Название: Етнографічні групи українців Карпат. Лемки
Автор: Коллектив авторов
Издательство: OMIKO
Жанр: История
Серия: Великий науковий проект
isbn:
isbn:
Характерне розташування хліборобських угідь. Словаччина. 1973 р.Світлина М. Гвозди
Наприкінці XIX ст. (1897 р.) орні площі значно переважають над іншими сільськогосподарськими угіддями, що було характерним не лише для Лемківщини, але й усіх Українських Карпат, як закономірний процес в тодішніх соціально-економічних умовах життя гірського населення, коли його чисельність зростала при загальному економічному застої, відсутності постійних джерел будь-яких прибутків. Тому навіть у гірських районах, якими були Ліський, Сяноцький повіти, орні землі становили (разом з городами) відповідно 38,30 і 51 % від усієї площі, тоді як луки 8,34 і 7,4 %, а пасовища – 11,5 і 12,6 % [13, s. 142–143].
Подібна структура земельних угідь була і на південних схилах Карпат Лемківщини. Навіть у глибоко гірських селах Руське, Смольник, де ще існував приватний традиційний розподіл земельних ділянок, хліборобство не занепало, що можна судити з наявної площі орних земель, яких було відповідно 28,6 і 32 % [5, c. 99].
В епоху Київської Русі в Карпатах міцнів інститут громадського землекористування, який керувався у своїй правовій основі звичаєвими нормами, частково і юридичним кодексом «Руської Правди». За гірськими поселенцями залишались у приватному користуванні здобуті з-під лісу площі чи зайняті лучні ділянки в долинах річок. Лише починаючи з XIV ст., коли виникло багато сіл, відбувається нерівномірний і нерівноцінний розподіл основи економічного життя горян – рільної площі (ліси і пасовища перебували на статусі громадських).
Більші і кращі рільні ділянки потрапляють до сільської верхівки як низових представників поміщицької адміністрації, переважно неукраїнського походження.
До кінця XVIII – початку XIX ст. завдяки достатній впливовості громадських інститутів, які будувались на народному звичаєвому праві, у Карпатах, в тому числі і на Лемківщині, процес обезземелення селянських мас не набув ще жорстких форм, які несло з собою кріпосництво. Австрійський уряд після першого поділу Польщі, за яким і західна частина Карпат (Лемківська) потрапляє під зверхність Австрії, проводить ряд аграрних реформ на скасування особистої залежності селянина і на обмеження панщизняних днів; ними підтверджено право самоврядування сільським громадам, чим намагались подолати кризу панщинно-кріпосницького господарства. Проникнення капіталістичних виробничих відносин у карпатське село спричиняється до різкого майнового розшарування з виділенням заможної верхівки, у розпорядження якої потрапила значна частина продуктивних і прибуткових угідь, і знедоленої селянської маси, яка поступово втрачає свої земельні наділи через розроблені поміщиками різного роду пастки: позички, оренди, відробітки тощо. Починається переміщення землі з рук у руки, яке набуло катастрофічного для більшості селянства стану після проведення австрійським абсолютизмом аграрної реформи 1848 СКАЧАТЬ