Kodune ilmaraamat. Maalehe Raamat. Ain Kallis
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Kodune ilmaraamat. Maalehe Raamat - Ain Kallis страница 5

Название: Kodune ilmaraamat. Maalehe Raamat

Автор: Ain Kallis

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биология

Серия:

isbn: 9789985645017

isbn:

СКАЧАТЬ maise elu allikas, meie planeetide süsteemi kese, „ilmateatri peanäitejuht”, võiks käituda oma vanusele vastavalt – ikkagi neli ja pool miljardit aastat – tunduvalt soliidsemalt. Mitte nagu ulakas poisike, kes pahanduste vahel aeg-ajalt vaid korraks hinge tõmbab.

      Päikese aktiivsustsükkel kestab umbes 11 aastat, tema intensiivsust iseloomustab nn päikeseplekkide arv. Praeguse, 24. tsükli keskel, aktiivsuse maksimumi aegu, on neid olnud vähem kui kunagi varem saja aasta jooksul, väidavad astronoomid.

      Mis meil neist plekkidest? Päikesega on lood nagu inimesegagi: kui nägu tõmbub laiguliseks – on oodata raevupurset. Pursked Päikesel – protuberantsid, loited on aga vahetevahel säärased, nagu plahvataks korraga miljon 100 megatonnist tuumapommi! Aineosakesed, mis tavaliselt liiguvad nn päikesetuulena tähest eemale kiirusega 300 km/s, paiskuvad siis ilmaruumi mitu korda suurema hooga.

      Õnneks on Maa päris hästi kaitstud nii Päikeselt tuleva liigse ultraviolettkiirguse eest (osoonikihiga) kui ka kosmilise kiirguse eest (magnetväljaga). Tugevate kosmosetormide puhul murravad aga suure energiaga osakeste vood Maa magnetpooluste lähedal sügavamale atmosfääri ning võivad siis tekitada palju pahandust alates elektrivõrkude haldajaist kuni kosmoseagentuurideni. 1847. aastal seiskus magnettormi ajal Inglismaal telegraafiühendus, kaksteist aastat hiljem kordus sama juba kogu Euroopas ning USAs.

      Virmalised

      Tänapäevased hiigelsuured energiavõrgud toimivad tormide ajal tohutute antennidena, indutseerides omakorda elektrit. 1989. a märtsis kärssas Kanadas Quebeci provintsis võimas trafo, jättes üle kuue miljoni inimese üheksaks tunniks vooluta. Paarikümne aasta jooksul on kahjustatud paarikümne kosmoseaparaadi tööd.

      Viimati, 2003. a oktoobri lõpu magnettormi aegu kaotati side kahe Jaapani satelliidiga. Sidesatelliitide töö oli tugevalt häiritud eriti kõrgmäestiku- ning polaaraladel. Kanada põhjaosas kästi lennukitel madalamalt lennata – kiiritusoht oli sedavõrd suur.

      Orbiidil töötavad kosmo-, astro- ning taikonaudid peavad tugeva magnettormi ajal varjuma kosmoselaevade magamissektsioonidesse – need on paksema seinaga. Päikese pahade päevade aegu ei pääse nad ka avakosmosesse „jalutama” – see oleks kindel surm.

      Siiski kaasneb magnettormidega ka midagi ilusat – virmalised.Neid võib mõnikord näha isegi madalatel laiustel (4. veebruaril 1872 pea kogu maakeral!). Muide, Tõraveres asub Soome meteoroloogiainstituudi kõige lõunapoolsem magnetomeeter, millega on registreeritud virmalisi Tartu kohal vehklemas isegi siis, kui seda keegi linlastest ei märkagi. Selle nähtuse nägemiseks on vaja teatavasti virmalisi, st magnettormi, samuti pimedat pilvitut ööd.

      Peale kena veikleva „diskovalguse” olevat virmalistest isegi kasu: nimelt usuvad jaapanlased, et taevase vaatemängu ajal tehtud tited tulevat üliandekad. Huvitav, kui palju on eskimote seast võrsunud Nobeli preemia laureaate?

      Tihti võib lugeda-kuulda, et magnettormid mõjutavad meie tervist ka maa peal. Tõepoolest on andmeid, et sel ajal halveneb paljudel enesetunne, ägenevad mitmed kroonilised, eriti südamehaigused. Astronoom Peep Kalv soovitas: „Jälgige ennast, kui tunnete end vahel halvasti, siis pange päev kirja. Ärge kuu aega lugege magnetilisi ennustusi ja vaadake tagantjärgi, kas magnettormipäevad ja päevad, mil ennast kehvasti tundsite, langevad kokku.”

      Magnettormide ennustusi võib leida internetist õige mitmest kohast. Näiteks edastab neid NOAA kosmoseilma ennustuskeskus iga 10 minuti tagant (vt www.swpc.noaa.gov). Paljud inimesed tunnevad ennast seepärast halvasti, et võimalik oht püsib silme ees, teistele on see aga suureks lohutuseks analoogiliselt astroloogilise horoskoobiga.

      Võrreldes aga tavaliste ilmaennustustega on magnettormi prognoose kaugelt riskantsem teha. Mitmel korral on kõige vägevamad kosmoserajud jäänud hoopis ennustamata.

      Eestlased peavad uhked olema: nende piigad on nii ilusad, et isegi Päike ning Kuu on neil kosjas käinud (vt „Kalevipoeg”, esimene lugu). Paraku peab Linda ja Salme korviandmiste pärast kannatama kogu inimsugu. Kui Kuu ärapõlgamise tõttu vaevlevad vaid naisterahvad ja sedagi periooditi, siis vihase Päikese, kes „läks puhkides lävelta” – ilmne viide päikesetuulele – , tekitatud magnettormid mõjutavad senini kogu planeedi inimeste eluolu. Mis sa teed – ülikõrgel kohal olijad on tavaliselt ka ülitundlikud.

      Arvatakse, et Päikese aktiivsuse tase mõjutab samuti ühiskondlikke liikumisi. Vaid üks näide: 1917. aastal 15. tsükli maksimumi ajal alanud kommunismi võidukäik sai kabelimatsu 22. tsükli maksimumi ajal 1991. aasta augustis.

      Kui astroloogiausklikud killerid valivad kuuldavasti atentaatideks kaduneljapäevi, siis poliitikud peaksid võimuhaaramisi planeerima samuti sobivate kosmiliste näitajatega aegadel. Alati see siiski ei toimi: kuigi riigikukutamiseks pole viimased aastad olnud eriti sobivad: päikeseaktiivsuse 24. tsükli maksimum aastail 2012–2013 on olnud saja aasta nõrgim, on näiteks araabia kevaded, nagu ka Ukraina rahvaliikumine hoogustunud just sel perioodil.

      5. Maa. Atmosfäär

      Kui ebaõige on nimetada seda planeeti Maaks, kui ta on selgelt Ookean!

(Arthur C. Clarke)

      Meie elupaika on kutsutud ka kosmoselaevaks nimega Maa, millele pole kaasa antud kasutamisjuhendit ega päästepaate. Teame vaid, millal ta umbes loodi ja millal võiks otsa leida. Aga nüüd põrutame koos kogu Päikesesüsteemiga Heraklese tähtkuju poole kiirusega 20,1 km sekundis. Vähe sellest – samal ajal tiirleme ka ümber Päikese kiirusega 30 km sekundis. Kuue sekundiga Tartust Tallinna!

      Vesi maakeral

      Maakera on tõesti kera, veidi lopergune, keskmise läbimõõduga 12 746 km. Arthur Clarke’il on õigus – enamik planeedi pinnast, 71 % on kaetud veega, hüdrosfääriga. Ameeriklased on teinud efektse arvutuse: kui kogu maakera veed koondada üheks tilgaks, siis oleks selle diameeter 1385 km, magevee tilk oleks märksa väiksem, 272,8 km, joogivett jätkuks vaid 56,2-kilomeetriseks tilgaks!

      Maakera ümbritseb gaasikiht, mida nimetame atmosfääriks (kr k aurukera) ehk õhkkonnaks. Esimesena hindas atmosfääri kõrgust 1025. aastal araabia teadlane Alhazen. Hämariku kestuse mõõtmiste alusel leidis ta õhkkonna piiriks 74 kilomeetrit. Huvitaval kombel ühtib see kõrgusega maapinnast, kus õhurõhk on võrdne tavaliste baromeetrite mõõtmise täpsusega (0,1 mm Hg).

      Tänapäeval teame, et toda näitajat on üldse raske täpselt määratleda, kuna Maa atmosfäär läheb üle kosmosesse difuusselt, sujuvalt.

      Meteoroloogias loetakse kokkuleppeliselt atmosfääri ülemiseks piiriks kõrgust, kus suudame jälgida Maa atmosfääris toimuvaid nähtusi, virmalisi, s.o 1000 kuni 1200 km.

      Atmosfääri mass ei jaotu kogu atmosfääri ulatuses ühtlaselt – suurem osa asub tema alumistes kihtides. Džomolungma tipust (umbes 9 km kõrgusel) allpool asub umbes 70 % kõigist õhumolekulidest, 50 km kõrguse nivoost juba 99,9 %.

      On arvutatud, et meetrise läbimõõduga gloobusel kujutaks inimtegevusele kättesaadav õhkkond vaid millimeetripaksust kihti.

      Atmosfääri kihistus

      Nagu öeldud, ei ole atmosfäär ühtlane keskkond, tema koostis ja omadused muutuvad vertikaalsuunas, võimaldades jaotamist kihtidesse. Taolise jaotamise tähtsaim parameeter on temperatuur.

      Troposfäär(tropos – kr k pööre). See on СКАЧАТЬ