Етнографічні групи українців Карпат. Лемки. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Етнографічні групи українців Карпат. Лемки - Коллектив авторов страница 5

СКАЧАТЬ Таким чином, клімат Лемківщини аргументовано розподіляють на три зони:

      1) північні підніжжя Карпат;

      2) гірські хребти та високі котловини;

      3) південні схили та долини.

      Північні підніжжя Карпат становлять перехідну зону між теплішими низинами на півночі й холоднішими горами на півдні.

      У Сяноці середня температура липня не перевищує 16 °C, а січня – нижче 5 °C. Мороз триває до п’ятдесяти днів. Річна кількість опадів коливається від 700 до 750 мм в Західному Бескиді, а на східних схилах – від 750 до 800 мм. Сніговий покрив лежить від 60 до 80 днів.

      На гірських хребтах середня температура липня сягає в долинах понад 16 °C, а на хребтах до 15 °C. Мороз триває від 70 днів і більше. Кількість опадів на схилах перевищує 800 мм, а на горах Полонинського Бескиду – більш як 1000 мм, в долині Попраду і ріки Топлі опади сягають 700 мм. Сніговий покрив може лежати від 90 до 150 днів і більше.

      Південні схили та долини мають найтепліший та сухіший клімат. Середня температура липня у Свиднику 17 °C, у долині Ондави – 18 °C, а у січні близько -4 °C. Найбільші дощі в басейнах ріки Ондави (650–700 мм), найменші – в басейнах рік Ториси і Топлі – 600–650 мм. Сніг лежить від 50 до 70 днів.

      Вегетаційний період на півночі Лемківщини починається в квітні, в гірських долинах – у травні, а на південній частині – в березні.

      У лісах Лемківщини ростуть цінні породи дерев: дуб, бук, граб, явір, ясен, липа і в’яз. З хвойних дерев: сосна, смерека, ялина. На запущених ділянках, у зарослях росте ліщина, черемха, калина, малина, горобина та різні квіти й трави.

      На висоті 600—1000 м росте лише бучина та ялина і де-не-де – ясен, явір і смерека. І вже на висоті 1500 м широко розкинуті полонини, вкриті трав’янистою рослинністю, й використовуються вони не лише для випасу худоби, але й частково для сінокосів.

      На підгір’ї Західного Бескиду росте бук та ялина, а в затишній долині Попраду – липа, смерека, модрина. На Сниській Магурі, Левоцьких та Чергівських горах переважають типові смерекові та букові ліси, в яких зустрічаються ялина, модрина, сосна, а на нижніх схилах Ондавської полонини – бук і дуб. У ріках та потоках Лемківщини водяться форель, марена, рибець, дунайський харіус, видра тощо.

      У лісах – різноманітні звірі: олені, козулі, дикі свині, бурі ведмеді, вовки, лисиці, борсуки, куниці, білки, тхори. У горах водяться дикі коти, рисі. З птахів переважають дятли, мухоловки, яструби, глухарі та орли [1].

____________________

      1. Стебельський І. Фізична географія. ЗНТШ. Нью-Йорк; Париж; Сідней; Торонто, 1988. С. 87—112. Т. 206 [Лемківщина. Земля – люди – історія – культура. Т. 1].

      Особливості говору

      Лемківські говори належать до карпатської групи південно-західного діалекту української мови.

      У зв’язку з переселенням населення галицької частини Лемківщини (причому, не компактно на якусь одну територію, а переважно розрізнено і в різні області, хоча переважно західні) СКАЧАТЬ