Художник. Денис Замрій
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Художник - Денис Замрій страница 21

Название: Художник

Автор: Денис Замрій

Издательство:

Жанр: Историческая литература

Серия:

isbn: 978-966-14-6264-8,978-966-14-6307-2,978-966-14-6260-0

isbn:

СКАЧАТЬ князівство в Італії в одного вкрай зубожілого князька-марнотратця.

      – Князівство? Як це князівство?

      Григорович знизав плечима і зітхнув.

      – Та ось так, князівство. Називається Сан-Донато.

      – Так, наші фабриканти це можуть…

      – Та отож. Саме це не сподобалося государю. Йому, уявіть собі, доповіли, що Демидов тепер італійський князь Сан-Донато. Государ скривився і спересердя кинув: «То нехай там князем і залишається». Ну, Демидов і почав там князювати. Погуляв, кров розігнав…

      – А що тепер?

      – А тепер ось думає, як би знову зійтися з імператором.

      – Яким чином?

      – Думає йому «Останній день Помпеї» подарувати.

      – Ну що ж, чудовий вибір! – відповів Оленін. – Цілком може бути, що відтане його величність. Надто вже монументальне полотно. А чи Карл Павлович про це знає?

      – Знає, звичайно, як не знати… аж ось і він!

      Грім оплесків зустрів головного гостя свята. Карл Павлович виходив із карети, осипаний пелюстками троянд і конфетті. Неуважно, думаючи про щось своє, маестро оглянув усіх присутніх і підняв для привітання руку.

      Карл Павлович був сам: Самойлова не любила галасливі компанії петербурзьких митців і купецьких синків, а також святкові обіди, які нерідко завершувалися в майстернях п’янкою з циганами й ведмедями, тому повідомила, що хвора. Брюллов теж розумів, що тут не Італія, тому не наполягав, щоб Юлія Павлівна його супроводжувала. Він вийшов із карети, дозволивши лакею зачинити за ним дверцята, і пішов по сходах, супроводжуваний захопленими вигуками:

      – Хай живе геній російського живопису!

      – Слава пану Брюллову!

      – З поверненням до Санкт-Петербурга!

      Трохи кривлячись, Карл Павлович увійшов у портик академії, звідки з розпростертими обіймами до нього назустріч рушив Григорович.

      – Карле Павловичу, ну нарешті! Ласкаво просимо, як-то кажуть, у рідні пенати! – пророкотав Григорович, розцілувавши Брюллова й тягнучи його за собою. – Як Італія?

      – Добре, скажу я вам, – відповів Брюллов, згадуючи апельсинові та лимонні гаї, звук мандолін і обіди в невимушеній обстановці. – Приватно, спокійно… Немає, знаєте, такого… розмаху!

      – Ну, Карле Павловичу, тут вам не Неаполь! Тут Росія! Простір!

      І Григорович особисто прочинив перед Брюлловим двері в залу.

      Зала, приготована й прибрана до обіду, вражала своєю пишнотою. Люстри і стіни над вікнами були оповиті вітальними гаслами й гірляндами. Стіл, уставлений всілякими тарелями з дичиною, фруктами, кав’яром і величезними осетрами, поданими у вигляді драконів, виблискував сріблом і венеціанським склом. Вази з квітами стояли по всій довжині столу, чергуючись із графинами вин і наливок. Ліврейні лакеї, готові прислужувати, виструнчилися біля столу, чекаючи, коли гості займуть свої місця.

      Оркестр грав польську мелодію, модну СКАЧАТЬ