1918. Місто надій. Максим Бутченко
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу 1918. Місто надій - Максим Бутченко страница 19

Название: 1918. Місто надій

Автор: Максим Бутченко

Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 978-617-12-5356-8, 978-617-12-5357-5, 978-617-12-5051-2

isbn:

СКАЧАТЬ Бабка як дізнається, що помер під возом, до кінця життя буде лаятися, – промовив старий.

      Стрільба велася з обох боків. Кілька гайдамаків разом із чотарем кинулися в ліс. Рвані крики рукопашної і несамовитий галас пролунали звідти майже одразу. Ще кілька тіней кинулися до дерев, але звідти щедро залунали постріли, й атака українців захлинулася.

      – Кепські справи, – пробурмотів Павло Гаврилович, а відтак гукнув: – Усім, хто є, згрупуватися! Сховатися і чекати команди!

      Почувся шерех: кілька бійців повзли по снігу до найближчого укриття. Дехто перебігав. Ліс налився зловісною тишею, а з боку галявини долинали лише кінські хрипи. Колючий вітер доносив уривки фраз і пронизливий вереск шабель, що виймаються з піхов. Яке ж млосне це очікування! Як гангрена повільно роз’їдає тіло, так і час роз’їдає терпіння людське.

      – Та це… – молодий селянин намагався щось сказати, але гучне хлюпання від проникнення свинцю в черепну коробку завершило його фразу разом із останнім стогоном.

      Селянин звалився до ніг старого, як зрубана тополя. Не встиг дід і рота розкрити, як почувся шум з боку галявини – кіннота все-таки вирішила наступати. Гайдамаки відстрілювалися, було чути, як із хрускотом упав у сніг кінь разом із наїзником. Павло Гаврилович висунувся, щоб прицілитися в супротивника, але тут широка, могутня тінь нависла над ним, і кінське сипіння на мить застигло над головою; тоді потужний удар копит збив Вітка з ніг, він повалився у вози без свідомості й здатності рухатися.

      Краплі стікали по скроні, набухаючи з кожною секундою, доки не зірвалися на хвилястий шар соломи, якою було викладено підлогу сараю. Усі звуки було чутно немов через ганчірку, накручену на вуха. Очі, що втратили різкість, намагалися розгледіти водянисту темряву, знайти впізнавані предмети. Усі контури перетворилися на незграбні плями, що застигли в приміщенні, яке було осяяне срібним місячним світлом.

      – Пане курінний! Пане курінний! – далекий голос було чутно неначе з небес.

      – Живий? Га? Ви живий, пане курінний? – голос знову торкнувся вуха, а тоді поповз по закручених каналах у мозок.

      Важко було не лише зрозуміти, а й розібрати, що говорить той голос.

      – Пане! Скажіть хоч слово!

      – А-а-а…

      – О, теж гарне слово!

      – Де я?

      – Там, де і я.

      Голова Вітка, яка ледве витримала удар копит, не була придатна зараз до розв’язування загадок. Павло Гаврилович намагався принаймні впізнати голос того, хто говорив, але марно.

      – У полоні ми, пане курінний. У полоні.

      – Як? Де гайдамаки? Що трапилося?

      – Червоні нас оточили… Скільки загинуло наших – не знаю. Напевно, дехто врятувався… Я хотів би так думати.

      Нарешті зір почав повертатися до Вітка. Він роздивлявся в сутінках людину, що перебувала поруч, трохи нахилившись торсом. Пунктир абрису поступово укрупнювався, перетворюючись на чоловічий профіль.

      – Хто СКАЧАТЬ