Почувайся добре. Нова терапія настрою. Дэвид Д. Бернс
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Почувайся добре. Нова терапія настрою - Дэвид Д. Бернс страница 36

Название: Почувайся добре. Нова терапія настрою

Автор: Дэвид Д. Бернс

Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»

Жанр: Общая психология

Серия:

isbn: 978-617-12-8259-9, 978-617-12-8095-3, 978-0-380-81033-8, 978-617-12-8258-2

isbn:

СКАЧАТЬ target="_blank" rel="nofollow" href="#i_022.png"/>

      Ось ще один приклад. «Я міг би курити менше, але…»

      1. Мені бракує самодисципліни.

      2. Не дуже хочу, щоб мене «ламало», а поступово викурювати чимраз менше довго й болісно.

      3. Останнім часом я надто нервую.

      Якщо ви справді хочете мотивувати себе, навчіться позбуватися своїх «але». Один зі способів – метод «Жодних “але”», зображений на табл. 5-6. Припустімо, сьогодні субота і ви запланували покосити газон. Ви три тижні це відкладали, тож він заріс, немов джунглі. Ви кажете собі: «Справді потрібно це зробити, АЛЕ в мене немає настрою». Запишіть це у стовпчик «але». Тепер спростуйте думку, пояснивши, чому «жодних “але”»: «Я стану більш налаштованим, коли почну. А закінчивши, почуватимусь просто бомбезно!» Наступним вашим порухом, імовірно, буде винайти нове заперечення: «Але він такий величезний, це буде просто нескінченно». Тепер спростуйте нове заперечення, як у табл. 5-6, і робіть так далі, доки у вас не скінчаться відмовки.

      Навчайтесь схвалювати себе. Чи часто ви переконуєте себе, що те, що робите, не рахується? Якщо у вас є така шкідлива звичка, ви, звісно, відчуваєте, що ніколи не робите нічого вартісного. Немає жодного значення, нобелівський лауреат ви чи садівник, життя здаватиметься порожнім, бо похмурий погляд прожене радість з усіх починів і розчавить ще до того, як ви почнете. Не дивно, що ви почуваєтеся немотивованим!

      Чудовий перший крок, покликаний змінити цю руйнівну тенденцію, – точно визначити самопринизливі думки, які змушують почуватися саме так. Знайдіть відповіді на ці думки й замініть їх на більш об’єктивні та самосхвальні твердження. Кілька прикладів подано в табл. 5-7. Щойно наб’єте руку, тренуйтеся свідомо увесь день хвалити себе навіть за, здавалося б, найпростішу роботу. Ви можете спершу й не відчувати приємного емоційного піднесення, але робіть це далі, навіть якщо воно здаватиметься механічним повторенням. За кілька днів ви почнете відчувати, як поліпшується ваш настрій і як вас сповнює гордість за те, що робите.

      Ви можете заперечити: «Навіщо мені гладити себе по голівці за все, що роблю? Моя родина, друзі й ділові партнери мали б мене більше цінувати». Тут є кілька проблем. По-перше, навіть якщо інші не звертають уваги на докладені зусилля, то ви винні в тому самому злочині, якщо нехтуєте собою, і ображено випнуті губи становища не поліпшать.

      Навіть коли хтось вас хвалитиме, ви не зможете прийняти жодних компліментів, якщо не вирішите в них вірити, підтверджуючи в такий спосіб їхню правильність. До скількох щиро сказаних добрих слів ви залишаєтеся глухі, бо подумки їх заперечуєте? Коли ви так робите, інші люди зостаються розчарованими, адже ви не реагуєте позитивно на те, що вони говорять. Звісно, вони здаються в боротьбі з вашою звичкою принижувати себе. Зрештою, тільки те, що ви думаєте про власні вчинки, впливає на ваш настрій.

      Таблиця 5-7

      Може бути корисно просто створити письмово або подумки перелік того, що ви робите СКАЧАТЬ