Промови, що змінили світ. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Промови, що змінили світ - Отсутствует страница 30

СКАЧАТЬ університету. У 1914 році Михайло Грушевський переїхав до Києва, де керував діяльністю «Наукового Товариства» і виданням «Літературно-наукового вісника». Наприкінці того ж року його заарештували за обвинуваченням у шпигунстві й вислали в Симбірськ. Коли 4 березня 1917 року в Києві була створена Центральна Рада, Грушевського заочно обрали її головою. 14 березня він приїхав у Київ.

      Після поразки УНР у боротьбі з більшовиками в 1919 році Грушевський виїхав до Австро-Угорщини. Перебуваючи в еміграції, він неодноразово просив радянський уряд дозволити йому повернутися, і в 1924 році такий дозвіл було надано.

      Після повернення колишній президент УНР викладав історію в Київському державному університеті, був обраний академіком Всеукраїнської академії наук, а в 1929 році – дійсним членом АН СРСР. Помер Михайло Грушевський 25 листопада 1934 року в Кисловодську.

      За свідченням істориків, улітку 1917 року чисельність прихильників УНР, готових захищати її зі зброєю в руках, досягала 300 тисяч чоловік. Це була потужна сила, здатна протистояти будь-якому зовнішньому й внутрішньому ворогові. Але недалекоглядна політика керівництва та інші фактори призвели до того, що під кінець року армія УНР скоротилася в 20 разів. Зовсім іншою була ситуація в армії Радянської Росії. Завдяки добре налагодженій системі агітації армія більшовиків зростала з кожним днем.

      Такий розвиток подій призвів до того, що в січні 1918 року УНР опинилася в критичному становищі. Більшовики захопили Харків і Полтаву й рвалися до Києва. Тим часом у самій столиці спалахнуло спровоковане більшовиками повстання робітників заводу «Арсенал». У такій ситуації фактично єдиними захисниками Києва були близько 300 бійців студентського куреня Українських січових стрільців.

      28 січня 1918 року студенти і юнкери зайняли оборону на станції Крути між Бахмачем та Ніжином. Ранком наступного дня захисники Крут протягом декількох годин героїчно стримували наступ (за різними даними) від двох до шести тисяч добре озброєних солдатів і матросів. Ці кілька годин дозволили владі УНР придушити повстання в Києві, перегрупувати сили й урятувати столицю від більшовиків. Практично всі захисники Крут загинули, 27 студентів були захоплені в полон і, після катувань, розстріляні більшовиками. Бій під Крутами став символом патріотизму в боротьбі за незалежність України. У березні 1918 року, після підписання більшовиками Брест-Литовського миру й повернення уряду УНР до Києва, було ухвалене рішення провести врочисте перепоховання захисників Крут. 19 березня на Аскольдовій горі в Києві відбувся похорон 28 полеглих студентів. З траурною промовою виступив голова УНР Михайло Грушевський.

      Промова під час похорону полеглих захисників Крут

19 березня 1918 року

      Dulce et decorum pro patria mori! Солодко і гарно вмерти за отчизну, – каже латинський поет17, поезії котрого були шкільною книжкою тих, котрих тепер ховаємо. Солодко і гарно! Се затямили вони – і не опустили тієї рідкої нагоди, яку давала їм нинішня велична хвиля відбудування нашої держави і охорони СКАЧАТЬ



<p>17</p>

Тобто Горацій.