Промови, що змінили світ. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Промови, що змінили світ - Отсутствует страница 4

СКАЧАТЬ переселився до міста Йасріб, яке після цього стало називатися Мединою («освіченим містом»). Головна мечеть Йасріба була обернута на північ, у бік Єрусалима. Саме туди Мухаммед учив звертатися своїх перших учнів під час молитви Аллахові. Але потім він зрозумів, що повинен звертати свої молитви в напрямку Мекки, у бік Кааби – кубічної споруди, де знаходиться священний чорний камінь. Відтоді для всіх правовірних мусульман установлено кіблу – напрямок, куди вони повинні спрямовувати свої обличчя під час молитви, а в кожній мечеті робиться міхраб – особливий знак для визначення кібли.

      Коран, Сура друга, «Корова»

      138. І Ми вчинили кіблу, якої ти тримався, тільки для того, щоб Нам спізнати, хто йде за посланцем з-поміж тих, що повернули назад. І це – важко, за винятком тих, кого повів Аллах праведною дорогою: адже Аллах не такий, щоб нищити вашу віру! Поправді, Аллах з людьми лагідний, милосердний!

      139. Ми бачимо, як обертається твій лик по небові, і Ми повернемо тебе до кібли, якою ти будеш утішений. Зверни ж своє обличчя в бік Заповідної мечеті. І де б ви не були, повертайте свої обличчя в її бік. Адже ті, кому дано Писання, знають, звичайно, що це – істина від Господа їхнього, – воістину, Аллах не нехтує того, що вони чинять!

      140. І якщо ти принесеш тим, кому дано Писання, будь-яке знамення, вони не підуть за твоєю кіблою, і ти не підеш за їхньою кіблою. І деякі з-поміж них не йдуть за кіблою інших. A якщо ти підеш за їхніми пожаданнями після того, як прийшло до тебе знання, ти, звичайно, тоді – з нечестивих.

      141. Ті, кому Ми дали Писання, знають його так, як знають своїх синів, але ж частина з них приховують істину, хоча й знають.

      142. Істина – від твого Господа, не будь же з тими, що сумніваються!

      143. У кожного є мета, до якої він прагне. Намагайтеся ж бути з-поміж перших у добрих вчинках! Де б ви не були, Аллах приведе вас усіх, – воістину, Аллах над кожною річчю владу має!

      144. І звідки б не вийшов ти, повертай своє обличчя в бік Заповідної мечеті; бо це – істина від твого Господа, – воістину, Аллах не нехтує того, що ви чините!

      145. І звідки б не вийшов ти, повертай своє обличчя в бік забороненої мечеті, і де б ви не були, повертайте ваші обличчя в її бік, щоб не було y людей доводу супроти вас, окрім тих з них, що несправедливі. He бійтеся ж їх та бійтеся Мене, щоб Я міг умилостивити вас, – бо, може, ви будете на правдивій дорозі!

      «ПРОМОВА ФІЛОСОФА»

      «Промова Філософа» – це уривок з «Повісті минулих літ», у якому розповідається про вибір князем Володимиром Святославовичем нової віри. Під 986 роком «Повість» повідомляє про прибуття до Києва місіонерів від чотирьох найзначніших монотеїстичних церков: ісламу (від Волзької Булгарії), католицтва (від Німеччини), іудаїзму (від Хазарії), православ’я (від Візантії). Перші три місії зазнали невдачі. Останнім з місіонерів, з яким спілкувався Володимир, був якийсь Філософ, як припускають дослідники, грецький священик. У досить великій «Промові» (ми публікуємо тільки невеличкий фрагмент її) викладено Старий Заповіт, Євангельську легенду, а також фрагменти деяких апокрифічних книг. Треба сказати, СКАЧАТЬ