Название: Етнографічні групи українців Карпат. Лемки
Автор: Коллектив авторов
Издательство: OMIKO
Жанр: История
Серия: Великий науковий проект
isbn:
isbn:
Горлицько-Сяноцька котловина довжиною 100 км і доходить до Низького Бескиду.
На півдні Низький Бескид у верхів’ях рік Ондава і Лабірець переходить у Ондавську Верховину і на її південному боці створює ряд долин. На північному сході від Полонинського Бескиду виступає ряд окремих верхів, які мають назву Чернин, між ними протікають ріки, що течуть на південь: Варава, Удава, Пчолинка, Ціроха. Від вулканічного хребта Вигорлят на захід за Лабірцем розташовані Паннонські низини, які отримали назву Східнословацької низини.
Більш розділене західне плоскогір’я Лемківщини. На захід від ріки Білої та Тилицького переходу розташований Західний Бескид, який бере свій початок від ріки Попраду і проходить на північний захід в напрямку до Старого Санчу. На польсько-словацькому кордоні виступає хребет Західного Бескиду, який має назву Малі Пєніни.
Між Малими Пєнінами та Сниською Магурою проходить на схід гірський хребет, який входить у Любовлянське плоскогір’я.
На південь та південний схід за рікою Попрад розташовані Левоцькі гори. На півдні від них знаходиться Горнадська котловина з Чорною горою (1240 м). Тут випливає ряд рік, а ріка Славківка відокремлює Левоцькі гори від Браниського хребта, який входить у західну частину Шариського плоскогір’я.
На північному сході від Левоцьких гір розташовані Чергівські гори з двома верхами – Мінчалем та Великою Явориною. На східній частині Чергівських гір випливає річка Секчів, яка спадає у ріку Торису. На схід від Пряшева розміщені Пряшівські гори – довгий хребет проходить між річками Торисою та Поплею і переходить в Угорщину.
На Лемківщині проходить вододіл головних річкових басейнів. Ріки Ослава, Вислок, Яселка, Вислока та Ропа випливають з північного схилу Низького Бескиду та Бескиду. Крім річки Попрад, яка витікає зі Словаччини і впадає до Дунця, усі ріки зі своїми притоками пливуть майже паралельно з гірськими хребтами на північ і утворюють Горлицько-Сяноцьку котловину. Ослава впадає в ріку Сян, Яселка та Ропа – у Вислоку. На півночі ріки Сян, Вислока впадають у ріку Вислу.
Гірські ріки, які витікають з південних схилів Низького і Полонинського Бескидів: Видранка, Вправа, Удава та Ціроха, впадають у ріки Лабірець та Ондаву. Лабірець, Ондава та їх притоки пливуть тут рівнобіжно, створюючи широкі долини. Біля Паннонської низини сповільнюється течія рік. Для протидії розливу ріки Ондави поглиблено її корито, щоб у час повені води могли швидше спливати до Латориці та Бодрогу, які спадають у ріку Тису.
На південному сході Низького Бескиду та з північних схилів Чергівських гір витікають ріки Топля та Ториса і пливуть на південний схід у напрямку Паннонської низини. Топля впадає в ріку Ондаву, а Ториса – в Горнад.
Ґрунти на СКАЧАТЬ