Долаючи тишу. Жіночі історії війни. Марта Гавришко
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Долаючи тишу. Жіночі історії війни - Марта Гавришко страница 12

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      Від нім. Bauer – фермер, селянин.

      18

      Служба праці.

      19

      Учасник дивізії Ваффен СС «Галичина».

      20

      Доніс.

      21

      Фізичне виснаження коней, іноді з летальними наслідками. Подібний вираз «загнані коні».

      22

      Від нім. Volksdeutsche – етнічні німці, які жили за межами Німеччини.

      23

      Підборах.

      24

      Члени винищувального батальйону.

      25

      Народний комісаріат державної безпеки УРСР.

      26

      Дерев’яний диван ручної роботи.

      27

      Кітель.

      28

      Горище.

      29

      Страчувати кожну десяту людину.

      30

      Доведе до відома відповідні офіційні органи.

      31

      Сестру.

      32

      Село.

      33

      Канчуків.

      34

      Сина.

      Марія Віслапуу (дівоче прізвище – Гриб): «Уночі прийшов і ліг біля монахині. Горіло світло, він її ґвалтував у всіх на очах»

      Народилася 28 січня 1928 року в селі Жирівка, тепер Пустомитівського району на Львівщині в селянській родині Марії Шавель і Степана Гриба. Марія була третьою дитиною в сім’ї після Любомири і Василя. Навчалася в торгівельній школі і в педагогічному училищі у Львові. Пройшла вишкіл в Організації українських націоналістів. Обрала псевдо «Роксолана». Працювала зв’язковою. 13 березня 1946 року її арештували. За три місяці військовий трибунал військ НКВС Львівської області засудив до п’яти років позбавлення волі і на стільки ж – обмеження громадянських прав із конфіскацією майна. Тоді ж засудили її брата Василя до 10 років виправно-трудових таборів і 5 років обмеження громадянських прав. Покарання Марія відбувала в Антрациті на Луганщині, у Республіці Комі та в Красноярському краї Росії. Там познайомилася з майбутнім чоловіком – політичним в’язнем, учасником естонського антирадянського руху опору Олександром Віслапуу. Вийшла заміж за нього 19 вересня 1954 року – за три місяці після звільнення. Понад п’ять років подружжя жило в Естонії. Працювали на свинофермі. Потім повернулися в Україну. Звели будинок у Сокільниках Пустомитівського району на Львівщині. Працювала вихователькою в дитячому садку, потім – із чоловіком на Львівському автобусному заводі. Реабілітована 12 липня 1989 року. Із чоловіком прожила в шлюбі 58 років. Він помер 20 квітня 2012 року. Виховали синів Велла і Степана. Другого червня 2017 року Степан помер від раку горла. Живе в Сокільниках. Має четверо внуків і четверо правнуків.

      

      Марія Віслапуу (сидить крайня зліва) з родичами і своїми дітьми. Поруч біля неї мати Марія і батько Степан, а у першому ряду сини: Степан (крайній зліва) і Велло (наступний). Фото зроблене у Жирівці на Львівщині. Серпень, 1958 р.

      Як почалася війна35, тато пішов СКАЧАТЬ