Название: Лiтература
Автор: Отсутствует
Издательство: OMIKO
Жанр: Книги для детей: прочее
Серия: Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
isbn:
isbn:
Книга й книжка – чи є якась різниця між цими словами, чи вони – абсолютно тотожні й їх можна вживати на свій розсуд? Хоч ці слова й мають схожість, однак різниця між ними є.
Словом «книга» називають по-перше, Святе письмо (Біблію), подруге, – великі за обсягом та важливі книги, в тому числі головну бухгалтерську книгу, книгу вхідних чи вихідних паперів.
Таким чином, найчастіше ми вживаємо слово «книжка»: «Ах, я довго вас чекала, ще як над книжкою поезій сміялася, ридала», – так писав видатний український поет П. Тичина в одному зі своїх віршів.
Папірус виготовляли з високої рослини – папірусу, що зовні схожий на осоку. Стебла цієї рослини розрізали вдовж і клали рядами так, щоб край одного стебла лягав на край сусіднього. Упоперек одного шару стелили новий шар розрізаних стеблин і пресували. Довгі роки вчені не могли розгадати, чим склеювали шари папірусу. Нарешті виявилося, що цей чудодійний клей – сік самої рослини, вичавлений під пресом. Він і цементував тоненькі шари першого в історії людства паперу.
Папірус коштував дорого. Тому траплялося, що старий запис змивали й по змитому писали наново.
Єгиптяни вважаються також і винахідниками чорнила.
Велику роль у становленні мови і письменства зіграв на початку ХХ ст. письменник Б. Грінченко, автор першої книги для читання у школі українською мовою, яка мала назву «Рідне слово». Він також підготував і видав перший «Словарь української мови» у 4 томах.
Де шукати першу книжку?
Для кожного великого винаходу є свій час. З появою письма стало зрозумілим, що воно потребує матеріального оформлення. На початковому етапі довелося скористатися тим матеріалом, який завжди був під рукою і не вимагав додаткової обробки. Наприклад, у Індії та на Цейлоні цілком придатними аркушами стало пальмове листя, досить міцне, щоб зберігатися тривалий час. Перші «пальмові книги» датуються XI ст. до н. е. Зокрема, листи-сторінки мала книга математичних теорем під назвою «Сушрута-Самхіта».
Але ж пальми росли не скрізь, тому в інших країнах використовували свої матеріали. Найвинахідливішими виявилися давні єгиптяни, які ще в III тисячолітті до н. е. писали книжки на папірусі. Та секрет його виготовлення вони тримали в таємниці. Найстаріший папірус знайдений у гробниці часів I династії фараонів. Писали загостреними паличками з розщепленими кінчиками. Кожний переписувач мав футляр. У ньому зберігалися палички, і, крім того, було видовбано два заглиблення для чорної та червоної фарб. Основний текст писали чорною фарбою, лише початок рядка, а часом і початок фрази, виділяли СКАЧАТЬ