Мисливські усмішки (збірник). Остап Вишня
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Мисливські усмішки (збірник) - Остап Вишня страница 7

Название: Мисливські усмішки (збірник)

Автор: Остап Вишня

Издательство:

Жанр: Классическая проза

Серия:

isbn: 978-966-03-3919-4

isbn:

СКАЧАТЬ кислиці, я прозвав льотчиками.

      Такі контрасти: зенітка й вила, ціла військова муштра з одного боку і баба Лукерка з другого, таран і спідниця і т. д. Та ще коли старі діди по-своєму вживають у розмовах військових термінів (а хіба не поприщеплювалися такі терміни до нашої мови за час війни?!) – от і вийшло, кажуть, дуже смішно.

      «Зенітку» свою я вигадав. Живого діда Свирида, того, що діє в «Зенітці», на світі не було. Але я певний, що подібні діди були, бо якби їх не було, я б погрішив проти художньої правди, і читач обов’язково десь, колись, – не тепер, так у четвер, – запротестував би… Читача – не обдуриш! За десять років життя «Зенітки» я протесту жодного не чув.

      Я розповів про те, чому я написав «Зенітку».

      Як я її написав?

      Це вже справа складніша. Із «Зеніткою» я «мучився» довгенько. Було багато сумнівів, чимало побоювань! А чи не образяться наші солдати, наші офіцери, що я їхню титанічну, героїчну, смертельну на війні боротьбу порівнюю з «війною» діда Свирида та баби Лукерки? Хоч я мав на увазі фашистську армію, а раптом комусь спаде на думку, що я, – аж подумати страшно! – недооцінюю труднощів боротьби.

      Чи не образяться наші безстрашні соколи-льотчики, що найсмертельнішу в їхніх руках зброю – таран – я зводжу до тарана дідом бабиної спідниці?

      Ще тільки готуючись писати, я радився з деякими товаришами та з першими моїми читачами, чи не може таке трапитися?..

      А хто напевно міг сказати, трапиться чи не трапиться?

      Вирішив писати!

      Сам собі подумав: вся справа в тоні, в підході, в певних межах.

      Узяв та й написав.

      Технічно як я її написав, питаєте?

      Я її не написав, а розказав. Було це в Рязанській області, де моя родина жила в евакуації. Я приїхав до неї. В хаті було холодненько, був лютий. Уночі не спалося, а більше хукалося. Хукав я, хукав, ніякого тепла не нахукав. Хукнеш, а воно пара клубком вихукується. Розбудив я дружину.

      – Ти не змерзла?

      – Змерзла!

      – Слухай, я тобі щось розкажу.

      – Перед світом? Може, це тобі з холоду?

      – Слухай, може, тепліше буде.

      І почав: «Сидить дід Свирид на колодках, сидить і стружить верболозину…» І так до кінця.

      Дружина почала сміятися. Потеплішало.

      А вранці встав, нагрів біля чайника пальці, попрохав у хазяйчиної доньки-школярки чотири аркушики з учнівського зошита паперу «в кліточку», взяв олівця, бо чорнило замерзло, сів та й записав «Зенітку».

      Так народилася «Зенітка»…

      «Зенітка» – це гумореска, написана не на фактичному матеріалі, це, сказати б, чистісінький авторський витвір, домисел.

      Давайте спробуємо поговорити про фейлетон, чи усмішку, як про наслідок певного життєвого явища, факту. Єсть у мене усмішка (чи хай буде фейлетон), що зветься: «У ніч під Новий рік». Матеріалом для цієї усмішки прислужився той життєвий факт, що по багатьох наших колгоспах голови колгоспів, щоб повлаштовувати на легеньку СКАЧАТЬ