Zmierzch bogów. Michał Gołkowski
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Zmierzch bogów - Michał Gołkowski страница 32

Название: Zmierzch bogów

Автор: Michał Gołkowski

Издательство: PDW

Жанр: Детективная фантастика

Серия:

isbn: 9788379644513

isbn:

СКАЧАТЬ tylko okiem sięgnąć, wszędzie widać było śmierć i spustoszenie.

      Zryta tysiącami nóg ziemia, która jeszcze niedawno była błoniem wielkiego miasta, pełnym ogrodów, pól i sadów, w tej chwili przypominała jałowe klepisko, na którym nie zieleniło się ani jedno źdźbło trawy.

      Na wpół spalone, pozapadane w sobie wraki machin oblężniczych stały wśród pustkowia, strasząc bielejącymi przez zwęgloną skórę kośćmi tych, którzy nie zdążyli w porę wydostać się z płonących wież.

      Rowy masowych grobów wybrzuszały się stertami trupów. Wciąż czekające na swój żer gardziele kolejnych wykopów powoli zapełniały się ściąganymi z pobojowiska ciałami.

      Maslama wydał rozkaz, aby pogrzebano wszystkich: zarówno swoich, jak i obcych. Atakujących i obrońców pospołu. Każdy miał miejsce pod słońcem Allaha.

      Wiedział jednak doskonale, że to tylko słowa. Po tej stronie muru nie było trupów z armii obrońców… On zaś miał nadzieję, że wieść dotrze do Konstantynopola, który zechce wykazać się podobnie honorowym gestem wobec tych z jego wojowników, którzy do Miasta weszli – i już tam zostali.

      Jeszcze nie byli w stanie dokładnie oszacować strat w ludziach. Trzy, pięć tysięcy poległych? Siedem? Dziesięć?!

      Ułamek jego armii, tak. Niczym w starej zagadce: jedno ziarnko zboża upadające na ziemię, które nie wydaje dźwięku. Ale dlaczego w takim razie upadek całego korca już słychać?

      Zboże, tak. Zamienione w zwęglone, dymiące stosy, do których wrócili po przegranej bitwie. Bezskutecznie rozgrzebywane w nadaremnych próbach znalezienia chociaż garści ziaren, których nie liznął ogień.

      Odetchnął głęboko i przeciągnął dłońmi po twarzy, na której coraz mocniej odznaczała się drapiąca szczecina zarostu. Tak, nie golił się już prawie od tygodnia – na znak żałoby po ludziach, na znak upokorzenia. W ramach pokuty za pychę, która doprowadziła do klęski.

      – Panie? – Al-Haqami podszedł do emira, skłonił się. – Najłaskawszy panie, generałowie czekają na naradzie.

      Maslama skrzywił się, podniósł, chrzęszcząc płytkami pancerza. Dotrzymał słowa: nie zdjął go ani na chwilę. Służący rozpinali zbroję i kaftan, myli go gąbkami pod spodem, ale emir chodził, jadł, pił i spał w tym samym uzbrojeniu, w którym był pod murami Miasta. Osmalonym przez płomienie, z których wyciągał ludzi. Pochlapanym krwią tych, których pomagał wydostawać spod zdobytej, a potem straconej bramy.

      Roztrząsał tamten dzień w pamięci: czy mógł zachować się inaczej? Czy było coś więcej, co mógł zrobić? Kazać uderzyć wcześniej albo później? Z większą siłą? Sam poprowadzić żołnierzy?

      Nie, brzmiała za każdym razem odpowiedź.

      Dostali się na mury, zaatakowali. Tylko że Maslama nie mógł oprzeć się wrażeniu, że tamci jakimś cudem, jakimś szatańskim podstępem znali nie tylko jego plany, ale wręcz jego myśli!

      Znał taktykę i strategię walki Romaioi, bo mierzył się z nimi od lat. Zawsze byli kunktatorsko przebiegli… Ale nie aż tak.

      Uśmiechnął się sam do siebie: był tylko jeden człowiek, którego mógł z tym powiązać.

      – Panie? – powtórzył al-Haqami.

      Maslama drgnął jak człowiek wyrwany ze snu.

      – Tak. Ruszajmy.

      Generałowie czekali na jego decyzję. I tak wiedzieli, że on już ją podjął, ale musiał im to powiedzieć. Ogłosić w sposób niepozostawiający ani wątpliwości, ani przestrzeni na dyskusję: nie odstąpimy. Nie poddamy się, nie zrezygnujemy.

      Oczywiście, że będą kwestionować moment wydania rozkazu ataku. Może nie otwarcie, ale czuł, że już o tym mówią, roztrząsają: czy nie mogliśmy poczekać, wybrać lepszej chwili?

      Czy w końcu na pewno Maslama musiał nakazywać spalenie zasobów?!

      Ale sami byli tam przy nim i klaskali, kiedy rzucał pierwszą pochodnię.

      Nie, emir nie był głupcem – dlatego też sam wręczył każdemu z dowódców płonącą żagiew i powiedział: idź, czyń to, czego żąda od ciebie Allah i co nakazuje ci honor.

      To oni podpalali spichlerze w swoich wydzielonych kwaterach. Na oczach oficerów, ludzi i szeregowych żołnierzy, którzy też wołali: tak, tak! Niepotrzebne nam te zapasy, bo już jutro zdobędziemy Miasto!

      Odpowiedzialność nie spoczywała więc wyłącznie na Maslamie, przynajmniej nie w oczach armii.

      Natomiast on sam doskonale czuł na barkach jej ciężar, przełykał palącą w gardle gorycz.

      Nie odstąpi. Nie podda się. Weźmie Miasto jeśli nie szturmem, to głodem.

      – Al-Haqami – rzucił.

      – Tak, najmiłościwszy panie? – słowa uleciały z ust obłoczkiem pary, sekretarz zawinął się w płaszcz.

      – Masz już raport o żywności?

      – Tak, panie.

      – Damy radę? – zapytał krótko emir.

      Al-Haqami zawahał się. Minimalnie, ledwo dostrzegalnie, niemalże nie do zauważenia – ale Maslama znał go zbyt dobrze i zbyt długo.

      – Tak, panie. Zimy tutaj są raczej łagodne, nieszczególnie długie. Wiosną, kiedy uspokoją się sztormy, poślemy po zboże do Aleksandrii.

      – Wysłałeś listy do moich braci, jak kazałem?

      – Tak, panie.

      Maslama skinął głową: dobrze. Jeśli tylko tamci posłuchają, jeśli ulegną jego wezwaniu, to przybędą tutaj pełną siłą. Więcej okrętów, więcej ludzi… Wspólnie uderzą na Miasto ze wszystkich stron, skruszą jego mury i wyrżną obrońców.

      Koniec prób, dosyć półśrodków. Teraz zalegnie u wrót Miasta, wyliże rany i zbierze siły. Przeczeka zimę, po niej nadejdzie wiosna i wtedy wszystko się odmieni.

      Spojrzał jeszcze raz ku poszczerbionym, osmalonym przez ogień murom, zza których widać było złocone kopuły tonącego w delikatnej mgiełce Konstantynopola.

      Z szarego, jednolitego nieba powolutku prószył drobniusieńki pierwszy śnieżek.

      – Zwycięstwo!

      – Doxa tou Theou! Dziękujmy Panu, który obronił swoje miasto i lud!

      – Ho stavros nika!

      – Chwała basileusowi Leonowi!

      Potężne stropy chrysotriklinosu, Złotej Komnaty Uczt, aż drżały od rezonujących pod sklepieniami okrzyków i raz po raz wznoszonych toastów. Dźwięczało szkło w złotych obejmach, delikatnie dzwoniły złote łańcuchy lamp, pobrzękiwały СКАЧАТЬ