Чорна рада (збірник). Пантелеймон Куліш
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Чорна рада (збірник) - Пантелеймон Куліш страница 21

Название: Чорна рада (збірник)

Автор: Пантелеймон Куліш

Издательство:

Жанр: Историческая литература

Серия:

isbn: 978-966-03-6889-7

isbn:

СКАЧАТЬ ж вибрав він дорогу! – каже Шрам.

      – На яку натрапив, таку й вибрав, батьку! Сотворив себе буїм і безумним для Бога. От воно що! Господь його знає, куди він зайде; а бачив я раз, як Кирило Тур, молячись серед ночі Богу, обливавсь гарячими сльозами, і нехай би пустинник зніс таку молитву до Бога, як сей гульвіса! Прислухавшись, я сам… Да що про те розказовати? То діла Божі. Одкрию тобі, панотче, чого отеє я в Києві. Не сватаннє в мене на думці. Повінчаєш ти мене, одігнавши ляхів до Случі, щоб моя жінка була гетьманша на всю губу. А тепер перед війною треба нам поставити у Києві твердо ногу, понасипати горлахи пашнею, припасти доволі пороху і військової зброї да ще спорядити одно діло. Ось ходімо лиш до архимандрити, до нашого порадника. Гізель,[90] батьку, тепер у нас такий головатий чоловік, як колись був Могила.[91] Поговоримо з ним де про що з Гадяцьких пунктів.[92] Не дурень був Виговський, що написав їх, тілько дурень, що з'якшавсь із ляхами. З ляхами в козаків вовіки-вічні ладу не буде. Чи гаразд, чи негаразд, а з москалем нам треба укупі жити. Се вже так, батьку!

      – Ой, синку! – каже Шрам. – Рознюхали ми тепер добре бояр да воєвод московських!

      – Се, батьку, як до чоловіка! А москаль нам рідніший од ляха, і не слід нам од його одриватись.

      – Бог його знає! – каже, здихнувши, Шрам. – Може, воно так буде й лучче.

      – Уже ж бак не гірше, батьку! Бо тут усі слухають одного, а там, що пан, то й король, і всяке ледащо норовить, як би козака в грязь затоптати.

      – Не діждуть вони сього, невірнії душі! – каже Шрам, ухопившись за уса.

      – Отже, щоб не дождали, батьку, так треба нам з москалем за руки держатись. Се ж усе одна Русь, Боже мій милий! Коли в нас заведеться добро, то й москалю буде лучче. Ось нехай лиш Господь нам допоможе зложити докупи обидва береги Дніпрові, тоді ми позаводимо усюди правнії суди, школи, академії, друкарні, піднімемо Вкраїну вгору і возвеселим душі тих великих київських Ярославів і Мономахів.

      Розмовляючи про такі речі, пішли до отця Інокентія удвох чи втрьох, а деякі розійшлись по монастиреві.

      Що ж діялось із Лесею? Вона, голубонька, справді рознемоглась. Не жартами здавались їй химерні речі запорожця: вона боялась, щоб не вхопив він її, як шуляк, і просила матері позащіпати кругом двері. Чого вже не робила мати, щоб її заспокоїти! Сердешному дівчаті так і стояв перед очима страшенний запорожець. Уже й Черевань, увалившись у кімнату, пробував її уговорювати, щоб не лякалась не знать чого: разів зо два назвав, забувшись, аж бгатіком; далі бачить, що нічого з нею не врадить, махнув рукою да й ліг одпочити; проспав, неборак, аж поки задзвонено до вечерні.

      Після вечерні знов позбирались усі у козацьке подвір'є. Гетьман і Шрам вернулись іще веселіші, пили за здоров'є великої, одностайної України, пили й за царя православного і праведного, которий ні для кого в світі душею не покривить, не так як той король, що оддав козаків магнатам на поталу. Од щирого серця празниковали. Черевань собі був рад, що Шрам повеселішав, і все тілько вигукував за кубком:

СКАЧАТЬ



<p>90</p>

Гізель Інокентій (бл. 1600–1683) – один з найосвіченіших церковних і освітньо-громадських діячів на Україні в XVII ст., архімандрит Києво-Печерської лаври, ректор Києво-Могилянської колегії.

<p>91</p>

Могила Петро Симеонович (1597–1647) – політичний, церковний та освітній діяч України, митрополит Київський і Галицький (з 1632 p.), засновник Києво-Могилянської колегії.

<p>92</p>

«Гадяцькі пункти» – угода І. Виговського із польсько-шляхетським урядом 1658 р. про скасування возз'єднання України з Росією та відновлення в Україні польсько-шляхетської влади.