaatasid, kuid ei lausunud seejuures sõnagi.
Nad ronisid paati, mootor pandi käima, kett harutati sillaposti ümbert lahti.
„Kas sõidame?”
Kaarel B. Väljamäe
Tahmakuu tekstid
*
СКАЧАТЬ