Название: Етнографічні групи українців Карпат. Лемки
Автор: Коллектив авторов
Издательство: OMIKO
Жанр: История
Серия: Великий науковий проект
isbn:
isbn:
Для прийому, перевірки і фільтрації людей, що підлягали виселенню, мали бути створені контрольно-пропускні пункти в УРСР у таких місцевостях: Мала Владівка, Волчків Перевіз, Устилуг, Сокаль, Пархач, Рава-Руська, Медика, Нижанковичі, Лясковате, Краковець та Устьянове.
Якщо мова йде про так званий добровільний характер переселення, то добровільним це переселення було тільки теоретично. На практиці супроти населення застосовувались всі можливі засоби тиску, включно з фізичним насиллям, щоб змусити людей покинути свої хати і села та переселитися до СРСР. Тільки з деяких районів Лемківщини, таких як Дуклянщина, що була цілковито зруйнована війною, Короснянщина, частково з Ясельського та Горлицького повітів, – у перші місяці переселення лемки виїжджали добровільно, однак і в цих випадках не обійшлося без масової пропагандистської обробки з боку радянських агітаторів.
Польський дослідник життя лемків А. Квілецький натякає на методи праці переселенських комісій: «Українські комісії, бажаючи скоро закінчити переселення, проводили дуже жваву агітацію у справі виїзду, з певністю дещо перебільшуючи в обіцянках і запевненнях щодо добрих життєвих умов на теренах переселення. Деякі члени комісії, як українських, так і польських, інтерпретуючи з перебільшеною ревністю текст договору обох урядів та межі своїх компетенцій (змагати вправді до цілковитої репатріації української людності з Польщі, але не під примусом), інколи переступали межі пропаганди, впливаючи різними методами натиску з метою одержати зголошення на виїзд. Ця сторона агітації справила враження і залишилась у пам’яті суспільства лемків» [2, c. 244].
Незважаючи на таку широку агітацію й не задовільняючись отриманою на місцях інформацією а, скоріше, не довіряючи обіцянкам про вигоди в УРСР, з деяких сіл до районних уповноважених приходили спеціально обрані громадою ходаки. Найчастіше це були священнослужителі, які користувалися довір’ям і повагою серед громадян, адже були тим оберегом, що захищав і прищеплював любов до своєї нації, її традицій, рідної мови.
Слід відзначити, що на першому етапі переселення українці виявляли бажання виїхати в колгоспи Дніпропетровської, Одеської, Миколаївської, Запорізької і Херсонської областей. Населення бажало забрати із собою все належне майно і реманент, щоб не залишати в Польщі, а передати колгоспам, оскільки уявлення про колгоспи у наших співвітчизників були найрайдужнішими.
З моменту початку переселення національна ворожнеча між українцями та поляками зростала. З боку поляків почастішали погрози, випадки підпалів українських господарств, а також окремі вбивства українців. Селяни, боячись пограбувань і вбивств, змушені були переховуватися СКАЧАТЬ