Название: Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності
Автор: Олег Криштопа
Издательство: ДП с иностранными инвестициями ""Книжный Клуб ""Клуб Семейного Досуга""
Жанр: Публицистика: прочее
isbn: 978-966-14-9614-8,978-966-14-9613-1,978-966-14-9129-7
isbn:
Шевченко vs Гоголь
Рік 2014-й, 8 травня. Берлін, літературна конференція «Європа: Мрії і дійсність». З привітальним словом до письменників звертається міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Говорить про українську літературу: «Двісті років тому… народився Тарас Шевченко. Свою першу книгу віршів він написав у Санкт-Петербурзі – але українською мовою, яку тодішня російська критика відкинула як сільську».
Німецький міністр протиставляє Тарасові Шевченку Миколу Гоголя, який народився так само двісті років тому, але писав російською мовою. Присутня на конференції Оксана Забужко навіть через кілька місяців не може стримати лють, говорячи про виступ німецького міністра: «Найважливіше відкриття – Микола Гоголь. Він писав російською мовою і вважав, що його країна Малоросія має бути частиною Росії. В цей час сьогодні в Україні деякі люди хочуть заборонити російську мову. І тому ми повинні розуміти, що Росія взагалі і Путін зокрема мають деякі право і моральні підстави теж втрутитися в те, що діється в Україні і так далі. Ось таке літературознавче есе».
У травні 1783 року імператриця Катерина Друга видає указ «о сборє пошлін в губерніях малоросійскіх», яким узаконює кріпацтво. Фактично половину українців перетворювали на рабів – з правом землевласника продати, а чи навіть убити кріпака. Цинізм цариці полягав у тому, що скористатися правами рабовласника могли вчорашні сусіди.
Микола Гоголь
Всупереч уявленням покріпачення вільної до того України було неповним. З майже 11 мільйонів українських селян імператриця спочатку перетворила на рабів менше від половини: на Київщині, Черкащині, Чернігівщині та Полтавщині – там, де вже кількадесят років не було козаків. Колишній старшині жалуваними грамотами дарувалося дворянство. Серед тих, хто з грязі вибився в князі, був і випускник Могилянки Панас Яновський, який задля кращого родоводу змінив прізвище на Афанасій Гоголь-Яневський. У його маєтку, щоправда, було аж п’ять кріпаків.
Син Панаса, Василь Гоголь-Яневський – дрібний поміщик, держслужбовець і… письменник. Серед героїв його комедій – колишній козак, москаль і чорт. Гоголь-старший пише свої п’єси українською мовою.
Юрій Макаров: «Українська мова не була визнана високою в самій Україні. Почитайте Сковороду. Це не українська мова. Це суржик української і церковно-словянської. Хоча є тексти нормальною українською написані. У Мазепи пафосні вірші написані якраз цим суржиком, високим стилем, з додаванням церковно-словянської. А лірика – СКАЧАТЬ