Rindeoperaator Ivar Heinmaa. Madis Jürgen
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Rindeoperaator Ivar Heinmaa - Madis Jürgen страница 6

Название: Rindeoperaator Ivar Heinmaa

Автор: Madis Jürgen

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949529711

isbn:

СКАЧАТЬ ja Kasahstani küüditatud tšetšeenid koju tagasi. Aga rahvasuus on see ikka Minutka väljak.

      Parlamendihoone ehk Valge Maja juurde pääseda oli sealt keeruline. Vahemaa on 200 meetrit, aga see oli vene snaiprite tiheda tule all. See on avatud koht, kõrged 9-korruselised majad tänavate ääres, ja vene torud muudkui uhasid piki tänavat alla.

      Lahenduse pakkus välja tšetšeen, kellel oli valge pikap-Volvo. Tuli kohale ja pakkus teenust – viskan su Minutkalt otse Valge Maja juurde, 200 dollarit.

      Kaks rootslast pugesid autosse. Vend võttis hoogu, vajutas gaasi põhja ja kupatas need 200 meetrit nagu torust tuli. Kuulid vingusid, aga Volvo lausa lendas. Valge Maja taga sai rahulikult parkida, sinna kuulid ei ulatunud.

      Kui vend tagasi jõudis, olid Volvol küljed läbi lastud ja kummid tühjad. Kaks rootslast ronisid autost välja, näod helevalged. Tšetšeen ütles, et rohkem täna ei sõida, aitab kah.

      Kolme ajal hakkasime tagasi minema, sest pimeda peale ei tohi jääda, siis on röövlid platsis.

      Groznõi tee ääres lõõmas katkine gaasitoru tohutu leegiga. Samas kõrval oli suur silt, et dobro požalovat v ad! tere tulemast põrgusse!

      Me filmisime seda tohutut tulelõõma.

      10-20 sekundit hiljem käis seljataga tohutu jumakas, auto vappus, must pilv vajus üle pea, me ei taibanud, mis juhtus.

      Vene reporterid, keda me hiljem poe juures nägime, olid mudased nagu tondid, ja rääkisid, et kui me ära olime sõitnud, tuli lennuk ja virutas kaks raketti täpselt sinna, kus seisis silt dobro požalovat v ad.

      Dagestani piiri lähedal küsisid vene sõdurid, noored kutid (OMON või midagi sellist), et kas me tuleme Groznõist, kas me neile tšetšeene saame näidata, nad ise polevat näinud. Kerisin kaameras linti tagasi ja näitasin.

      Kutid imestasid: uhh, missugused tüübid! Rohelised lindid ümber pea! Meie neid küll ei karda!

      Viis päeva hiljem tegid tšetšeenid rünnaku ja need vene kutid löödi maha. Kolm laipa vedeles nädalapäevad kuuri juures maas. Ühel olid riided seljas ära põlenud, ise ka poolenisti, kile oli peale visatud, teised kaks olid kuuli saanud. Varesed olid neil silmad välja nokkinud, koerad-kassid ninad-kõrvad ära närinud.

      Panin kaamera üles. Tšetšeeni kutid läksid mööda: filmi, filmi, vene šašlõkk!

      Siis jõudis mulle kohale, et sõda pole arvutimäng, et võtad käigu tagasi või saad uue elu.

      Sa jooksed tšetšeenidega ringi, pole vahet, kas sul on kaamera kaasas või ei. Kes paugu saab, on surnud ja kõik. See on päris, see ongi sõda!

      Groznõist 40 kilti Dagestani poole surnuaias astusid meile ligi kaks relvastatud tšetšeeni, viisid meid kohalikku miilitsajaoskonda ja hakkasid küsimusi esitama.

      Paar nädalat tagasi olevat keegi kuskil filmimas käinud, pärast seda olevat tulnud Vene lennuk ja andnud samasse kohta paraja laksu.

      Pool tundi ajasime juttu ja tšetšeenid said aru, et Vene spioonid me ei ole.

      Miilitsas nägime naisajakirjanikku Reutersist. Tema ei olnud kinni võetud, tema oli tulnud ise ja vahtis kuidagi umbuskliku näoga.

      Miilitsad said meiega ühele poole, ütlesid, et tulge järgmisel päeval tagasi, kamp venelasi kukkus kinni, saate vangidest kõva loo.

      Reutersi-naine ei pidanud enam vastu. Tõusis püsti, tuli meie juurde ja sosistas, et ärge nendest vene vangidest jumala pärast kusagil kõssake!

      Ta oli seda vangide lugu ilmatu aja jahtinud. See oli tema lugu.

      Ütlesime, et ärgu pabistagu, tema materjal läheb kindlasti varem eetrisse, meie talle konkurendid ei ole.

      Hakkas hämarduma. Dagestanlasest taksojuht pakkus, et mis te sinna lasteaeda ikka ööbima lähete, tal on Hassavjurti äärelinnas Dagestani-Tšetšeenia piiri lähedal vaba maja.

      Hannu, kellel oli väike taskumatti alati kaasas, koukis selle taskust välja ja me võtsime lonksu konjakit filmimise alguse tähistamiseks, siis istusime taksosse ja sõitsime uude ööbimispaika.

      Kõrge plangu taga oli väike maja, kolm tuba ja köök. Peldik õue peal. Reformvooditel oli viis patja virnas, suuremad all, väiksemad peal nagu vene multifilmis.

      Taksojuhi naine osutus agaraks vaaritajaks ja tegi meile hinkaale, mis näevad pelmeeni moodi välja, aga on suured nagu kaalikad. Ja keetis suppi ja tohutu lasu loomaliha, mida me ära ei jõudnud süüa. Pool jäi järgi ja taksojuhi naine uuris murelikult, kas meile tõesti ei maitse.

      Järgmisel päeval söötsime poole lihast salaja külakoertele, et taksojuhi naisel oleks hea meel. Koeri oli ümberringi megalt ja nad olid siitpeale meie parimad sõbrad.

      Tšetšeenia 1995.

      Tuba oli kõvasti soojaks köetud – mis viga kütta, kui gaas läheb Aserbaidžaanist juhet pidi Musta mere äärde Novorossiiskisse, aga tee peal virutavad seda kõik, kes vähegi oskavad. Aga uni sellises palavuses ei tule.

      Hannu ajas ennast üles, et teeme väikse suraka, ehk tuleb parem uni. Võtsime kahe peale kaks pudelit Dagestani konjakit ja vastu hommikut keerasime magama.

      Vangla õue peal, kuhu meid järgmisel hommikul viidi, seisid habetunud tšetšeenid nagu rambod, koned kaelas. Vangla uksest astusid välja 48 noort vene kutti ja kapten ja jäid vanglaõuel rivvi seisma, pead norus.

      Need olid noored dessantnikud Vladivostokist, needsamad vangid, keda jahtis Reutersi-naine.

      Pool aastat olid kutid kroonus teeninud, kui ükspäev viidi nad lennuväljale, pandi lennukisse ja visati Tšetšeenias Šali linna servas alla.

      Tšetšeeni külamehed piirasid kutid ümber ja lasksid kaks nendest maha. Kapten nägi, et olukord on lootusetu, ei tahtnud kuttide elu enda hinge peale võtta ja andis alla.

      Ta ei teadnud, kui palju siin vaenlasi vastas on, tema kuttidel polnud lahingukogemusest haisugi…

      Poisid tunnistasid: me ei teadnud, kuhu me tuleme, me ei teadnud, miks me siia tulime, see pole meie maa! Mida me siin teeme, kelle vastu me sõdime!?

      Kutid olid pooliku varustusega. Ikka see tavaline Vene sõjaväe bardakk, et noored saadetakse esiliinile, kuulivestid võetakse ära, vanadel on kaks vesti ülestikku seljas…

      Rünnakul ei lähe vanad kunagi ees, ikka noored! Ja kui ei lähe, antakse peksa.

      Üks tšetšeen kunagi rääkis, kuidas vene kutid tulid mööda põldu, ilma kuulivestideta ja politruk röökis püstoliga seljataga: kes ei lähe, saab kuuli! Tšetšeenid panid kuulipilduja püsti ja andsid sellist tuld, et verist vatti lendas.

      Briti naine intervjueeris kutte ja meie intervjueerisime, Hannu ütles küsimuse soome keeles, mina küsisin kuttidelt vene keeles ja tõlkisin Hannule venekeelseid vastuseid.

      Kuulasin ise oma häält – keel oli konjakist pehme. Mõtlesin, et on ikka lugu küll, tuleme sõtta, ja keel pehme!

      Poistele andsid need intervjuud teadmise, et vähemalt niisama neid kuuri taga maha ei lasta, mingi märk jääb maha.

      Kutid СКАЧАТЬ