Название: Czas dobiega końca
Автор: Przemysław Słowiński
Издательство: PDW
Жанр: Эзотерика
isbn: 9788380795365
isbn:
Kiedy miała siedem lat, po raz pierwszy w sposób namacalny doświadczyła miłości Boga. „Byłam na nieszporach – wspominała po latach – a Pan Jezus był wystawiony w monstrancji, wtenczas po raz pierwszy udzieliła mi się miłość Boża i napełniła moje małe serce, i udzielił mi Pan zrozumienia rzeczy Bożych”.
Już jako mała dziewczynka odznaczała się „wyobraźnią miłosierdzia”. Dostrzegała wokół siebie ludzi biednych, potrzebujących, którzy przychodzili do wsi po kawałek chleba i jakąś ofiarę. Nie tylko ich dostrzegała, ale także myślała, w jaki sposób przyjść im z pomocą. Pewnego dnia zorganizowała loterię fantową, a innym razem włożyła stare rzeczy swojej mamy i przebrana za żebraczkę chodziła od domu do domu, by uzbierane pieniądze dać księdzu proboszczowi dla biednych. „Wszyscy ją kochali – wspominała matka – ona była wybrana i najlepsza z dzieci. Pokorna i cicha, chętna do każdej roboty i do pomocy wszystkim, a jednocześnie wesoła i zawsze uśmiechnięta”.
Do szkoły chodziła niecałe trzy lata. Aby zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom, w szesnastym roku życia poszła na służbę do zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim (u Leokadii i Kazimierza Bryszewskich) oraz w Łodzi, gdzie od lutego 1923 roku pomagała w prowadzeniu domu Marcjanny Sadowskiej, właścicielki sklepu z artykułami spożywczymi przy ulicy Abramowskiego 29.
W 1924 roku podczas zabawy tanecznej w łódzkim parku „Wenecja” doznała widzenia umęczonego Jezusa, który wydał jej polecenie wstąpienia do zakonu. „W chwili, kiedy zaczęłam tańczyć – napisała w Dzienniczku – nagle ujrzałam Jezusa obok. Jezusa umęczonego, obnażonego z szat, okrytego całego ranami, który mi powiedział te słowa: «Dokąd cię cierpiał będę i dokąd Mnie zwodzić będziesz?». 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym na obłóczynach otrzymała imię siostra Maria Faustyna.
W ciągu trzynastu lat życia zakonnego przebywała w wielu domach zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Wilnie, Płocku i Warszawie, pełniąc najczęściej obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Z tego powodu dwukrotnie przebywała na dłuższym leczeniu w szpitalu na Prądniku w Krakowie.
„To na pozór bardzo zwyczajne życie kryło jednak w sobie niezwykłą głębię zjednoczenia z Bogiem i wielką prorocką misję, którą powierzył jej Bóg – pisze siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. – Doznała wielu nadzwyczajnych łask, osiągając szczyty zjednoczenia z Bogiem na ziemi. Przez nią Jezus przypomniał światu biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka i wezwał do głoszenia jej światu z nową mocą. W tym celu przekazał także nowe formy kultu Miłosierdzia Bożego, którymi są: obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie, Święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę w chwili Jego konania na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia. Do każdej z nich, a także do szerzenia czci Miłosierdzia przywiązał wielkie obietnice pod warunkiem troski o postawę zawierzenia Bogu (pełnienia Jego woli) i miłosierdzia względem bliźnich. W wypełnianiu tej prorockiej misji pomagał siostrze Faustynie jej kierownik duchowy bł. ks. Michał Sopoćko oraz krakowski spowiednik o. Józef Andrasz SJ. Z charyzmatu i doświadczenia mistycznego św. siostry Faustyny zrodził się w Kościele Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia, który podejmuje jej misję głoszenia światu tajemnicy miłosierdzia Bożego poprzez świadectwo życia, czyn, słowo i modlitwę”.
Na polecenie jednego ze swoich spowiedników, księdza Michała Sopoćki, Faustyna zaczęła prowadzić szczegółowy zapis swoich przeżyć, znany potem jako Dzienniczek. Opisywała w nim wszystkie cierpienia i przeciwności, stany mistyczne, jakich doznawała, a przede wszystkim liczne wizje i objawienia. Opisała również otrzymane dary bilokacji, stygmatów ukrytych, czytania w duszach ludzkich i proroctwa. Dzienniczek pisany był w Wilnie i Krakowie w latach 1934– –1938. Najwcześniejsze zachowane notatki pochodzą z lipca 1934 roku. Pierwsze zapiski zostały spalone przez autorkę, która wykonała tym samym polecenie anioła. Z tego powodu ostateczna wersja pamiętnika ma zaburzoną chronologię. Na prośbę spowiednika słowa wypowiadane przez Jezusa zakonnica podkreślała ołówkiem. Ostatnie zapiski pochodzą z czerwca 1938 roku. Pamiętnik składał się w sumie z sześciu zeszytów. Podobno siostra Faustyna doznawała też ataków złych sił nadprzyrodzonych.
Być może z tego właśnie powodu 28 listopada 1958 roku Kongregacja Świętego Oficjum wystosowała do prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego pismo zabraniające szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w formie proponowanej przez siostrę Faustynę, a biskupom nakazała usunięcie z kościołów obrazów malowanych według jej wskazań i zastąpienie ich innymi, które bardziej uzmysławiałyby wiernym Miłosierdzie Boże. Dzienniczek trafił do indeksu ksiąg zakazanych.
Index librorum prohibitorum znany u nas lepiej jako „Indeks ksiąg zakazanych” to jeden z dokumentów budzących najsilniejsze emocje w dziejach świata. Przeciwnicy Kościoła podkreślają, że jest to jeden z przykładów kontrolowania wiernych i zwalczania odkryć naukowych. Sam indeks nie jest historią odległą – ostatnia edycja ukazała się w 1948 roku. Dokument po raz pierwszy ukazał się w roku 1559 za pontyfikatu papieża Pawła IV. Wedle określeń wielu przeciwników Kościoła w owym czasie tracił On swój autorytet na rzecz protestantyzmu, uważnie więc obserwował pozycje niezgodne z jego naukami, a te były dość częste wskutek upowszechnienia druku. Od tej pory pod groźbą ekskomuniki nie wolno było czytać bez zezwolenia władz kościelnych ani rozpowszechniać książek umieszczonych w spisie. W spisie zaś znajdowały się książki, które prezentowały treści niezgodne z nauką Kościoła, czy to ze względu na okultyzm (np. książki o chiromancji), dwuznacznie pojmowaną moralność (Książę) [Niccolò Machiavellego] czy odkrycia naukowe (rzekomo) sprzeczne z Biblią (O obrotach sfer niebieskich) [Mikołaja Kopernika]. Choć Indeks nie ma już mocy prawnej od 1966 roku, to wciąż budzi duże emocje, nie tylko wśród osób krytykujących Kościół katolicki. Pamiętamy przecież, ile kontrowersji, a nawet nadinterpretacji wywołał Kod Leonarda da Vinci [Dana Browna]. Nie tylko niektórzy krytycy literaccy, ale i wierni zaczęli sobie zadawać pytanie, czy katolik może czytać tę książkę. Nad tym wszystkim wciąż unosi się duch Indeksu (https://prawy.pl).
Mimo że sześć lat później rozpoczęto w Krakowie proces beatyfikacyjny siostry Faustyny, zakaz zabraniający szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w formie przez nią proponowanej cofnięto dopiero w 1978 roku na prośbę Jana Pawła II, który odwołał też Notyfikację zakazującą szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w formach pochodzących z objawień siostry Faustyny. Pierwsze wydanie zapisków duchowych zakonnicy ukazało się w roku 1981. Książka tłumaczona była na wiele języków, pod jej natchnieniem Jan Paweł II napisał w roku 1980 encyklikę Dives in misericordia, o Bogu „Bogatym w Miłosierdzie”.
Faustyna Kowalska przewlekle chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego początkowo nierozpoznaną. We wrześniu 1936 roku i w kwietniu 1938 przebywała w szpitalu chorób zakaźnych na Prądniku. 14 kwietnia 1937 roku doznała cudownego uzdrowienia. Potem jednak stan zdrowia sprzed cudu powrócił, traktowała chorobę jako zadośćuczynienie za grzechy i spełnianie woli Boga.
Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze zgromadzenia w Krakowie-Łagiewnikach o godzinie 22.45, mając zaledwie 33 lata.
СКАЧАТЬ