Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Потік. Психологія оптимального досвіду - Мігай Чиксентмігаї страница 13

СКАЧАТЬ йог досягає за рахунок більш приземлених навичок, які інші люди довго опановують і які вважають за досягнення. Те, що може зробити йог, вражає, але те саме можна сказати про роботу гарного сантехніка чи слюсаря.

      Імовірно, з часом ми виявимо приховані сили розуму, які дадуть змогу здійснити карколомний стрибок на новий рівень, про який зараз ми можемо тільки мріяти. Немає підстав виключати можливість того, що з часом ми зможемо гнути ложки за допомогою мозкових хвиль. Але нині, коли існує так багато більш приземлених, але не менш нагальних завдань, пошуки безмежної могутності, коли свідомість з усіма її обмеженнями може бути використана набагато ефективніше, були б марнуванням часу. Хоча у своєму теперішньому стані розум і не здатний на те, чого дехто хотів би, він має величезний нереалізований потенціал, навчитися використовувати який нам украй необхідно.

      Оскільки жодна галузь науки не має справи безпосередньо зі свідомістю, не існує жодного загальновизнаного опису того, як вона працює. Безліч дисциплін торкнулися цього питання, запропонувавши свої ідеї. Неврологія, нейроанатомія, когнітивні науки, штучний інтелект, психоаналіз і феноменологія – галузі, найбільш дотичні до нашого предмета. Однак якщо спробувати узагальнити їхні висновки, це буде схоже на описи слона, подані сліпими: всі різні й жодним чином не пов’язані між собою. Поза сумнівом, ми будемо й надалі пізнавати за допомогою цих дисциплін важливі речі про свідомість, але в нас залишається поточне завдання – створити модель, яка базується на фактах, але виражена досить просто, щоб кожен міг нею скористатися.

      Хоча це прозвучить як академічний жаргон, що вимагає окремої розшифровки, найкоротшим описом підходу, який я вважаю найлегшим способом вивчити основні грані свідомості, так щоб цим можна було скористатися в практиці повсякденного життя, є «феноменологічна модель свідомості на основі теорії інформації». Це уявлення про свідомість є феноменологічним, оскільки має справу безпосередньо з подіями – феноменами, які ми переживаємо й інтерпретуємо, не орієнтуючись на анатомічні структури, нейрохімічні процеси або неусвідомлювані цілі, що роблять ці події можливими. Звісно, все, що відбувається в розумі, – результат електрохімічних змін у центральній нервовій системі, закріплених упродовж мільйонів років біологічної еволюції. Але феноменологія припускає, що психічні явища можна зрозуміти краще, коли розглядати їх безпосередньо, так, як вони були пережиті, а не крізь спеціалізовані призми конкретних дисциплін. Але, на відміну від чистої феноменології, яка навмисно усуває зі свого методу будь-які інші теорії чи науки, модель, яку вивчатимемо ми, приймає принципи теорії інформації, позаяк вони допомагають розібратися в тому, що відбувається у свідомості. Ці принципи охоплюють знання про обробку, збереження й використання чуттєвих даних, тобто про роботу уваги й пам’яті.

      Що ж означає бути свідомим у рамках пропонованої схеми? А СКАЧАТЬ