Географічні відкриття. Дитяча енциклопедія. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Географічні відкриття. Дитяча енциклопедія - Отсутствует страница 21

СКАЧАТЬ палаців, мечетей і базарів. У Ерзурумі йому показали метеорит вагою 620 фунтів. У Синопі мандрівник сів на корабель і поплив до Генуезької колонії Кафи (нинішня Феодосія). Ібн Баттута назвав Кафу портом світового значення, але все-таки головним портом Криму він вважав Судак, його він визнає однією з «п’яти гаваней світу».

      Оглянувши майже весь Крим, великий мандрівник через Солхат (Старий Крим), що правив за місце перебування намісника Золотої Орди, і причорноморські степи вирушив до берегів Волги, в Астрахань. Волга щиро здивувала його як одна з найбільших річок у світі. Взимку, коли крига вкривала її, вона перетворювалася на зручний шлях до Золотої Орди. Ібн Баттута залишив чи не найцікавіший та найдокладніший опис Золотої Орди в XIV столітті. Мандрівник побував у столиці Орди, що мала трохи дивну для нашого вуха назву – Новий Сарай. Це було прекрасне й величне місце, де містилася зимова резиденція хана Узбека. Слава мандрівника відкрила йому доступ до ханського палацу і дала змогу взяти участь у посольській подорожі до Константинополя. Візантійська столиця зустріла посольство з почестями. У церквах вдарили в усі дзвони, і здавалося, що від гудіння сотень дзвонів «навіть горизонт коливався».

      Повернувшись до Нового Сарая, Ібн Баттута замислив нову подорож, на цей раз – на північ, у відоме йому за оповідями купців велике місто Болгар (столицю Волзької Булгарії). У його щоденнику з’явився новий запис: «І я захотів зробити поїздку туди, щоб самому впевнитися в почутому, побачити коротку ніч в одну пору року і короткий день – в іншу». В Булгарії Ібн Баттута дізнався про багаті на хутро землі, що лежали десь у районі Печори. Ціни на соболя та горностая були там такими низькими, що мандрівник міг би заробити чималі гроші, якби доставив в Індію кілька десятків шкурок. Втім, учені так і не встановили, чи здійснив він цю подорож.

      Пробувши якийсь час у Булгарії, мандрівник повернувся в Новий Сарай, а звідти через пустелі Туркестану попрямував у Хорасан, а потім у Бухару, напівзруйновану після походу Чин-Гісхана. У Бухарі особливо вразив його своїми розмірами мавзолей Сейф ад-Діна Бахарзі.

      Через деякий час його слід відшукується в Самарканді, а потім у Балху, куди він міг потрапити, тільки переборовши Хорасанську пустелю. Місто Балх також було спустошене і зруйноване, тому Ібн Баттута там не затримався. Терпіння й удача допомогли йому дістатися до міста Герата. Це був найваддаленіший пункт, що його досягнув мандрівник на заході. Звідси він вирішив повернути на схід і просуватися до крайніх меж Азії біля берегів Тихого океану. Коли б це йому пощастило зробити, він перевершив би своїми дослідженнями самого Марко Поло.

      Невдовзі Ібн Баттута дістався великої річки Інд. Перед ним лежала Індія, казково багата країна, розповіді про яку можна було почути у всіх містах Близького Сходу. Звичайно ж, знаменитий мандрівник не міг відмовитися від подорожі землею, яка здавалася втіленням чарівних казок. Правитель Мултана Кутб СКАЧАТЬ