13 ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків. Анна Просветова
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу 13 ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків - Анна Просветова страница 5

СКАЧАТЬ в одному класі. Дарина перший рік навчається у цій школі і лише встановлює дружні взаємини з учнями. Якось уранці перед уроком математики вона попросила подругу Оксану дати їй списати домашнє завдання, бо не встигла його виконати. Оксана відмовила їй:

      – Ні, вибач, це суперечить моїм принципам.

      – Що? Яким принципам? А як же дружня допомога?

      І Оксана пояснила:

      – Розумієш, я завжди гарно навчалась, і багато однокласників цим користувалися. Списували мої завдання, просили підказати. Тож під час контрольних я намагалася всім допомогти, а на своїх завданнях концентрувалася менше. Згодом з’ясувалося, що мої однокласники таки стали отримувати непогані оцінки, а от у моїх роботах з’являлися помилки. Крім того, я подумала, що нечесно регулярно використовувати чужий розум, заробляючи високі бали. Відтоді мій принцип – кожен має навчатися самостійно. Якщо я не виконала домашнє завдання, то не проситиму когось списати, зрештою зроблю його сама. Але й іншим списувати я теж не даю.

      До яких наслідків призвела відмова Оксани? Спершу Дарина дуже роздратувалася, але зрештою їй спало на думку: «Але ж це круто – мати свої принципи! Мені теж слід про них подумати!».

      Чому Дарині так сподобалася ідея мати власні принципи?

      Тому що вони допомагають формувати в оточуючих повагу до того, хто їх має.

      Та й людина з принципами створює їх для своєї самоповаги і усвідомлення власних цінностей. Якщо ми не маємо життєвих принципів, то ми приймаємо спонтанні рішення, часом під тиском котрогось із оточуючих, часом просто в емоційному пориві. Зрештою такі необдумані або небажані дії призводять до того, що ми докоряємо собі, переживаємо, відчуваємо провину або сором. Ці переживання позбавляють нас упевненості, і, як наслідок, наша самооцінка стрімко падає.

      Твої життєві принципи – це не просто правила, якими ти можеш послуговуватися при прийнятті рішень. Це орієнтири, які допоможуть тобі визначити свої цінності, твої моральні якості, твої права як особистості. Ти можеш сама їх створити: власні правила життя або особистісні принципи. Але щоб тобі було легше розібратися у даній темі, хочу поділитися однією цікавою ідеєю.

      Вона полягає у Біллі про права особистості. Адже кожен із нас – це передусім Особистість. Унікальна, цікава, зі своїми талантами, прагненнями, ідеями.

      То що таке Білль про права особистості? Це умовний документ, який визначає, що кожен із нас моє право на своє життя, на спілкування з оточуючими. Його поділено на дві частини:

      1) на що ти маєш право;

      2) що ти не зобов’язана робити.

      Дізнаймося про нього докладніше, розкладімо по пунктах. Їх доволі багато, але я пропоную зосередитися на найважливіших.

      Отже, Білль про права особистості.

      Ти маєш право:

      1. Іноді ставити себе на перше місце.

      Так, відмалечку нас вчать, що бути егоїсткою погано і треба думати про інших. Та ані ти, ані я ніколи не зможемо попіклуватися про інших, якщо не подбаємо СКАЧАТЬ